fbpx
Таг: божиќни празници

таг: божиќни празници

Продавниците и киосците сепак нема да работат на 7 и 8 јануари

Престанува да важи препораката за работа на 7 и 8 јануари 2024 година на продавниците, штандовите и киосците кои вршат трговија на мало за време на божиќните празници, соопшти денеска Министерството за труд и социјална политика (МТСП). Препораката која предвидуваше работа во недела и за време на божиќните празници во трговијата на мало, а која беше донесена минатиот четврток на...

Промената на календарот на Украинската православна црква не е поврзана со нацизмот

Промената на календарот на Украинската православна црква нема врска со нацизмот, ниту, пак, може да се влече паралела со нацистичката окупација на Украина во 1941 година, бидејќи во конкретниот случај Украина е нападната од Русија. Украинската православна црква е признаена и независна, а смената на црковниот календар е со цел да се дистанцира украинската од руската православна црква. Исто...

[Галерија] Се одржа Дедомразовската трка во Скопје

Денеска напладне во Скопје се одржа традиционалната Дедомразовска трка во организација на Здружението за спорт и рекреација „Прв до врв“. Стотици учесници во дедомразовски костуми трчаа низ главниот град на патека во должина од два километри. Организаторите информираа дека, покрај натпреварувачкиот, трката има и забавен карактер и на неа учествуваа и деца во придружба на родители. Учесници од сите генерации беа...

Нуркачите ја накитија подводната новогодишна елка во Охридското Езеро

Нуркачите од нуркачкиот центар „Амфора“ од Охрид во Музејот на вода традиционално и оваа година ја накитија подводната новогодишна елка, соопштија од овој нуркачки центар. Со ова, велат тие, им ја чиститаат новата 2023 година на сите македонски граѓани. Од „Амфора“ додаваат дека, како и секоја година, и оваа им ја посветуваат на децата со ретки болести со желба за...

Премиерот Ковачевски со честитка за Божиќ до верниците на Католичката црква

Верниците кои се водат според грегоријанскиот календар денеска го одбележуваат Христовото раѓање - Божиќ. Божиќ денеска го слават католичките и протестантските верници и дел од православните христијани. Празникот на овој ден го слават Вселенската патријаршија и православните цркви во Грција, Бугарија, Романија, Украина и Грузија. По повод големиот христијански празник Божиќ кој денеска го прославуваат верниците на Католичката цркви, премиерот...

Пендаровски со честитка до верниците кои го прославуваат Божиќ според Грегоријанскиот календар

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот христијански празник Христовото Раѓање - Божиќ, упати честитка до д-р Киро Стојанов, скопски бискуп и струмичко-скопски епарх и до сите верници кои го прославуваат Божиќ според Грегоријанскиот календар, информираат од претседателскиот кабинет. „Дозволете да упатам искрени честитки до сите верници кои го празнуваат големиот христијански празник, Христовото Раѓање - Божиќ по Грегоријанскиот календар и да...

Спикерот Џафери со честитка по повод католички Божиќ

Претседателот на Собранието на РСМ, Талат Џафери од име на пратениците и од негово лично име денеска упати честитки по повод големиот христијански празник - Божиќ до сите граѓани католички верници кои го прославуваат празникот по грегоријанскиот календар, информираат од Собранието на РСМ. „Радоста што ја носи Божиќниот празник, неговата моќ на сплотување на семејствата, на соседите, пријателите и соработниците...

Утрешниот ден, Бадник неработен за граѓаните од православна веросиповед, а Божиќ неработен за сите граѓани во Северна Македонија

Утре, 6-ти јануари се празнува празникот Бадник, ден пред Божиќ што ќе биде неработен за граѓаните од православна вероисповед, информираат од Министерствоо за труд и социјална политика. Во петок, 7-ми јануари, големиот христијански празник Божиќ ќе биде неработен ден за сите граѓани на Република Северна Македонија.

ПОЦ: Бесплатен паркинг во Центар за новогодишните и божиќните празници

Паркирањето во Општина Центар за време на новогодишните и божиќни празници ќе биде бесплатно за сите граѓани, соопштија денес од ЈП Паркинзи на Општина Центар (ПОЦ). Така, на 31.12.2021 година (петок) отворените и затворените паркиралишта со кои стопанисува ЈП Паркинзи на Општина Центар ќе работат до 15 часот, катната гаража до 17 часот, а шалтерите за издавање на договори во...

Скопскиот јавен превоз на 1, 6 и 7 јануари по неделен зимски возен ред

По повод претстојните новогодишни и божиќни празници, автобусите од скопскиот јавен превоз ќе сообраќаат по изменет возен ред од вообичаениот, а изменето работно време ќе има и Жичарницата на Водно, информираат од ЈСП - Скопје. Ноќните линии на 31 декември (вторник) кон 1 јануари (среда) ќе сообраќаат по возен ред како во сабота кон недела. На 1 јануари (среда) автобусите...

“All I want for Christmas is You“ по 25 години конечно на врвот (видео)

25 години од објавувањето на безвременската “All I want for Christmas is You“ на Мараја Кери, хитот за прв пат оваа година го достигна првото место на Билборд листата. Оваа песна со години наназад го одбележува празничниот период и ретко кој не ја знае или не ја запеал. All I want for Christmas is You e само втора празнична песна...

Претстојните празници се продолжение на успешната туристичка сезона во Охрид

Локалната самоуправа од Охрид ветува одлична празнична забава, на отворено, на градскиот плоштад Св. Климент Охридски, за новогодишната ноќ. Меѓу другото, ќе настапат музичките ѕвезди Викторија Лоба и Боби Мојсовски, ансамблот „Билјана јуниор“ и групата „Компас бенд“. За украсување на градот ќе бидат потрошени 1.180.000 денари. За дочекот на Нова година, со целокупната програма, вклучувајќи ги и естрадните уметници, ќе бидат потрошени...

Колапсот на Клинички ја прегоре Градска болница: 150 итни пациенти оперирани за 10 дена

Полни корпи со чаршави, кебиња и перници во ходникот на приземјето на Универзитетската клиника по хируршки болести „Св. Наум Охридски“, попозната како „стара Градска болница“, сведочат за напливот на итни...