fbpx
Таг: Општина Тетово

таг: Општина Тетово

ДУИ: Општина Тетово со милионски тендери ги наградила фирмите на семејството Бајрами, блиски со Движењето Беса

Општина Тетово со милионски тендери ги наградила фирмите на семејството Бајрами кои се блиски до раководството на оваа општина и на Движењето Беса. Ова беше реакцијата на Демократската унија за интеграција денес во врска со случајот за милионските тендери на општина Тетово доделени на три фирми: Еко-Пеу, Ереу-Транс и Мујо Бајрами, за кои објави Порталб.мк пред два дена. https://meta.mk/milionski-tenderi-od-opshtina-tetovo-za-firmi-na-semejstvoto-bajrami/ Од ДУИ...

Милионски тендери од општина Тетово за фирми на семејството Бајрами

Од 2021 година до денес кај три тетовски фирми од мрежата  на семејството Бајрами завршиле милионски тендери од општина Тетово. Станува збор за две фирми основани непосредно пред локалните избори во 2021 година, „Еко-пеу“ и „Ереу-транс“ како и фирмата „Мујо-Бајрами“ основана во 2011 година. Според Електронскиот систем за јавни набавки овие фирми се добитнички на тендери исклучиво од општина Тетово....

Управниот суд му ги врати надлежностите на СОУ „Кирил Пејчиновиќ“ на градоначалникот Касами

Управниот суд на Република Северна Македонија му ги врати општите надлежности за тетовското средно училиште „Кирил Пејчиновиќ“ на градоначалникот на општина Тетово, Билал Касами, кои му беа одземени од Министерството за образование и наука (МОН) во јули 2023 година. Ова денеска го соопштија од Секторот за образование при општина Тетово, објавувајќи ја за јавноста одлуката на судот, пишува Порталб.мк. Валедин...

Тендерот пропадна, Битола ќе почека за пречистителна станица за отпадни води

Пропадна тендерската постапка за изградба на пречистителна станица за отпадни води во Битола, кој беше распишан пред една година и требаше да отпочне да се изведува годинава. Од Министерството за животна средина и просторно планирање за Мета.мк информираат дека компаниите кои учествувале на тендерот доставиле понуди кои биле над проектираниот буџет. Инаку, проектот за изведба на битолската пречистителна станица е...

Тетово шест години чека пречистителна станица, тендерот мора да го објави Министерството за финансии, но не се знае кога

Иако во 2017 година беше потпишан договорот за реализација на ИПА проектот за изградба на пречистителната станица за третирање на отпадните води и проширување на канализационата мрежа во општина Тетово, реализацијата на проектот постојано се одложува, а се уште не е објавен ниту тендерот. Проектот е заглавен во Министерството за финансии, но оваа институција не одговара на новинарските прашања...

Срушена дивоградбата на паркингот во урбаниот блок 37 во Тетово [фото]

Општинскиот инспекторат од Тетово денеска интервенираше за уривање на објектот изграден без дозвола во просторот на урбаниот блок 37, јавна површина која е наменета за паркинг. Процедурата за уривање на овој објект беше комплицирана и траеше околу девет месеци, при што до денеска помина низ неколку фази за на крај да биде финализирана со рушење на објектот, пишува Порталб.мк. Просторот...

Општина Тетово не наплаќала даноци и такси, сметката ѝ е блокирана за долг од над шест милиони евра

Oд 2014 година досега, општинската сметка во Тетово е блокирана. Ова е една од најзадолжените општини во државата, која има доспеани неплатени милионски обврски по различни основи. Ревизорите нотираа дека на крајот на август 2022 година, сметката била блокирана за вкупен долг од над шест милиони евра. Освен за општинскиот буџет, новиот ревизорски извештај се осврнува на наплата на...

По пишувањата на Порталб, Е-репорт Тетово со функционален број

Веб-страната Е-репорт на Општина Тетово која беше направена со цел на граѓаните да им се олесни начинот и да се забрза пријавувањето на загадувачите на животната средина, по неколку години има функционален број. Порталб.мк во континуитет пишуваше за овој проблем, укажувајќи на ова ветување на Општината за поправка на истиот. Оваа веб-страница сега има нов број, конкретно 070628880, на кој...

Општина Тетово: Големи потфрлувања кај буџетските приходи и расходи, нетранспарентни постапки, што открија ревизорите?

Долга листа забелешки испорачаа државните ревизори за Буџетот за 2021 година на Општина Тетово. Отсуство на транспарентност, неостварување на капитални расходи и даночни приходи се дел од забелешките, пишува Порталб.мк. Еве што нотираат ревизорите за финансиите на оваа општина, која е една од најзадолжените во државата. И приходите и расходите во "минус" со реализација Буџетот на општина Тетово ниту се заснова...

ДЗР: Сметката на Општина Тетово е континуирано блокирана, се плаќа со компензации

Од причина што општина Тетово е континуирано блокирана со судски извршни решенија за наплата на неизмирени обврски, дел од намирувањата на обврските и побарувањата општината ги врши со пребивање (компензација), промена на доверител или должник – отстапување на побарување со договор (цесија) и со упатување (асигнација) како начини на плаќање на истите. Ова е наведено во последниот ревизорски извештај...

На Движењето „Беса“ „им избега“ кучето што го врзаа кај Општина Тетово пред четири години

Кучињата продолжуваат да скитаат по Тетово. Таму беа и кога со градот раководеше градоначалничката Теута Арифи во два мандати, но можат лесно да се најдат и денес кога на чело на градот веќе година и пол е Билал Касами, чија партија кога беше во опозиција, преку една акција симболично врза едно куче пред општината, барајќи решение за проблемот. Опозиционерите...

Обвинителството не соопштува детали за тужбите на Општина Тетово против Теута Арифи

Со оглед на фазата во која е постапката, не можеме да споделиме повеќе детали. Вака се изјаснија за Порталб.мк од Јавното обвинителство во врска со двете тужби на Општина Тетово на чело со актуелниот градоначалник Билал Касами против поранешната градоначалничка на општината Теута Арифи за договорите на дело и за предметот за експропријацијата. „Предметите се доставени на понатамошна постапка до...

Советот на Општина Тетово донесе одлука за уривање на дивоградбата на паркингот во урбаниот блок 37

Последниот останат нелегален објект во јавниот простор кај урбаниот блок 37, за кој Порталб известува веќе неколку месеци, ќе биде срушен поради тоа што на тоа место е предвидено да има паркинг. Вака вчера одлучи Советот на Општина Тетово со 29 гласа „за“ и 1 „воздржан“, пишува Порталб.мк. За овој случај, Беса Зендели од Секторот за урбанизам при Општина Тетово,...

Усвојувањето на ДУП-от за Попова Шапка лани не се реализираше како што вети Касами

Градоначалникот на општина Тетово, Билал Касами во јануари минатата година изјави дека се залагаат за конечно во 2022 година да има усвоен урбанистички план за скијачкиот центар Попова Шапка. 2022 година помина, но ова ветување останува неисполнето во дадениот рок. Од општина Тетово за Порталб.мк велат дека процедурата е во тек, но не прецизираат конкретен рок. Во дебатата организирана за Попова...

Тетово: Негрижата на институциите ќе ги поттикне активистите да се активираат за чист воздух

Новата 2023 година за Тетово започна со еден стар проблем - нивото на загадување на воздухот го надмина прагот на алармирање уште во првите денови. Евидентираниот просек на ПМ-10 честички од 1 до 7 јануари изнесува 133,45 μg/m3 што е над дозволената количина. Просечната среднодневна вредност на ПМ-10 честичките не треба да надмине 50 микрограми за метар кубен, и...

Општина Тетово лани не успеа да оствари ни 10 отсто од планот за изведба на паркинзи

Општина Тетово не успеа во целост да го реализира планот за изведба на паркинзи во 2022 година. Според годишниот план претставен во јануари минатата година, планирано беше до крајот на 2022 година да се создадат нови 3.090 паркинг места, но во овој период се завршени 284, односно само 7 отсто. Како што информираат од општината, планот не е реализиран...

Битола и Тетово едвај чекаат да почне изградбата на пречистителните станици за отпадни води

Општините Битола и Тетово очекуваат во најскоро време да започне изградбата на пречистителните станици за отпадни води и да се овозможи пречистување на фекалиите во двата најголеми града по Скопје во земјава. Тендерот за изградба на капиталниот објект во Битола веќе беше објавен на 16 ноември, додека повикот за доставување понуди за изградба на тетовската пречистителна станица ќе се...

Тетовскиот совет гласаше за субвенционирање на ЈКП со 25 милиони денари, опозицијата ја напушти седницата

Мнозинството на Советот на општина Тетово на вонредна седница го субвенционираше Јавното комунално претпријатие (ЈКП) „Тетово“ со 25 милиони денари за да им исплати средства на работниците ангажирани со договор на дело кои цели четири месеци не земале плата. Опозициските советници ја напуштија седницата непосредно пред гласањето. Од вкупно 440 вработени, ЈКП има околу 200 вработени со договор на...

Само една жена меѓу 11 раководители на сектори во Тетово, во кампањата Касами вети 6

Едно од предизборните ветувања на сегашниот градоначалник на општина Тетово беше, во областа на родовата еднаквост меѓу мажите и жените во раководствотo што ќе се ангажира во секторите, 6 од 11 да бидат жени, но денес, година дена откако тој е на функција, само еден сектор во општината се раководи од жена, пишува Порталб.мк. Прашан на 14 октомври минатата година...

Тетовчани се борат за живот со кучињата-скитници, властите не преземаат мерки (видео)

Никако да се реши проблемот со кучињата-скитници во Тетово. Граѓаните секојдневно се соочуваат со овој ризик на пат кон училиште, работа или болница, а властите сè уште не преземаат никакви конкретни мерки за спречување на страшните настани. Таков е случајот со Агрон Арифи кој беше нападнат од глутница кучиња, но кој иако со повреди и психичка траума, имаше среќа...

Гордана Силјановска-Давкова официјално е претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ

Гордана Силјановска-Давкова и официјално ќе влезе во трката за претседател на државата, како кандидат на ВМРО-ДПМНЕ. Таа денеска со мнозинство гласови беше избрана на Kонвенцијата која се одржа во...