fbpx
Таг: податоци

таг: податоци

Канада ја забрани популарната кинеската апликација „ВиЧет“ на владини уреди

Канада забрани да се користи кинеската апликација „WeChat“ (ВиЧет) на службените телефони на вработените во канадската влада. Изразена е загриженост околу безбедноста на податоците на корисниците на апликацијата, известува Би-би-си. „ВиЧет“ често се опишува како апликација и социјална мрежа која се користи за сѐ - праќање пораки, одржување видеоконференции, како и плаќање. Таа е една од најкористените апликации во светот,...

Ако се користи транспарентно, вештачката интелигенција ветува понатамошен развој во корист на човештвото

„И покрај капацитетите кои ги имаме, работната сила кај нас, а ова најверојатно важи и за целиот регион, сѐ уште е доволно евтина за да нема доволно интерес за автоматизација со ВИ, па заради тоа можеби ја имаме перцепцијата дека заостануваме“ - Д-р. Петре Ламески, продекан на ФИНКИ.  Минатата недела во Дубаи беше докажано дека изведувањето на лапароскопска операција со...

Резултатите од пописот ќе бидат објавени во законскиот рок, уверува Селами

попис прифатен центар визбегово фото: МТСП
Иако во Државниот завод за статистика (ДЗС) најавија дека резултатите од пописот ќе бидат објавени на крајот на 2021 година, тие сè уште не се објавени. Како што за Порталб.мк изјави заменик-директорот на ДЗС, Илми Селами, резултатите секако ќе бидат објавени во законскиот рок, но не може да се предвиди конкретен датум или период кога тоа ќе се случи,...

ДЗС: Во првите четири дена попишани 200.000 граѓани

попис прифатен центар визбегово фото: МТСП
Пописот на населението, домаќинствата и становите, кој започна да се спроведува на цела територија на државата на 5 септември се одвива со голема поддршка и интерес од граѓаните, информираат од Државен завод за статистика. „Потврда за тоа е големата бројка на попишани граѓани. Само во првите четири дена со попишувањето се опфатени повеќе од 200.000 граѓани. Државниот завод за статистика...

Законот за користење на податоците од јавниот сектор ќе се усогласува со ЕУ Директивата за отворени податоци

Министерството за информатичко општество и администрација (МИОА) во соработка со Фондацијата за интернет и општество „Метаморфозис“, во рамки на проектот на УСАИД за граѓанско учество, во наредниот период ќе спроведе активности за усогласување на Законот за користење на податоците од јавниот сектор со ЕУ Директивата за отворени податоци и ре-употреба на информации од јавниот сектор (2019/1024). Со цел обезбедување на...

Во сите ковид центри се лекуваат 317 болни од ковид-19, има 565 слободни болнички кревети

На инфективните одделенија во главниот град и во болниците низ земјава се лекуваат  317 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот и има околу 565 празни болнички кревети, соопшти Министерството за здравство според податоците од последните 24 часа. Во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 186 пациенти. Во Битола се хоспитализирани 17, во Штип 20, а на...

Податоци за милиони корисници, најголем дел од Линкдин, објавени за продажба на хакерски форум

Речиси една недела од протекувањето на податоците за 533 милиони корисници на Фејсбук, нов огромен број на записи се шират помеѓу хакерите низ интернет просторот, од кои најголем дел се преземени од социјалната мрежа Линкдин. Архива која наводно содржи информации за 500 милиони профили од Линкдин е ставена за продажба на форум наменет за хакери, а како доказ за поседувањето...

Стапката на невработеност е 16,1 отсто, намалена е за 0,5 отсто во однос на последниот квартал од 2019

Според податоците на Државниот завод за статистика, во последниот квартал од 2020 година, активното население во државата изнесува 941.524 лица, од кои вработени се 789.552, а 151.972 лица се невработени. „Стапката на активност во овој период е 55,9, стапката на вработеност 46,8, додека стапката на невработеност изнесува 16,1,“ се вели во соопштението. Во четвртиот квартал од 2020 година, статистичарите регистрирале мало...

Промовиран Национален геопортал на кој може да се најдат просторни податоци

Вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи и директорот на Агенцијата за катастар на недвижности, Борис Тунџев, денес, на прес-конференција го промовираа новиот Национален геопортал на просторни податоци, којшто од неодамна е пуштен во функција. Вицепремиерот Битиќи, којшто е и претседател на Советот на Националната инфраструктура на просторни податоци (НИПП), посочи дека новиот Геопортал е дел од иницијативата на Владата за...

Гир: ЕУ-регулативата за заштита на лични податоци забранува споделување на расна, етничка, верска припадност во лични карти

Општата регулатива на ЕУ за заштита на лични податоци го забранува споделувањето на лични податоци како расна, етничка, политичка и верска припадност, одговори евроамбасадорот Дејвид Гир на новинарско прашање, дали Законот за лични карти и наведувањето на етничка определба е согласно европската регулатива. „Во Европската Унија, личните карти во моментов сè уште се регулирани од страна на земјите членки.Но регулативата...

Во 2020 година третирани 140 случаи на заболени жени од рак на грло на матка, секој 10 ПАП тест бил позитивен

Институтот за јавно здравје евидентира дека во нашата држава од рак на грло на матка годишно заболуваат околу 150 жени, или 15 на 100 илјади жени. Според податоци од Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство, на оваа Клиника во 2019 година се третирани 111 случаи на карцином на грло на матка, додека во 2020 година тој број е зголемен...

Нови 183 случаи на ковид-19 од 1.466 тестирања, оздравеа 1.731 пациент

Во последните 24 часа има 183 нови случаи на заболени од корона вирус од направени 1.466 тестирања, соопшти Министерството за здравство. Од вкупната бројка, најголем дел од новозаболените се во Скопје-85. Потоа: Куманово-6, Тетово-10, Прилеп-7, Гостивар-6, Штип-3, Велес-4, Охрид-10, Струмица-3, Кавадарци-13, Струга-5, Кочани-2, Гевгелија-6, Неготино-4, Ресен-6, Радовиш-2,  Пробиштип-2, Богданци-2, а во Кратово, Дојран, Кичево, Свети Николе, Дебар, Делчево и...

Во сите ковид центри се лекуваат 604 пациенти болни од корона вирус, има 580 слободни болнички кревети

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава изнесува 604, а има околу 580 празни болнички кревети во сите ковид центри, соопшти Министерството за здравство, според извештаите добиени за последното деноноќие. Само во болниците низ земјава е пријавено дека се на лекување вкупно 315...

Во ноември минатата година издадени за 14,4 отсто помалку одобренија за градба

Во ноември минатата година во државава се издадени 208 одобренија за градење, што е за 14,4 отсто помалку во однос на истиот месец од 2019 година, соопшти Државниот завод за статистика, ДЗС. Предвидената вредност на објектите изнесува 1.921.700 илјади денари (31.247.000 евра), што е за 22,2 отсто помалку во однос на истиот месец од една година претходно. Од вкупниот број...

ДЗС: Од јануари до ноември 2020 остварен е трговски дефицит од 1,7 милијарди долари

Трговскиот дефицит во размената со странство во перидот јануари – ноември 2020 година, изнесува 1.774.394 илјади долари, објави Државниот завод за статистика. При тоа, вкупната вредност на извозот на стоки од РСМ во тој период изнесува 5.970.157 илјади долари и бележи пад од 9,9 отсто, во однос на истиот период од 2019 година. Вредноста на увeзената стока, пак, изнесува...

Нудењето на електронски услуги бара и прецизно утврдување на мерките за заштита на личните податоци

Растечкиот тренд на обезбедување на сè повеќе услуги на државните институции до граѓаните по електронски пат освен што бара доследно следење на технолошкиот развој, унапредување на знаењата и менување на навиките на граѓаните, бара и прецизно утврдување на мерките за заштита на личните податоци на граѓаните, пишува Елена Стојановска, експерт за заштита на личните податоци во својата колумна за Порталб.мк....

Жртви на ковид-19 денеска се 23 годишен и 29 годишен пациент од Скопје и од Струмица

Корона вирусот одзеде и два млади живота, лица на 23 и на 29 годишна возраст. Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа во земјава починале 9 лица од ковид-19: еден од Крива Паланка (52г), двајца од Гостивар (60г и 62г), еден од Куманово (60г), еден од Велес (70г), двајца од Скопје (71г и 23г) и двајца од...

Зголемените трошоци за домување во август ја качија инфлација за 1,5 отсто

Повисоките вкупни трошоци за домување и за храна и пијалоци во минатиот месец доведоа до пораст на инфлацијата на месечно ниво. Државниот завод за статистика објави дека вкупната инфлацијата во август 2020 изнесувала 1,5 отсто, односно дека, во споредба со истиот месец минатата година, за толку се зголемиле трошоците на живот во државава. Додека во однос на цела 2019,...

Под притисок на корона кризата, македонската економија отиде во минус од 12,7 отсто

Домашната економија продолжува да ги бележи негативните последици од корона пандемијата. После падот на бруто домашниот производ (БДП) од минимални 0,2 отсто во првото тримесечје од годинава, Државниот завод за статистика денеска објави дека намалувањето на БДП во второто тримесечје изнесува минус 12,7 отсто, што беше очекувано ако се има предвид дека првите три месеци од годинава реално не...

ДЗС: Пад на невработеноста од 17,3 отсто лани на 16,7 отсто во второто тримесечје од годинава

Намалување на бројот на невработените лица во државава, евидентира Државниот завод за статистика (ДЗС) за периодот од второто тримесечје од годинава. Во овој период имало 159.623 невработени лица, додека во цела 2019 година бројот на невработените изнесувал 166.363, или стапката на невработеност лани била 17,3 отсто, додека во второто тримесечје од 2020 таа изнесува 16,7 отсто. Според денешните податоци...

За една година – 234 претставки за хакирани профили или уцени преку социјални мрежи

Во 2023 година, Агенцијата за заштита на лични податоци примила 234 претставки од граѓани кои се однесуваат на социјалните мрежи, покажува Годишниот извештај на оваа институција. Според причината за пријавување,...