fbpx
Таг: Диво Насеље

таг: Диво Насеље

Во Куманово спомен-обележје во спомен на загинатите полицајци од „Диво Насеље“

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски во кругот на СВР Куманово го откри спомен-обележјето во чест и вечен спомен на загинатите припадници на македонската полиција, кои ги положија животите во 2015 година, во вооружената престрелка со терористичка групација во кумановско „Диво насеље“, а во одбрана на Куманово, информираат од Министерството за внатрешни работи. Откривањето на спомен-обележјето е во рамки на...

Седум години од вооружениот настан во „Диво Насеље“, вистинските организатори останаа непознати

Вчера се навршија седум години од вооружениот настан во кумановското „Диво Насеље“, кога вооружена група се судри со државните сили на Северна Македонија. Како резултат на тоа, животот го загубија осум полицајци, а 37 други беа повредени, додека од вооружената група загинаа 10 лица. Дополнително, во текот на борбите беа уништени десетици домови, со оглед на тоа што конфликтот...

Порталб: Врховните судии сѐ уште не донеле одлука за „Диво Насеље“

Поминаа повеќе од два и пол месеци откако во Врховниот суд се одржа јавното рочиште во однос на жалбите поднесени од страна на одбраната во случајот „Диво Насеље“, но судиите на советот на Врховниот суд сѐ уште не донеле одлука за предметот, пишува Порталб.мк. Порталб.мк се обрати до Врховниот суд за да дознае до каде е постапката за одлуката. Од...

Шест години од „Диво Насеље“, Македонскиот полициски синдикат се потсети на загинатите колеги

Денеска се навршуваат точно шест години од почетокот 20-часовните борби во кумановската населба Диво Насеље, во кои загинаа осуммина полицајци и 10 припадници на вооружената група. Полициската акција и престрелките почнаа уште во раните утрински часови на 9 амј 2015 година. На загинатите колеги денеска се потсети Македонскиот полициски синдикат. „Шест години непребол и сеќавање нашите колеги,хероите од кои ги положија...

Јанева навистина разговарала со Халачи?

Од статус проследен со фотографија на корисничкиот профил на „Фејсбук“ на Шек Халачи, авторот на статијата „Еве што му рече Јанева на скајп на Шек Халачи“ авторот на статијата извлекол ваква констатација: Шек Халачи, затвореник од групата од Куманово, комуницираше со Катица Јанева на „Скајп“, која исто така е во затвор – пишува во текстот. Подолу е целосниот текст на Шек Халачи,...

Анализа: Четири години нема одговор кој го нарача кумановско „Диво Насеље“

Се навршија четири година од оружената пресметка во „Диво насеље“, населба во Куманово. Престрелката траеше два дена, при што животот го загубија осум припадници на Министерството за внатрешни работи, додека четириесетина беа тешко повредени. Истовремено, во оружената престрелка покрај осумтемина припадници на полициските сили, беа убиени и 10 припадници на вооружената група. За настаните во „Диво насеље“ од 37 обвинети за...

Семејствата на осудените од „Диво Насеље“ во Пеќ протестираат оти Албанија овозможила Груевски да избега

Членови на семејствата на осудените за оружениот инцидент во кумановската населба Диво Насеље во мај 2015 година протестираа утрово во Пеќ, Косово, со барање за нивно ослободување и со обвинувања на поранешниот македонски премиер Никола Груевски за споменатите настани, јави „Порталб“. Протестот е пред хотелот „Дукаѓини“, каде што се одржува заедничката седница на Владите на Косово и Албанија, а насобраните...

Вилма Русковска нов шеф на Обвинителството за организиран криминал

Советот на јавни обвинители денеска ја избра Вилма Русковска, обвинителката која го води случајот за насилствата од 27 април, за нов шеф на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција – Скопје. Покрај насилствата на 27 април, Русковска ги водеше и истрагите за „Диво Насеље“, „Змиско око“ и „Детонатор“. На денешната седница на Советот на јавни обвинители беа...

МВР за Диво Насеље: Противдржавен чин што не смее да се повтори

Министерството за внатрешни работи на тригодишнината од акцијата во кумановската населба Диво Насеље, кога загинаа осум припадници на полицијата, порача дека тој „нечовечки и противдржавен чин не смее никогаш да се повтори!“ „Припадниците на полицијата се тука да ги штитат граѓаните и уставниот поредок на државата и не смеат никогаш да бидат жртви на никакви поинакви интереси. Овие осум херои...

„Диво Насеље“: Три години, малку вистински одговори, многу прашања и шпекулации

„Диво Насеље“, еден од најголемите случаи оквалификувани како тероризам во современата македонска историја, со осум загинати и 37 ранети припадници на МВР и 10 убиени напаѓачи и по три години е уште далеку од конечна судска развршница. На 2 ноември минатата година, две години и пет месеци по настаните 9 и 10 мај 2015 година во кумановската населба,  и година...

„Диво Насеље“: Пресудата се преведува, жалбите се процесуирани, предметот оди во Апелација

На 2 ноември минатата година, две години и пет месеци по настаните 9 и 10 мај 2015 година во кумановската населба, и година и осум месеци по почетокот на судењето на 8 февруари 2016 година, Основен суд Скопје 1 ги изрече првостепените пресуди против обвинетите. Осуммина обвинети за тероризам и терористичка организација за настаните во кумановско Диво Насеље од 9...

Косово им исплати по 10.000 евра на семејствата на учесниците во „Диво насеље“

Косовското Министерство за финансии ја реализираше одлуката на Владата и на 29 семејства на загинатите и осудените за настаните во кумановско Диво насеље во мај 2015 година им исплати по 10.000 евра. – Исплатени се 290 илјади евра, пропорционално за 29 семејства на загнатите и осудени лица во настаните во Куманово, онака како што беше предвидено со одлуката на Владата...

Заев: Во нормална држава мора да се знае вистината за „Монструм“, „Диво насеље“, Младенов

Ако сакаме да бидеме нормална и сериозна земја, а не некаква творба тогаш мора да се знае целата вистина за „Монструм“, „Диво насеље“, за сообраќајката на Никола Младенов и за други случаи кои што се случувале во минатото, изјави премиерот Зоран Заев во синоќешното интервју во емисијата „Патот кон“ на „Алсат-М“. Заев рече дека мора да има меѓународен експерт кој независно ќе ја...

Заев: Не сме стигнале, со Грција да разговараме за ново име

Прашањето за случајот „Диво Насеље“ не треба да биде пречка во односите помеѓу Македонија и Косово, оцениле по средбата во Приштина, премиерот Зоран Заев и неговиот колега Рамуш Харадинај. Заев, на заедничката прес-конференција, додал дека, за овој случај ќе има меѓународна истрага, за да се дојде до вистината. Во врска со денешните разговори за името во Брисел, помеѓу посредникот од...

Заев и Харадинај ќе разговараат за меѓународната истрага за „Диво Насеље“

Најавената меѓународна истрага за целосно расчистување на настаните во кумановско Диво Насеље од 9 и 10 мај 2015 година, не била тема на денешната официјална средба меѓу министрите за внатрешни работи на Македонија и на Косово, Оливер Спасовски и Фламур Сефај во Скопје. Ова, одговарајќи на новинарско прашање, го соопшти косовскиот министер за внатрешни работи и додаде дека за ова...

Протест во Приштина, се бара ослободување на осудените во „Диво Насеље“

Неколку стотици лица денеска протестираа во центарот на Приштина во знак на поддршка на 19 Косовци кои се осудени во Македонија како дел од кумановската група во случајот „Диво Насеље“. Протестот го организираа семејствата на осудените Косовци, а беше поддржан од ветераните на ОВК и од други слични организации. Од протестот беше испратен апел за нов судски процес, Македонија итно да ги...

Денешната акција, четврта според бројот на уапсени во оваа деценија

Случајот за насилствата во Собранието од 27 април годинава е еден од четирите во изминатите 10 години во кои беа осомничени и уапсени најголем број лица. Обвинителството за организиран криминал и за корупција денеска соопшти дека отворило истражна постапка за вкупно 36 лица, кои се товарат за терористичко загрозување на уставниот предок и на безбедноста, кривично дело за кое е...

Заев: Ќе бараме меѓународна истрага и за Никола Младенов

Граѓаните бараат одговор дали е убиен новинарот Никола Младенов, а ние бараме меѓународна истрага затоа што општеството е премногу исполитизирано и граѓаните немаат доверба во домашните институции, рече премиерот Зоран Заев, на прашањето на пратеникот Африм Гаши од Беса, дали Владата ќе побара меѓународни истраги за одредени случаи. Заев рече дека за случаите „Смиљковско Езеро“, „Никола Младенов“, „Диво Насеље“ и „Сопот“...

Кривична пријава за арачиновецот што обвиткан со петарди дојде на „Диво Насеље“

СВР Скопје поднесе кривична пријава за загрозување на сигурноста против арачиновецот Е.И.(57), кој на 2 ноември дојде со појас со петарди пред Врховен суд, во текот на изрекувањето на пресудите за случајот „Диво Насеље“. Тој првин отишол во адвокатска канцеларија во Стара чаршија, каде оставил лист испишани закани, а потоа се упатил кон судот. Таму бил сопрен од полицијата, која по...

За семејствата на осудените во „Диво насеље“, косовската влада ќе даде по 10.000 евра

Владата на Косово денеска додели вкупно 219.000 евра за семејствата на осудените за случајот „Диво насеље“ и на загинатите во инцидентот на 9 и 10 мај мај 2015 година, јави „Порталб“. Мерката ја објави премиерот на Косово, Рамуш Харадинај. - Доделени се 219.000 евра за покривање на трошоците на семејствата на осудените и на загинатите во кумановскиот случај - рече Харадинај,...

Мета факт: Младите од скопски Бутел не добија културен центар до денес

Градоначалникот на Бутел, Дарко Костовски за време на предизборната кампања за локалните избори во 2021 година на граѓаните им вети отворање на младински културен центар. Ова предизборното ветување до...