fbpx

16 дена активизам против родово базирано насилство

„Ние како Мисија, работиме напорно да ги подржиме промените на законите кои ќе понудат подобра заштита на жртвите од родово – базирано насилство. Уште повеќе, вложуваме во стратешки напори да го зајакнеме целиот правoсуден систем“, рече Селма Меховиќ, посебен советник на Шефот на мисијата на ОБСЕ во Скопје

-

Како да ја префрлиме дискусијата од работи за кои не зборуваме, кон работи за кои задолжително треба да зборуваме. Ова беше во фокусот на денешниот настан во Скопје за покренување на заедничката кампања „16 дена активизам против родово базирано насилство“. Делегацијата на Европската Унија во Скопје, Мисијата на ОБСЕ во Скопје и семејството на Обединетите нации уште еднаш ги здружија силите за да ја подигнат свеста за долгорочното нарушување на општеството предизвикано од родово базирано насилство.

По отворањето на централниот настан во Скопје со театарската претстава „Работи за кои не зборуваме“, во наредните 16 дена ширум земјата ќе се организираат и други настани, меѓу кои театарски претстави, дискусии во заедници, концерти, изложби и панел дискусии.

Темата на годинешната кампања UNITE е „ОБЕДИНЕТЕ СЕ! Вложете напори за да го спречите насилството против жените и девојчињата“ затоа што секој труд вложен во спречувањето насилство против жените е чекор напред кон побезбеден, поеднаков и просперитетен свет.

„Овде сме за да ги поттикнеме жртвите и сведоците да пријават родово базирано насилство – и да им порачаме: Законот е на ваша страна“, изјави Бен Нупнау, заменик амбасадорот на Делегацијата на Европската Унија во Скопје.

Клучниот приод во кампањата е создавањето на обединета платформа со цел да се даде можност на сите што се идентификуваат со каузата да се приклучат и да помогнат да се поттикне дискусијата за потребата да се стави крај на насилството против жените и девојчињата.

„Ние, како Мисија, работиме напорно да ги подржиме промените на законите кои ќе понудат подобра заштита на жртвите од родово – базирано насилство. Уште повеќе, вложуваме во стратешки напори да го зајакнеме целиот правoсуден систем, од првата точка на заштита, до законодавството и судовите, а се со цел да се одговори брзо и соодветно на потребите на жртвите“, рече Селма Меховиќ, посебен советник на Шефот на мисијата на ОБСЕ во Скопје.

Росана Дуџак, постојана координаторка на ОН во Македонија кажа дека ѝ претставува неизмерно задоволство да даде признание на Македонија затоа што во голема мера ги воспоставила правните механизми неопходни за елиминација на насилството против жените и девојчињата.

„Сега е потребно уште повеќе да дигнеме глас. Уште повеќе да дејствуваме. Законите не се доволни ако се само празни зборови на хартија“, рече таа.

16 дена активизам е меѓународна кампања која се спроведува секоја година, со почеток на 25 ноември, Меѓународниот ден на елиминација на насилството против жените, а завршува на 10 декември, Денот на човековите права. Оваа кампања е најдобриот пример како луѓето и организациите можат и треба да ги здружат силите за да се справат со општествените проблеми за кои нема место ниту денес ниту во иднината.

ЕУ и ОБСЕ се традиционалните партнери на семејството на ОН во оваа кампања, но секоја година бележиме раст на бројот на заинтересирани меѓународни и домашни партнери од речиси сите сектори на општеството.
.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

По одлуката за повисоки плати на УКИМ и професорите на останатите јавни универзитети бараат повисоки плати

Вработените во Универзитетот во Тетово денеска излегоа на протест поради непотпишувањето на Колективниот договор од страна на Собранието за зголемување на платите како на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“....