fbpx

Во Куманово спомен-обележје во спомен на загинатите полицајци од „Диво Насеље“

Откривањето на спомен-обележјето е во рамки на одбележувањето на 22 години од формирањето на Единицата за брзо распоредување (ЕБР) во рамки на МВР, кое денеска се одвиваше во Куманово

-

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски во кругот на СВР Куманово го откри спомен-обележјето во чест и вечен спомен на загинатите припадници на македонската полиција, кои ги положија животите во 2015 година, во вооружената престрелка со терористичка групација во кумановско „Диво насеље“, а во одбрана на Куманово, информираат од Министерството за внатрешни работи.

Откривањето на спомен-обележјето е во рамки на одбележувањето на 22 години од формирањето на Единицата за брзо распоредување (ЕБР) во рамки на МВР, кое денеска се одвиваше во Куманово.

„На сите припадници на ЕБР им го честитам Денот на единицата, 22 години постоење јакнење, напредување, сè во интерес на државата и граѓаните. Денеска низ многу активности овде во Куманово ја одбележуваме годишнината од формирањето на оваа елитна единица на МВР. Во Куманово затоа што оваа прослава ја посветивме на осумтемина полициски службеници кои ги дадоа своите животи во настаните 2015 година кога беше извршен терористичкиот акт во Диво Насеље. Овде во градскиот парк се дружиме со граѓаните, со најмладите, изложена е опремата, можат да ги видат сите активности на специјалните единици, да се запознаат со вештините, но најмногу со посветеноста на секој еден припадник на ЕБР”, рече министерот Спасовски.

Тој изјави дека во рамките на прославата на Денот на ЕБР организирале настан на којшто ја исполниле обврската за откривање на спомен-обележје во чест на осумте загинати припадници на САЕ Тигар и на ЕБР.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Заврши скрининг процесот со ЕУ, почетокот од преговорите за членство на земјава

Вицепремиерот за европски прашања и главен преговарач со Европската Унија Бојан Маричиќ го затвори синоќешниот последен Билатерален состанок од Поглавјето 31 за Кластерот 6, во седиштето на Европската Комисија...