fbpx
Таг: МТСП

таг: МТСП

Кој контролира дали се почитува одлуката за целосна вакцинација на децата против голема кашлица?

Се почитува ли одлуката за забрана за прием во градинка за деца кои ги немаат примено потребните дози од ДиТеПер вакцината? Во ек на епидемија на пертусис (голема кашлица) во главниот град и во ек на секојдневен пораст на бројот на новозаразени, надлежните тврдат дека директорите на градинките примаат само вакцинирани деца. Но, родители со кои поразговаравме се сомневаат...

Бројот на несреќи при работа останува висок, се работи на зголемување на свеста кај работниците и работодавците

Минатата година, на работно место загинале 17 лица, информираше денеска Весна Томовска, директорката на Државниот инспекторат за труд (ДИТ), на брифинг со новинарите. Таа кажа и дека имало 12 случаи на колективна повреда на работа. Бројот на несреќи при работа со смртни последици во 2023 е покачен во споредба со оној во 2022 година, кога на работа загинале 12 лица. Но,...

Продавниците и киосците сепак нема да работат на 7 и 8 јануари

Престанува да важи препораката за работа на 7 и 8 јануари 2024 година на продавниците, штандовите и киосците кои вршат трговија на мало за време на божиќните празници, соопшти денеска Министерството за труд и социјална политика (МТСП). Препораката која предвидуваше работа во недела и за време на божиќните празници во трговијата на мало, а која беше донесена минатиот четврток на...

Над половина од младите не го работат тоа што го студирале, ИТ секторот најпожелен избор

Повеќе од половина од вработените млади работат на позиции што не се поврзани со полето на студирање, што укажува на значајна неусогласеност помеѓу формалното образование и пазарот на труд. Кај младите преовладува тренд често да ги менуваат работните места, при што речиси 72 отсто од нив, на сегашните работни места се задржале помалку од три години. Ова се дел од...

МТСП: Кампањата „Сложувалка“ има за цел да ги поддржи жените кои се жртви на насилство

Започна кампањата „Сложувалка“ во пресрет на 16 денови активизам за борба против насилството врз жените. Кампањата е предводена од Министерството за труд и социјална политика заедно со канцелариите на УНФПА во Република Северна Македонија со поддршката на Британската Амбасада. Според министерството, целта на кампањата е да ги охрабрува, поддржува и поттикнува жените да го пријават насилството. Вицепремиерот Фатмир Битиќи на...

МТСП: Неработни денови за администрацијата и училиштата во текот на самитот на ОБСЕ

Министерството за труд и социјална политика (МТСП) соопшти дека врз основа на заклучоците донесени на 199 седница на Владата на Република Северна Македонија, одржана на 14.11.2023 година, во деновите на самитот на ОБСЕ во Скопје, ќе има посебно работно време за администрацијата, односно еден неработен ден и еден ден со скратено работно време. Сите вработени во државната и јавната администрација...

Тренчевска: Неправедно е да се изедначат пензиите на луѓето кои имаат 15 и оние со 40 години стаж

До крајот на годината да се најде соодветно решение за усогласување на висината на пензиите, очекува министерката за труд и социјална политика Јована Тренчевска. Таа денеска изјави дека на средбите со Иницијативниот одбор на пензионери на Македонија и со Сојузот на здруженијата на пензионерите (СЗПМ), било договорено прашањето за минимална пензија да се решава преку работна група. „Состанокот и со...

Смит: Насилството врз жените е најраспространето кршење на човековите права на нашето време

Насилството врз жените е најраспространето кршење на човековите права на нашето време. Вкоренети во родовата нееднаквост, насилството врз жените и девојчињата ги загрозува животите и благосостојбата на девојките и жените и ги спречува да пристапат до можности кои се основни и за слободата и за развојот: образование, здравство, работни места. Ова го изјави денеска заменик-амбасадорката на Обединетото Кралство во Република...

МТСП: Работниците на Коридорите 8 и 10д ќе потпишуваат изјава ако сакаат да работат прекувремено

Секој работник ќе потпише изјава дали сака да работи прекувремено, а доколку не сака, нема да биде принуден со сила, велат од Министерството за труд и социјална политика (МТСП), а во врска со ангажманот на работна сила за изградба на Коридорот 8 и Коридорот 10д. „Согласно законот, работниците ќе имаат и слободен ден. Законите постојат за да ги штитат граѓаните....

Спасовски: Децата од улица треба да живеат, а не само да преживеат

Наша обврска да се погрижиме ниту едно дете да не биде лишено од основните човечки потреби и удобности, заеднички да помогнеме да го направиме ова место подобар свет за нив за да можат живеат, а не само да преживеат. На децата не им е местото на улица, туку во училиштата, во образовниот процес. Ова го изјави денеска министерот за...

Жените без документи зборуваа за своите проблеми со министерката Тренчевска

„Гласна и храбра“ е името на кампањата на Министерството за труд и социјална политика (МТСП), која треба економски да ги зајакне жените и да влијае позитивно на нивното ментално здравје. Министерката Јованка Тренчевска се сретна со жените без документи и заедно со професорката Софија Арнаудова имаа отворена дискусија. На средбата беше присутна и пратеничката од Собранието, Љатифа Шиковска. Жените...

Шефот на мисијата на ОБСЕ: Земјава немала претседателка или премиерка, да го промениме ова

Во Собранието на Северна Македонија, има 51 пратеничка од вкупно 120, а во локалната власт вклученоста на жените е 36 отсто. Во Германија, имаме помало учество на жените во политиката. Ова се подобри бројки, поради родовата квота воведена во Изборниот законик. Сепак, тажната реалност е дека само неколку жени стигнуваат до врвот, бидејќи се обесхрабрени да ја продолжат својата...

Ќе има пари за плати, пензии и надоместоци, кажа министерката Тренчевска

Пензионерите ги добија септемвриските пензии, зголемени за 6,8 oтсто и согласно новата методологија, усогласување на пензиите ќе има два пати во годината, во септември и во март. Ова го кажа министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска во гостување во телевизија 24. Таа порача граѓаните да бидат спокојни бидејќи исплата на пари за плати, пензии и надоместоци од...

МТСП: Пензионерите добиваат за 6,8 отсто повисоки пензии

Со септемвриската пензија околу 330 илјади пензионери во државата добиваат повисоки пензии за 6,8 отсто, согласно новата методологија воведена со последните измени во Законот за пензиското и инвалидското осигурување, кои стапија на сила во март 2022 година, соопшти Министерството за труд и социјална политика. „Новата Методологија предвидува усогласување на пензиите со комбиниран модел од 50 отсто пораст на просечната плата...

Започна ГРЕВИО евалуациската посета на Република Северна Македонија

Министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска денеска присуствуваше на ГРЕВИО првата евалуциска посета на Република Северна Македонија која се одржа во Ресурсниот центар за родово одговорно креирање на политики и буџетирање. На средбата присуствуваа претставници од Советот на Европа, ГРЕВИО, Министерството за труд и социјална политика и од Агенцијата за аудио, аудио-визуелни медиумски услуги. Од страна на претставниците...

Со септемвриската пензија пензионерите добиваат повисоки пензии за 6,8 oтсто

Министерство за труд и социјална политика (МТСП) соопшти дека со септемвриската пензија околу 330 илјади пензионери во државата ќе добијат повисоки пензии за 6,8 отсто. Ова се прави согласно новата методологија воведена со последните измени во Законот за пензиското и инвалидското осигурување, кои стапија на сила во март годинава. „Новата методологија предвидува усогласување на пензиите со комбиниран модел од 50...

Советувалиштето ЕХО од Штип успешно обезбедува помош на жртвите на насилство во целиот источен регион

Специјализираното советувалиште за жртви на родово засновано и семејно насилство ЕХО – Штип веќе 9 месеци е пример за обезбедувањето квалитетни, доверливи и бесплатни услуги за најзасегнатите од насилство. Денес во посета на организацијата беше министерката за труд и социјална политика м-р Јованка Тренчевска, претставници на канцеларијата на UN Women во Скопје и претставници од ХЕРА - Aсоцијација за здравствена...

Порталб: Болните со месеци немаат добиено пари за туѓа нега, МТСП не дава објаснување

Лицата на кои им е потребна помош и нега од друго лице не добиле парична помош веќе 7 - 8 месеци, пишува Порталб.мк. Повеќето од овие лица имаат неизлечиви болести и ним им е потребна постојана помош, лекови и грижа. Новинарите на Порталб се обратија до Министерството за труд и социјална политика и прашаа зошто овие лица не добиваат...

МТСП: Почна исплатата на парите за социјална и детска заштита

Министерството за труд и социјална политика (МТСП) соопшти дека денеска започна исплатата на правата од социјална, детска и цивилна заштита за август 2022 година. Корисниците на парични права коишто поседуваат дебитна картичка ќе можат да подигнат готовина на банкоматите на банките, да ги користат средствата за безготовински плаќања во продажната мрежа или преку електронско и мобилно банкарство од денеска, 5...

МТСП: Додатокот од 1.000 денари за енергетска помош ќе продолжи од октомври до март

По одредени информации изнесени во јавноста за наводно кратење на додатокот од 1.000 денари за корисниците на Гарантирана Минимална помош (ГМП), Министерството за труд и социјална политика (МТСП), се огласи со демант на таквите шпекулации. Министерството објаснува дека дека се работи за паричен додаток кој се исплаќаше на корисниците на ГМП во период на вонредна состојба во државата како своевидна...

Гордана Силјановска-Давкова официјално е претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ

Гордана Силјановска-Давкова и официјално ќе влезе во трката за претседател на државата, како кандидат на ВМРО-ДПМНЕ. Таа денеска со мнозинство гласови беше избрана на Kонвенцијата која се одржа во...