fbpx
Таг: кампања

таг: кампања

МТСП изработи кампања за подигање на свеста за родово базираното насилство

Министерството за труд и социјална политика (МТСП) подготви кампања за подигање на свеста за сите форми на родово засновано насилство, насловена „Со тебе сме – заедно против насилството врз жените и девојчињата“. Оваа кампања е дел од спроведувањето на Конвенцијата за спречување и борба против насилството врз жените и домашното насилство (Истанбулска конвенција). Станува збор за шест изработени видеа, кои...

Вистиномер: Со невистини и манипулации се бара итно запирање на сите вакцини

Фејсбук објава, која е дел од антиваксерската кампања, ги наведува читателите да веруваат дека 40.000 луѓе починале само затоа што се вакцинирале, што не е точно. Како поткрепа на оваа неточна информација се користат цитати и изјави од псевдоорганизација која прави голема штета на колективното здравје, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост: Група која себеси се...

Тренчевска: Згрижувачиките семејства се од исклучителна важност за едно општество

Министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска присуствуваше на промоцијата на згрижувачки семејства во Кавадарци која што е дел од кампањата „Подај рака и промени живот – стани згрижувач!“ организирана од страна на СОС Детско село во соработка со Министерството за труд и социјална политика, Заводот за социјални дејности, Центрите за поддршка на згрижувачките семејства, Центрите за социјална...

Почнува кампањата „Носи кацига, вози безбедно!“ за намалување на бројот на жртви на сообраќајниците

Минатата 2021 година е година со најмал број на жртви во сообраќајот во последните 15 години, а податоците од првите четири месеци во 2022 година покажуваат дека и оваа година продолжува трендот на значително намалување на бројот на жртви во сообраќајните несреќи. Министерството за внатрешни работи, Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата(РСБСП) и Факултетот за безбедност од...

Нова кампања за кревање на јавната свест за вклученоста на децата со попреченост во редовните училишта

Проектот „Биди ИН, биди ИНклузивен, биди ИНклудиран“ од 5 до 15 мај ја реализира втората кампања за кревање на јавната свест за важноста на инклузивното образование и вклученоста на децата со попреченост во редовните основни училишта, информираат од Фондацијата за образовни и културни иницијативи „Чекор по чекор“. Како дел од кампањата изработени се три видеа со ученици, наставници и родители...

Со паметно енергетско планирање ќе се бараат најсоодветни локации за соларни полиња и ветерници

Паметно енергетско планирање, безбедна и побрза транзиција од фосилни во обновливи извори на енергија со минимално негативно влијание врз природата и луѓето и соработка меѓу граѓанскиот сектор, Владата, експертите, бизнис секторот и сите релевантни институции е главната цел на кампањата за паметно енергетско планирање „Еко енергетска иднина - да планираме заедно!“, која ја започна Центарот за истражување и информирање...

„Тука сме за тебе“, нова кампања за помош на жртвите на родово базирано насилство

„Не прикривај. Пред другите и пред себе. Зборувај отворено за твоите проблеми, во сигурна средина. Тука сме за тебе“. Ова е пораката до жените кои преживуваат родово-базирано насилство, која ја упатува организација на жените на општина Свети Николе и невладината организација „КХАМ“ од Делчево, со која ги повикуваат да побараат бесплатна психо-социјална и правна помош од нивните стручни тимови...

Преку СМС пораки ќе се повикуваат граѓаните на вакцинација, од денеска нова кампања

Комисијата за заразни болести информираше дека од денеска започнуваат со нова кампања, со која сите оние што спаѓаат во ризичните групи ќе добијат СМС порака со термин и локација за вакцинација. Како што информираше портпаролот на Комисијата д-р Злате Мехмедовиќ, СМС пораки ќе добијат граѓаните над 65 години кои имаат коморбидитети, како и лицата помлади од 65 години кои имаат...

Аерозагадувањето предизвикува повисоки стапки на неплодност во регионов

Долготрајната изложеност на загаден воздух кај населението од земјите на Западен Балкан може да предизвика намалување на плодноста на жените за повеќе од 10 отсто, шансите за зачнување се намалуваат во деновите со високо загадување, а се зголемува можноста за спонтан абортус. Оваа негативна последица од аерозагадувањето ја констатира Европскиот фонд за Балканот, кој со партнерите во регионот ја спроведува...

Балканот се обединува за чист воздух: итно да се затворат електраните на јаглен

С. Македонија и годинава, ќе биде дел од регионалната кампања „Обединет Балкан за чист воздух“, со цел да се подигне свеста на граѓаните во регионот за причините и последиците од аерозагадувањето, можните начини за подобрување на квалитетот на воздухот и борбата за поздрава животна средина преку регионална солидарност. Оваа година, кампањата, во која земјава е дел со преку Air Care...

Речиси 60 отсто од младите не знаат дека имаат право на младински додаток

Само 10 отсто од младите во земјава се добро запознаени со Законот за младински додаток, додека пак 33 отсто од нив имаат слушнато за овој закон. Речиси 60 отсто од младите не знаат дека имаат право на младински додаток, беше истакнато на конференцијата „Право на младински додаток - Информирај се за твоите работнички права“ што се одржа денеска во...

Тимот на кампањата „Ги запознаваме ретките болести“ годинава брои над 20 стручни соработници

Гордана Лолеска, иницијатор на кампањата „Ги запознаваме ретките болести“, која идната година ќе ја има четвртата сезона, ги најави новите 28 емисии со кои македонската јавност ќе се запознае со ретките болести. „Пред 4 години една моја идеја да се направи нешто ново, нешто со што ретките болести ќе ги доближиме до граѓаните, благодарение на екипата на Супер радио од...

„Европската недела на мобилност“ почнува денеска, пораката е да користиме повеќе велосипед

Како и минатите години, кампањата „Европска недела на мобилност“ која се спроведува на иницијатива на Европската комисија започна денеска и ќе трае до 22 септември. Кампањата има за цел да промовира алтернативни форми на мобилност, како што се пешачењето и велосипедизмот. Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата (РСБСП) нареднава недела ќе реализира низа активности за промоција и поддршка...

Заев и Николовски ја промовираа кампањата „Сега сé е јавно – Корупцијата не се исплати“

Премиерот Зоран Заев и заменик-премиерот задолжен за борба против корупцијата и криминалот, одржлив развој и човечки ресурси Љупчо Николовски, денеска ја промовираа кампањата за подигање на свесноста и за поддршка во борбата против корупцијата. Премиерот Заев на промоцијата истакна дека под слоганот „Сега сé е јавно – Корупцијата не се исплати“ кампањата е од посебен јавен интерес и дел од...

Контраспин: Со измислиците за „фашистички мерки“ во владината кампања ВМРО-ДПМНЕ шири антиваксерство

Задоцнетиот почеток на масовната вакцинација, „фашистичките (рестриктивни) мерки“ и цената на кампањата, се три столба врз кои главната опозицска партија комуницира со јавноста дека кампањата е непотребна, што е класично извртување на вистината или спин, што пак, може да се толкува и како антиваксерски став или принцип, се одбележува во најновиот „Контраспин“ на „Вистиномер'. Текстот подолу го пренесуваме во целост: Во...

МЖСПП почнува кампања за Малешевијата да стане заштитен предел

Под мотото „Да го зачуваме Малешево за идните генерации!“, Министерството за животна средина, заедно со со Македонското еколошко друштво, „Национални Шуми“ и со општините Берово и Пехчево, започнаа кампања за прогласување на Малешево за заштитен предел. Кампањата ќе трае во следните десет дена, ќе опфати промоција на видеа, илустрации и други промотивни содржини, по што ќе биде организирана и...

Заев ги запозна полските тур-оператори со придобивките од кампањата „Безбедно како дома“

Премиерор Зоран Заев се обрати на средба на претставници на 40 тур оператори и на хотелиери од Полска во организација на хотелската асоцијација ХОТАМ што се одржа во Струга. На средбата, која што се организираше во соработка и со полската агенција „Рего Бис“, која неделно има три чартер линии за Охрид од Варшава и Катовице, со кои овие денови пристигнаа...

Твитер, Фејсбук и Снепчет се дел од кампањата на Белата куќа за вакцинација против ковид

Фејсбук, Твитер и Снепчет се меѓу компаниите што ќе помогнат во промотивната кампања на администрацијата на Бајден за подобност на вакцините, објави Аксиос. Белата куќа се надева дека со овој напор ќе допре до населението кое може да има поголеми стапки на колебливост за вакцините. Според Аксиос, Ентони Фаучи, главниот медицински советник на претседателот, ќе направи видео клипови на Снепчет,...

Попис 2021: До утрово, 22.253 лица од дијаспората евидентирани во апликацијата за самопопишување

До утрово во 8 часот, вкупно 22.253 лица биле евидентирани преку апликацијата за самопопишување на Државниот завод за статистика (ДЗС). Дијаспората непречено ја користи апликацијата за самопопишување, а од ДЗС веќе излегоа со предупредување дека секое лице што ќе се обиде да ја злоупотреби апликацијата, вклучувајќи го и внесувањето лажни податоци, ќе биде казнет според законските прописи. Покрај дијаспората, непречено...

ВМРО-ДПМНЕ утре ќе почне кампања за собирање потписи за поништување на Законот за попис

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајловски денеска информираше дека опозициската партија утре ја започнува кампањата за собирање потписи со цел поништување на Законот за попис, упатувајќи апел до граѓаните да се приклучат на ваквата иницијатива која ќе резултира со поставување штандови насекаде низ државата. „Ние започнуваме уште од утре насекаде низ Македонија да ги собираме овие потписи, затоа ги охрабруваме граѓаните...

ЗНМ: Новинари против нивна волја задржани во претпријатието „Комунална хигиена – Скопје“

Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) ја осудува постапката на службеници од секторот за односи со јавност и од обезбедувањето на „Комунална хигиена – Скопје“ кои, како што се...