Во последните 24 часа има 183 нови случаи на заболени од корона вирус од направени 1.466 тестирања, соопшти Министерството за здравство. Од вкупната бројка, најголем дел од новозаболените се во Скопје-85. Потоа: Куманово-6, Тетово-10, Прилеп-7, Гостивар-6, Штип-3, Велес-4, Охрид-10, Струмица-3, Кавадарци-13, Струга-5, Кочани-2, Гевгелија-6, Неготино-4, Ресен-6, Радовиш-2,  Пробиштип-2, Богданци-2, а во Кратово, Дојран, Кичево, Свети Николе, Дебар, Делчево и Битола се пријавени по еден заболен од ковид-19.

Институтот за јавно здравје регистрира 1.731 оздравени пациенти во последното деноноќие, од: Скопје-983, Куманово-57, Тетово-98, Прилеп-5, Гостивар-87, Штип-23, Битола-60, Велес-62, Охрид-25, Струмица-60, Кавадарци-36, Струга-21, Кочани-24, Кичево-28, Свети Николе-9, Гевгелија-18, Неготино-29, Дебар-6, Ресен-16, Крива Паланка-10, Радовиш-4, Берово-4, Делчево-10, Пробиштип-2, Виница-13, Валандово-7, Демир Хисар-5, Богданци-5, Македонска Каменица-12, Демир Капија-9, Пехчево-1 и Дојран-2.

Починати се 6 лица, еден пациент од Скопје (90г), еден од Куманово (51г), еден од Прилеп (77г), еден од Гостивар (71г) и два пациенти од Охрид (72 и 45г), сите во болнички услови.

Во моментов во Скопје има најголем број на зпријавени случаи од корона вирус, 39.426, од кои активни се 5.461, потоа е Куманово со 5.109 и активни 392 и Тетово со 5.031 пријавени лица од кои активни се 382.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 90.654, на оздравени пациенти е 78.154, на починати е 2.785, а бројот на активни случаи 9.715. Досега во земјата се направени вкупно 442.600 тестирања на ковид-19.