fbpx
Таг: кампања

таг: кампања

ОБСЕ со кампања ќе ја подигнува свеста за насилството кон жените

Како придонес кон годинешните „16 Денови на активизам против родово базираното насилство“, Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) започнува со нова кампања насловена „Крај за молкот“. Кампањата цели кон подигнување на свеста за насилството кон жените, со фокус на правата на жените, информираат од ОБСЕ. „Темата „Крај за молкот“ ја потенцира една од главните пречки во борбата против...

„Македонизмот“ на Мицкоски е спротивно на „Македонија, пристојно место за живеење“

Македонскиот идентитет никој не го укинал за Мицкоски да го враќа, а македонизмот како систем на вредности е сосема спротивно од разбирањето на Македонија како „пристојно место за живеење“, пишува Теофил Блажевски во рубриката “Контраспин“ на „Вистиномер.мк“. Христијан Мицкоски, лидерот на најголемата опозициска политичка партија ВМРО-ДПМНЕ, зборувајќи на средба со граѓани во Крушево, го изрече следниот спин: Зборувам секаде ајде доста...

Фестивалот „Синедејс“ преку meme кампања им се приближува на младите

Фестивалот на европски филм „Синедејс“ кој се одржува во Скопје од 7 до 15 ноември ја заснова својата промотивната кампања на користење на мемиња од интернет кои се блиски до младата публика. Како дел од кампањата се направени постери и билборди кои ги користат широко познатите шаблони за „мимови“ или „мемиња“. (Не постои официјално усвоен македонски термин за англискиот збор...

Кампањата „Гласно против гласини“ во борба против дискриминацијата на жените

Под слоганот #СекојаЕднаЕВредна, вчеравечер беше означен почетокот на националната кампања „Гласно против гласини“. Оваа кампања, поддржана од Мисијата на ОБСЕ во Скопје, има за цел да ја подигне свеста за штетното влијание од ширењето „гласини“ кои доведуваат до родови стереотипи и предрасуди за жените во нашето општество. Кампањата „Гласно против гласини“ е поттикната од потребата да се стави крај на...

Од четврток многу топло време во земјава – демне опасност од пожари

Топлото време што ќе ја зафати нашата земја од четврток до средината на следната недела ги алармираше државните власти околу можноста за појава на пожари. Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС) нагласува дека наредните денови ќе биде активирана жолтата фаза за високи температури, а во некои региони и портокаловата фаза. Поради порастот на температурите на воздухот, ДЗС апелира да се...

Анализа: Кампањата почна со јога, политика и тешка математика

На самиот почеток на кампањата за претседателските избори во Северна Македонија има се разбира многу политика, но и многу математика и ... по малку забава. Гласачите на 21 април во првиот круг ќе избираат меѓу тројца кандидати Стево Пендаровски – кандидат кој го подржува владејачката партија СДСМ, Гордана Силјановска - Давкова која се декларира како независен кандидат, но ја доби...

Владата одобри 100 милиони денари за првиот дел од претседателската кампања

На вчерашната 128. седница, Владата донесе одлуката за одобрување на средства од буџетот наменети за првиот дел од кампањата за претседателските избори на барање на Државната изборна комисија во висина од 100 милиони денари, информираат од таму. Кампањата за шестите претседателски избори почна вчера, а во трка се Гордана Силјановска Давкова, Стево Пендаровски и Блерим Река. Кампањата ќе трае до 19...

Почна претседателската кампања, Силјановска стартуваше по полноќ од родната куќа во Охрид

Гордана Силјановска Давкова, Стево Пендаровски и Блерим Река денеска ја почнуваат кампањата за шестите претседателски избори. Кампањата на Силјановска-Давкова, која е претседателски кандидадат на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, почна од Охрид, кратко по полноќ, пред нејзината родна куќа. Претседателскиот кандидат на СДСМ и коалицијата Пендаровски ќе го стартува своето претставување пред гласачите во Прилеп, а Река, претседателскиот кандидат на Алијанса на Албанците...

МИОА објави алатка за пријавување на притисок врз администрацијата

Министерството за информатичко општество и администрација, од денеска на својата веб-страница објави алатка на која може да се пријави притисок на работно место. Алатката е објавена во пресрет на изборната кампања за претседател. „Министерството за информатичко општество и администрација повторно објавува алатка за пријавување на притисок на работно место за време на престојната кампања за избор на претседател на Северна...

Заев-Која: Сите учесници да преземат одговорност за кристално чисти избори

Партиска делегација на СДСМ предводена од претседателот Зоран Заев, денеска се сретнала со делегација на ОБСЕ предводена од шефот на мисијата во земјава, амбасадорот Клеменс Која, информираат од партијата. На средбата се разговарало околу повеќе актуелни теми, со фокус на претседателските избори. Заеднички било заклучено дека на претстојните претседателски избори сите учесници треба да покажат демократска зрелост и одговорност пред...

СЕММ очекуваат зголемен број на жалби за време на претседателската кампања

Жалбите на граѓаните за телевизиската емисијата „Јади бурек“ на Јанко Илковски, пишувањата на порталите „Макетел“ и „Доказ“, беа предмет на разгледување на јавната седница на Советот на етика во медиумите во Штип. Приустните граѓани имаа прилика во живо да слушнат како се одлучува по жалбите од работата на медиумите и новинарите. Водителот Јанко Илковски во живо во емисија навредил гледач,...

Топ-5 дезинформации за референдумот од 30 септември

Од самиот почеток на најавата за референдум, па до неговото одржување, во јавноста проструија многу информации за тоа од каков тип ќе биде, кој ќе го поддржи, кој ќе го бојкотира, дали цензусот ќе се намали и слично. На социјалните мрежи и во медиумите, особено електронските, почнаа да се објавуваат многу лажни вести и дезинформации, пишува „КриТинк“.   На 30 септември...

Државата со кампањи ќе ги убедува родителите да вакцинираат

Министерството за здравство, со кампањи ќе се бори против антиваксерите. Планирано е да се преземат низа активности со кои ќе се едуцираат родителите за важноста на вакцинацијата и потребата од имунизација. За „Мета“, министерот за здравство, Венко Филипче вели дека е подготвена комуникациска и едукативна стратегија со која преку социјалните медиуми, градинките и училиштата, ќе се допре до родителите. - Сакаме...

Захарова: Западните земји по секоја цена сакаат да ја внесат Македонија во НАТО

Западот, како и досега, се обидува да ја вовлече Македонија во НАТО, дури и по референдумот за промена на името, изјави портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, на редовниот неделен брифинг во Москва. Како што пренесува ТАСС, Захарова изјавила дека „очигледната цел на западните земји е по секоја цена да ја внесат Македонија во НАТО“. Позицијата на Русија,...

На полноќ завршува кампањата за референдумот и почнува молкот

Јавната пропаганда за референдумот што ќе се одржи во недела завршува вечерва на полноќ. Дотогаш треба да завршат сите активности на учесниците во кампањата и од полноќ започнува предизброниот молк. Коалицијата „Излези ЗА европска Македонија“ вечер завршен собир има во Тетово, движењето Беса во скопски Чаир, а прес-конференции најавија Алијансата на Албанците. Прес-конференција ќе одржи и координативното тело против референдумот...

Граѓанска кампања „Зачекори напред! Изборот е твој“

Граѓанската иницијатива „Зачекори напред“ денеска со првото издание на весникот „ЕУрека“, кој бесплатно ќе се дели на фрекфентни места низ целата држава, ја започна информативната кампања со која во следните недели ќе се обиде на граѓаните да им понуди информации поврзани со придобивките и предизвиците од зачленувањето во Европската Унија и НАТО. Под слоганот „Зачекори напред! Изборот е твој“, граѓанските...

ДПА започна со кампања за референдумот

Демократската партија на Албанците викендов донесе одлука за формирање централен партиски штаб за претстојниот референдум кој ќе се одржи на 30 септември. Одлуката е донесена на седница на централното претседателство на партијата. Според нив, евроатланските интеграции се еден од основните сегменти во програмата на ДПА и барање на Албанците, каде и да живеат. Централното претседателство за претседател на штабот го избра...

Почнува кампањата за референдумот на 30 септември

Денеска официјално започнува кампањата за претстојниот референдум кој ќе се одржи на 30 септември и на кој граѓаните треба да одговорат на прашањето „Дали сте за членство во ЕУ и НАТО со прифаќање на договорот меѓу Македонија и Грција“. Носител на кампањата е Собранието на Република Македонија, а претседателот на парламентот Талат Џафери најави дека ќе ја водат кампањата транспарентно,...

Џафери: Пратениците нема да добиваат готовина за кампањата

Пратениците, ниту партиите нема да добиваат пари во готово за водењето кампања за референдумот, рече на прес-конференција претседателот на Собранието, Талат Џафери, ветувајќи дека кампањата ќе се води транспарентно и без дискриминација. Тој појасни дека предвидените 80 милиони денари ќе се префрлаат на медиумите. - Средствата за кампањата се на посебна сметка. Ќе се делат пропорционално спрема пратеничките групи кои се...

Собранието ќе врати 41 отсто од парите за кампања за референдумот

По барањето на Собранието за одобрување на финансиски средства за кампањата за референдумот која што ќе се спроведува од овластениот предлагач на Одлуката за референдум, Владата префрли 80 милиони денари на посебната наменска сметка на Собранието, која што ќе се користи исклучиво за спроведување на кампањата за референдум, информираат од Собранието. „Алоцираните финансии исклучиво ќе бидат користени само за намената...

Поделени стотици бесплатни стрипови во стрип-книжарницата „Бункер“

Вторпат од 2017 година, денеска во стрип-книжарницата „Бункер“ во Скопје, која се наоѓа во близина на поранешен „Трготекстил“ на љубителите на стрипови им беа поделени стотици стрипови бесплатно. Освен околу...