fbpx
Таг: одбележување

таг: одбележување

Одбележан денешниот празник „Св. Климент Охридски“

Со низа на активности, денешниот државен празник 8 Декември - „Св. Климент Охридски“ беше одбележан во земјава од страна на властите. Централната манифестација се одржа во НУБ „Св.Климент Охридски“ во центарот на Скопје, а доделувањето на Наградата „Св.Климент Охридски“ беше организирана во македонското Собрание. Владина делегација, предводена од премиерот Димитар Ковачевски положи цвеќе и оддаде почит на патронот на македонската...

Со изложба во Пошта-1 одбележани 60-години од скопскиот земјотрес и роденденот на „Јуроп Хаус“

По повод 60-годишнината од земјотресот во Скопје и 4 години од отворањето на „Јуроп Хаус“, во изгорената шалтер хала на Пошта-1 вчера се одржа архитектонската изложба организирана од Делегацијата на ЕУ, во рамките на конкурсот „Скопје на новата генерација“. За победник на конкурсот беше прогласен Антонио Грујевски со проектот „Лотос за неа: Одржлива оаза во градскиот парк во Скопје“, кој...

Денот на независноста одбележан со показна вежба, концерти и бесплатен влез во музеите

На повеќе локации низ земјава денеска се одбележаа 32 години од осамостојувањето на Македонија, со што беше прославен Денот на независноста. Под слоганот „Гласник на слободата“, денеска се одржа централниот настан во Градскиот парк во Скопје, на кој присуствуваше премиерот Димитар Ковачевски, министерката за одбрана Славјанка Петровска и министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски. Граѓаните во музеите и галериите...

По повод Денот на независноста: Бесплатни културни настани и слободен влез во музеите, галериите и локалитетите

По повод 8 Септември, Денот на независноста на Република Северна Македонија, под мотото „Гласник на слободата“, Министерството за култура се приклучува во централната прослава, организирана од Владата, со многубројни пригодни манифестации, изложба, концерти на млади уметници и на оперски арии, проекции на наградувани филмови од македонската понова продукција. Под насловот „Отворен ден за граѓаните“, ќе бидат отворени за посета, со...

Ден на независноста на Украина: Украинците го бранат своето право на живот, суверенитет и територијален интегритет

Украинците втор пат по ред го слават Денот на независноста во услови на жестока руска агресија. Сега, бранејќи ја својата независност, Украина крвари, рече во својот говор за украинскиот Ден на независноста - 24 Август, амбасадорката на Украина во Северна Македонија, Лариса Дир. Таа рече дека Руската Федерација уништи дел од европскиот безбедносен простор, меѓународното право и грубо ги прекрши...

Во Куманово спомен-обележје во спомен на загинатите полицајци од „Диво Насеље“

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски во кругот на СВР Куманово го откри спомен-обележјето во чест и вечен спомен на загинатите припадници на македонската полиција, кои ги положија животите во 2015 година, во вооружената престрелка со терористичка групација во кумановско „Диво насеље“, а во одбрана на Куманово, информираат од Министерството за внатрешни работи. Откривањето на спомен-обележјето е во рамки на...

Одбележани 82 години од формирањето на Скопскиот партизански одред

Во Скопје денеска се одбележаа 82 години од формирањето на првиот Скопски партизански одред, пред спомен-обележјето лоцирано во скопската населба Карпош. Пред спомен-обележјето се поклонија и претставници на Сојузот на Борци на Македонија, како и од Градскиот одбор на Сојузот на борци, претставници на Здружението на жени и пензионери од општина Карпош, делегација на Форумот за човекови права на Македонците...

Ковачевски и Ахмети по повод 22 години од Рамковниот договор: Обединување околу европскиот фронт

По повод одбележувањето на 22-годишнината од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор, премиерот Димитар Ковачевски, лидерот на ДУИ Али Ахмети и вицепремиерот Артан Груби испратија пораки до македонските граѓани. Премиерот Ковачевски на неговиот профил на Фејсбук напиша дека Охридскиот рамковен договор донесе мир и овозможи континуиран развој на општествената кохезија и на европскиот концепт на обединетост на различностите. „Северна Македонија е држава...

Одбележани 22 години од убиството на припадниците на АРМ кај Љуботенски бачила

Денеска се навршуваат 22 години од смртта на осуммината припадници на македонските безбедносни сили кај Љуботенски бачила. По тој повод, министерката за одбрана Славјанка Петровска, генералот потполковник Васко Ѓурчиновски и полковник Новица Стојановски, како и висока делегација од Владата и од претседателот на РСМ оддадоа почит на убиените припадници на АРМ. Министерката за одбрана Славјанка Петровска и началникот на Генералштабот,...

Гоу грин во сабота организира еко-кино на точак за Денот на млади

Здружението за одржлив развој и заштита на животната средина Гоу грин во сабота (12 август) ќе го одбележи Денот на младите со организирање на Еко-кино на точак со чиста енергија во Паркот на Франкофонијата во Скопје. Со почеток од 20 часот, сите заинтересирани ќе можат да ги погледнат кратките филмови „Приказни за точак“ (Bike Stories) и „Нозете на Амстердам“...

Илинден одбележан и во манастирот „Св. Прохор Пчински“ од Пендаровски и Вучиќ

Денот на републиката - 2 Август денеска беше одбележан и во манастирот „Св. Прохор Пчински“, каде е одржано првото заседание на Антифашистичкото собрание на народното ослободување на Македонија и положи цвеќе пред спомен-плочата на АСНОМ. Македонскиот претседател Стево Пендаровски и неговиот српски колега Александар Вучиќ го разгледаа манастирскиот комплекс и одржаа билатерална средба, информираат од претседателскиот кабинет. Претседателот Пендаровски и...

Џафери: Европската идеја од пред 120 години е на дофат, време е за разум и одговорност

Претседателот на Собранието, Талат Џафери во своето денешно обраќање од Мечкин Камен во Крушево по повод одбележувањето на Денот на републиката - 2 Август порача дека европската идеја од пред 120 години од Крушевскиот манифест за слобода, обединување и просперитет веќе е на дофат. Граѓаните и политичките фактори во земјава се пред уште една голема и одлучувачка одлука за...

И партиите го одбележаа Илинден, за Мицкоски денешната борба е за достоинство

Политичките партии денеска го одбележаа Денот на Републиката - 2 Август, при што нејзините претставници не пропуштија да испратат и дневнополитички пораки до граѓаните. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски од Мечкин Камен во Крушево на граѓаните им го честиташе државниот празник Илинден, велејќи дека тој претставува темел на нашиот идентитет и борба за државност. „И денеска македонскиот народ, граѓаните во...

Пендаровски: Само од нас зависи дали четвртата македонска република ќе биде европска или емигрантска

Денес, на Илинден, сеќавајќи се на трите македонски републики – Крушевската од 1903-та, АСНОМ-ската од 1944 и независната од 1991 година, треба да бидеме свесни дека само од нас зависи дали четвртата македонска република ќе биде европска или емигрантска, порача претседателот Стево Пендаровски во обраќањето на одбележувањето на 2 Август - Денот на Републиката во Меморијалниот центар на АСНОМ...

Ковачевски: Одлуките на илинденците и асномците нè обврзуваат да изградиме европска држава

Денес е потребно да се свртиме кон аманетот кој ни го имаат оставено илинденците и асномците, кои знаеле дека вреди секој чекор направен напред за македонска државност и затоа нивните одлуки нè обврзуваат да одиме напред, порача премиерот Димитар Ковачевски на денешната манифестација што се одржа на Скопското Кале, по повод одбележувањето на 2 Август - Денот на Републиката. Ковачевски...

Државниот врв со честитка по повод празникот 2 Август: Илинден живее во сите нас

Македонскиот државен врв денеска упати честитки по повод одбележувањето на државниот празник 2 Август - Денот на Републиката. Претседателот Стево Пендаровски, премиерот Димитар Ковачевски и министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски упатија честитки до граѓаните. Во честитката на претседателот Стево Пендаровски се вели дека на нашиот најсветол празник Илинден се потсетуваме на генерациите кои се изборија за двете наши републики...

2 Август годинава ќе го славиме под мотото „120 години Илинден – Огниште на татковината“

Под слоганот „120 години Илинден - Огниште на татковината“, годинава ќе се одбележи 2-ри Август - Денот на Републиката, информираат од владината прес-служба. Во таа чест, делегации на Владата на Република Северна Македонија, на Собранието на Република Северна Македонија и на Претседателот на Република Северна Македонија ќе го чествуваат празникот преку голем број свечености. Па така, на 1-ви август во...

Одбележани 80 години од масакрот кај кавадаречкото село Ваташа

Во месноста Моклиште кај кавадаречкото село Ваташа денеска беа одбележани 80 години од стрелањето на 12 млади лица во Втората светска војна од страна на бугарскиот фашистички окупатор. На настанот присуствуваа министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска, генералниот секретар на Кабинетот на Претседателот Миле Бошњаковски, кавадаречкиот градоначалник Митко Јанчев и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. На одбележувањето на 80 години од...

Одбележани 30 години од дипломатските односи меѓу С.Македонија и Обединетото Кралство

Амбасадата на Обединетото Кралство во Скопје вчера вечер во Музејот на современа уметност организираше настан по повод 30 години од воспоставувањето на дипломатските односи меѓу Северна Македонија и Обединетото Кралство, како и одбележување на роденденот на британскиот крал Чарлс Трети, информираат од амбасадата. На настанот присуствуваше специјалниот пратеник за Западен Балкан, лордот Стјуарт Пич и амбасадорот на Обединетото Кралство во...

Млади музичари од МБУЦ „Илија Николовски-Луј“ ќе настапат на чествувањето на Светите Кирил и Методиј во Рим

Државно-црковна делегација од Република Северна Македонија од денеска престојува во Рим и во Ватикан, каде ќе се поклони на гробот на Свети Кирил, во рамките на одбележувањето на традиционалната манифестација „Македонија во чест на Свети Кирил“. Делегацијата ја предводи претседателот на Собранието, Талат Џафери. Во рамките на културната програма, попладнево во салата „Балдини“ во Рим, државно-црковната делегација ќе присуствува на...

Камерите кои треба да ловат сообраќајни прекршоци не се во функција

Камерите кои се поставуваат на скопските сообраќајници, а кои се дел од проектот „Безбеден град“ сè уште не се во функција. Објавата што ја анализираме манипулира и непотребно крева...