fbpx

Продавниците и киосците сепак нема да работат на 7 и 8 јануари

Препораката која предвидуваше работа во недела и за време на божиќните празници во трговијата на мало, а која беше донесена минатиот четврток на предлог на Министерството за економија, Владата ја промени на денешната седница

-

Престанува да важи препораката за работа на 7 и 8 јануари 2024 година на продавниците, штандовите и киосците кои вршат трговија на мало за време на божиќните празници, соопшти денеска Министерството за труд и социјална политика (МТСП).

Препораката која предвидуваше работа во недела и за време на божиќните празници во трговијата на мало, а која беше донесена минатиот четврток на предлог на Министерството за економија, Владата ја промени на денешната седница.

Минатата седмица, препораката трговците на мало да работат на 31 декември, како и на 1, 7 и 8 јануари, од Владата ја правдаа со волјата да им се излезе во пресрет на граѓаните за време на празниците, посебно во малите градови и места каде нема трговски центри кои работат во недела и на празници.

Со денешната одлука, Владата го прифатила посочувањето на МТСП дека 7 јануари (недела) и 8 јануари (понеделник) се неработни денови, согласно Законот за празниците.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Безбедноста станува помал приоритет, вели поранешниот истражувач за безбедност на „OpenAI“

Јан Лејк, поранешен вработен во „OpenAI“ кажува дека приоритет за компанијата се „напредни производи“, а не безбедноста, откривајќи дека тој дал отказ по несогласувања околу клучните цели, пишува Гардијан. Лејк...