fbpx
Таг: нови случаи

таг: нови случаи

Бројот на активни случаи на ковид-19 се намали на 247, најмногу има во Скопје

Без починати пациенти од ковид-19 и со поголем број на оздравени од новозаболени лица помина викендов зад нас, во однос на состојбата со ширењето на корона вирусот во земјава. Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во периодот од 28.10 до 30.10.2022 година биле направени 819 тестови, а регистрирани се 71 нови случаи на...

Од 68 нови случаи на ковид-19, 20 се реинфекции

Од направени 659 тестови за ковид-19 во последното деноноќие, 68 се позитивни, информира Министерството за здравство. Оттаму велат дека од вкупниот број позитивни лица, регистрирани се 20 реинфекции. Исто така евидентирани се и 40 оздравени пациенти. „Во текот на изминатите 24 часа регистрирано е едно починато лице од Скопје (83г), починато во болнички услови. Согласно Регистарот на умрени лица од...

Од 248 тестови за ковид-19, само 11 биле позитивни

Во последното деноноќие направени се 248 тестови за ковид-19, од кои само 11 биле позитивни, соопштуваат од Министерството за здравство. Деветмина од новите случаи се во Скопје, а во Прилеп и во Штип евидентиран е по еден случај. Од 11 нови случаи, има само една реинфекција. Регистрирани се 56 оздравени пациенти. „Во изминатите 24 часа нема регистрирани починати лица. Согласно Регистарот...

Евидентирани 50 нови ковид случаи, 13 се реинфекции

Од направени 523 тестови, позитивни на ковид-19 се 50, информира Министерството за здравство. Од вкупниот број позитивни лица, регистрирани се 13 реинфекции. Евидентирани се и 47 оздравени пациенти. Смртни случаи нема. Досега во земјата се направени вкупно 2.179.652 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 343.850, бројот на оздравени пациенти е...

Нови 80 случаи на ковид-19 во последните три дена, направени 953 тестови

Во последните три дена биле направени 953 тестови за ковид, од кои позитивни биле 80, информира Министерството за здравство. Од вкупниот број позитивни, регистрирани се 18 реинфекции, а исто така регистрирани сe и 118 оздравени пациенти. „Во текот на изминатите три дена (14.10 - 18.10) пријавени се две починати лица од Скопје (80г) и Гостивар (70г). Двете лица се починати...

Нови 70 ковид-случаи, од нив 51 во Скопје

Од вкупно 70 нови позитивни случаи на ковид-19, 51 се регистрирани во Скопје, покажуваат податоците на Институтот за јавно здравје кои се однесуваат на изминатите 24 часа. Од вкупо 629 направени тестови и 70 позитивни, регистрирани се 18 реинфекции. Во изминатото деноноќие оздравеле 60 пациенти, а не е регистрирано ниту едно починато лице. Според епидемиолошки анализи, во моментов на територијата на...

Евидентирани 53 нови ковид-случаи, 16 се реинфекции

Педесет и три нови случаи на ковид-19 се евидентирани во последното деноноќие, покажуваат податоците на Институтот за јавно здравје. Во изминатите 24 часа направени се 657 тестови, а од вкупниот број позитивни, регистрирани се 16 реинфекции. Оздравеле 36 пациенти. Смртни случаи, нема. Досега во земјата се направени вкупно 2.175.576 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја...

Нови 72 ковид-позитивни, 70 отсто од активните случаи се во Скопје

Податоците од Институтот за јавно здравје покажуваат дека изминатиов викенд, од направени 871 тест се регистрирани 72 нови случаи на ковид-19. Најголем дел од новозаразените се од Скопје, каде изминативе три дена биле регистрирани 60 нови ковид случаи. Како што информира Министерството за здравство, од вкупниот број на позитивни биле регистрирани 18 реинфекции. Во текот на викендот, пак, биле регистрирани 161...

Бројот на позитивни на ковид-19 е под 500, денеска има 56 нови случаи

Податоците од Институтот за јавно здравје (ИЈЗ), покажуваат дека во последниве 24 часа во земјава биле направени 529 тестови за ковид-19 и биле регистрирани 56 нови случаи. Од нив 36 се од Скопје, а останатите 20 од другите градови во кои има Центри за јавно здравје, информираат од Министерството за здравство. Во вкупниот број позитивни (56), имало 9 реинфекции, односно...

Регистрирани 10 нови случаи на ковид-19 помалку од вчера, 20 помалку од завчера

Според податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа во земјава биле направени 644 тестови, а биле регистрирани 55 нови случаи на ковид-19. Оваа бројка на нови случаи е за 10 помалку отколку бројката соопштена вчера - 65 нови случаи, а за 20 е помала од бројката соопштена завчера, кога се регистрирани 75 нови случаи. Истовремено, и бројката...

Едно починато лице и 65 нови ковид случаи евидентирало Министерството за здравство

Во последното деноноќие направени се 695 тестови, а регистрирани се 65 нови случаи на ковид-19, информира Министерството за здравство (МЗ). Од вкупниот број позитивни, регистрирани се 14 реинфекции. Вкупно 61 пациент е заведен како оздравен во истиот временски период. „Во текот на изминатите 24 часа, регистрирано е едно починато лице од Кавадарци (77г), истото е починато во болнички услови. Согласно...

Во последните 24 часа евидентирани 75 нови случаи на ковид-19

Во изминатото деноноќие, направени се 745 тестови за ковид-19, а регистрирани се 75 нови случаи, информира Министерство за здравство. Од нив, 23 се реинфекции. „Регистрирани сe 94 оздравени пациенти во текот на изминатите 24 часа. Не е регистрирано починато лице. Согласно регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин, регистрирани се две починати лица од Скопје (56г) и...

Евидентиран 81 нов случај на ковид

Во последното деноноќие евидентирани се 81 нов случај на ковид-19, од направени  734 тестови, соопштува Министерството за здравство. Оттаму информираат дека од вкупниот број позитивни пациенти, 20 се реинфекции. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата, е 342.961. „Во текот на изминатите 24 часа, не е регистрирано починато лице. Согласно, Регистарот на умрени лица...

Регистрирани 81 нов случај на ковид-19, вкупниот број моментално заразени е 378

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа биле направени 787 тестови, а регистрирани се 81 нови случаи на ковид-19. Најголем број од заразените лица се од Скопје – 56, по што следат Прилеп со 5, Битола, Кратово и Куманово со по 3, Кавадарци, Охрид, Тетово и Штип со по 2 и Берово, Гевгелија и Кичево со по...

Евидентирани 57 нови ковид случаи

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 704 тестови, а регистрирани се 57 нови случаи на ковид-19. Од вкупниот број позитивни, регистрирани се 12 реинфекции. Регистрирани сe и 90 оздравени пациенти. Во текот на изминатите 24 часа, не се регистрирани починати лица. Согласно, Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од...

Евидентирани 75 нови случаи на ковид

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа, од направени 887 тестови за ковид-19, 75 се позитивни. Од вкупниот број позитивни, евидентирани се 21 реинфекција. Оздравеле 99 пациенти. Bо текот на изминатите 24 часа не се регистрирани починати лица. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од „Мој Термин“ во претходниот...

За три дена евидентирани 173 нови ковид случаи

Од 1.216 направени тестови за ковид во последните три дена, регистрирани се 173 нови случаи, соопшти Министерството за здравство. Од вкупниот број позитивни лица, 46 се реинфицирале. Освен тоа, регистрирани сe и 186 оздравени пациенти. „Во текот на изминатите три дена (од 16 до 18 септември), пријавени се три починати лица, еден од Скопје (69г), од Валандово (75г) како и од Охрид...

Еден починат и 141 нов случај на ковид-19

Во последните 24 часа, регистрирани се 141 нов случај на ковид-19 од направени 866 тестови, пријавено е едно починато лице и 84 оздравени пациенти, информира Министерството за здравство, повикувајќи се на податоците од Институтот за јавно здравје. Од новорегистрираните, од Скопје се 79, Прилеп и Кавадарци – по 9, Куманово и Битола – по 7, Охрид – 6, Тетово –...

Евидентирани нови 165 ковид случаи, од нив 39 лица се реинфицирале

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа во земјава биле направени 1.088 тестови, а откриени 165 нови случаи на ковид-19. Од вкупниот број позитивни, регистрирани се 39 реинфекции, а регистрирани сe и 384 оздравени пациенти. „Во текот на изминатите 24 часа нема пријавени починати лица. Согласно регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин, регистрирани се...

За три дена евидентирани 179 нови случаи на ковид

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните три дена направени се 1.286 тестови, а регистрирани се 179 нови случаи на ковид-19. Од вкупниот број позитивни случаи, регистрирани се 36 реинфекции. Оздравени се 347 пациенти. Во текот на изминатите три дена (09.09 - 11.09) пријавени се две починати лица, по едно лице од Скопје (79г)...

Во супермаркети, пекари, сендвичарници – студентите од денеска купуваат оброк субвенциониран од државата

Покрај стартот на новата академска година, денеска започна со примена и новиот систем на исплата на субвенционираниот студентски оброк. Студентите во земјава кои ги исполниле условите, од денеска па...