fbpx
Таг: општина Велес

таг: општина Велес

Годинава не е извезен ниту еден тон отпад од депонијата на топилницата во Велес

Ниту еден тон од депонијата со згура на топилницата во Велес не бил извезен и оваа година. Црниот рид не се намалува и сè уште е закана за градот и за неговите жители. Се проценува дека на депонијата има околу два милиони тони троска, од кои голем дел се остатоци од металите обработувани во топилницата. Отпадот треба да се...

Одговорните во ЦУК проверија 14 мостови во државата, повеќето се опасни за преминување [галерија]

Во државата има мостови кои се во лоша состојба и претставуваат опасност за граѓаните, информира директорот на Центарот за управување со кризи (ЦУК), Стојанче Ангелов, на прес-конференцијата која ја одржа денеска. Вработени во Центарот извршиле инспекција на 14 мостови во државата и констатирале дека повеќето од нив се опасни по безбедноста на граѓаните.  „Ако има пукнатини на столбовите, ако има паднат...

Доцни расчистувањето на ридот со троска од велешката Топилница, загадувањето расте

Црниот рид со згура од велешката Топилница сѐ уште стои. Повеќе од три години откако започна проектот за расчистување на опасниот отпад што му се заканува на градот, нема речиси никаков напредок. Техногената минерална суровина не се копа и не се извезува, а од 2019 година, откако фирмата Кепс Монт груп доби Концесија од Министерството за економија и Б-интегрирана...

Реконструкција на улица ги покачи нивоата на ПМ 10 во Велес

Реконструкцијата на улицата „Благој Ѓорев“ е причината за зголемените концентрации на ПМ 10 честичките кои деновиве ги покажува мерната станица на Државниот мониторинг во Велес, тврдат од општината. Од изминатата седмица до денес, според податоците од мерното место што се гледаат на веб страницата на Министерството за животна средина, вредностите на прашината се движеле помеѓу 110 и 143 микрограми...

Концертот „Нова ера“ на Никола Мицевски в сабота во Велес

Албумот „New era“ (Нова ера) на Никола Мицевски ќе доживее концертна промоција во сабота во Велес. Концертот ќе се одржи во театарот „Јордан Хаџи Константинов – Џинот“, а Мицевски ќе биде придружуван од 40-тина врвни музичари и хористки на сцена. Велешката публика ќе има можност да ги проследи настапите и на специјалните гости на концертот – Дамјан Пејчиноски и хорот...

Депонијата со згура од Топилница и понатаму го демне Велес [фото]

Депонијата со згура на Топилница сѐ уште го демне Велес. Три години откако беше доделена концесија за нејзин извоз како техногена минерална суровина, само мали количини заминаа од градот. Црниот рид, во кој се проценува дека има над 1,8 милиони тони отпад, сѐ уште стои, а на локацијата веќе неколку месеци нема никаква активност. Таму се наоѓаат неколку машини...

Чистењето и извозот на згурата од Топилницата во Велес чека проширување на Б-интегрираната дозвола  

Концесионерот „Кепс Монт груп“ има рок до јуни да ја комплетира документацијата за поставување на нова линија за дробење на техногената минерална суровина од ридот со згура на некогашната Топилница во Велес. Компанијата од Општина Велес побарала можност за проширување на Б-интегрираната дозвола за поставување на нова инсталација до депонијата со троска, која треба да го забрза и интензивира...

Концесионерот што копа згура од Топилница бара измена на дозволата, Општината вели му фали техничка документација

Извозот на згура од велешката Топилница последните два месеци се заплетка во процедури низ локалните и државните институции. Од компанијата „Кепс монт груп“ за Мета велат дека побарале измена на Б- интегрираната еколошка дозвола за да можат да инсталираат сепарација од затворен тип, но Општината Велес го одбила барањето. Случајот во моментов се разгледува Второстепената комисија за одлучување во...

Хаварија во Велес: Еден тон мазут од фабриката „Благој Ѓорев“ се излеал во Вардар

Еден тон мазут се излеал во водите на Вардар во Велес откако се случила хаварија на резервоарот за мазут на велешката фабрика „Благој Ѓорев“, соопшти градоначалникот на Општина Велес, Аце Коцевски. Хаваријата, според градоначалникот, се случила вчера во претпладневните часови, односно за излевањето на мазутот било пријавено во СВР Велес во 10.50 минути. Според градоначалникот Коцевски, излевањето се случило откако се...

Ремедијација на почвата во Велес ќе прават и „Кепс монт груп“ и државата

Комплетна ремедијација на почвата на која се наоѓа црниот рид згура последица од работењето на Топилницата во Велес, ќе треба да се направи откако ќе се извезе минералната техногена суровина. Тоа е суровина која произлегува од технолошки процес, а во случајот на Топилница, минералната техногена суровина содржи околу 10 проценти цинк, еден процент олово како и други опасни метали како...

Вработен во Општина Велес им се заканувал на Заев и на Бејли со бесење

Новоизбраниот градоначалник на општината, Аце Коцевски  денеска на прес-конференција  обвини дека пратеникот Илија Димовски има личен возач кој бил вработен во Општината и притоа го оштетил буџетот за голема сума пари. Според пресметките на Коцевски, вкупните долгови на Општина Велес изнесуваат 169.197.606 денари или 2.751.180 евра. Коцевски истакна дека постојат индиции дека двајца вработени во општинската администрација на 27 април учествувале во...

Кривична пријава за велешкиот градоначалник Чадиев поради одморалиште во Горно Врановци

СВР Велес поднесе кривична пријава против актуелниот градоначалник на општина Велес, Славчо Чадиев, поради постапка што ја направил како претседавач на Советот на Општина Велес во 2012 година. СВР го товари за прекршување на деловникот на Општината, во врска со предавањето на синдикалното одморалиште од Општина Велес на Општина Чашка. Според соопштението од Секторот за внатрешни работи - Велес, С.Ч....

Реакција на Општина Велес: Вложуваме напори да ги исполниме барањата на жителите

Агенцијата „Мета“ објави видеосторија со наслов „Велес: Десет села отсечени од цивилизацијата и од буџетот“ за проблемите и за тешките услови за живеење на жителите од околните села поради лошата патна инфраструктура. Во сторијата прашавме каде се трошат парите на жителите и зошто локалната власт секоја година ги ветува, но не ги гради патиштата до нивните села. Во времето на подготовката...

Велес: Десет села отсечени од цивилизацијата и од буџетот

Илјада жители од десетина велешки села и во 21 век живеат отсечени од цивилизацијата. Со години бараат да им се асфалтираат полските патишта што се планираат во буџетите на Општината. Тие беа планирани и во годинешниот буџет. Наместо 16.800.000 денари за изградба и за реконструкција на локални патишта и на улици, локалните власти, за деветте месеци од годинава, за тоа потрошиле само...

Метаморфозис се приклучува на осудите на физичкиот напад над новинарката на хрватски Фактограф

Фондацијата Метаморфозис, како членка на Европската мрежа за стандарди при проверката на факти (EFCSN), и на Меѓународната мрежа за проверка на факти (IFCN) се приклучува на осудите на нападот на новинарката...