fbpx

Жените без документи зборуваа за своите проблеми со министерката Тренчевска

-

„Гласна и храбра“ е името на кампањата на Министерството за труд и социјална политика (МТСП), која треба економски да ги зајакне жените и да влијае позитивно на нивното ментално здравје. Министерката Јованка Тренчевска се сретна со жените без документи и заедно со професорката Софија Арнаудова имаа отворена дискусија. На средбата беше присутна и пратеничката од Собранието, Љатифа Шиковска. Жените што немаат документи зборувале за проблемите со кои се соочуваат.

„Тие го опишаа нивниот секојдневен живот. Преку водство од професорката Арнаудова беа дадени насоки како можат да работат на нивното ментално здравје и зошто е важно економското зајакнување на жените. Министерката порача дека има слух за предизвиците со кои се соочуваат жените и посочи дека истите ќе се решаваат еден по еден“, наведено е во соопштението од МТСП.

Со оваа кампања која продолжува во текот на овој месец, целта е на вакви средби да се слушнат проблемите со кои се соочуваат граѓаните.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Почнаа геомеханичките испитувања за изградба на автопатите на Коридорот 8

Со активности за геомеханичко испитување на земјиштето каде ќе минува алтернативниот пат на автопатот Тетово-Гостивар денеска на терен започнаа со реализација теренските градежни работи за изградба на автопатите на...
Premium WordPress Themes Download
Download Best WordPress Themes Free Download
Download WordPress Themes Free
Download WordPress Themes
udemy free download
download huawei firmware
Download WordPress Themes
download udemy paid course for free