fbpx

Ковачевски и Ахмети по повод 22 години од Рамковниот договор: Обединување околу европскиот фронт

„Нашата татковина е Европа во мало, а почитувањето на различностите е нашата предност, на што сме особено горди“, објави Ковачевски

-

По повод одбележувањето на 22-годишнината од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор, премиерот Димитар Ковачевски, лидерот на ДУИ Али Ахмети и вицепремиерот Артан Груби испратија пораки до македонските граѓани.

Премиерот Ковачевски на неговиот профил на Фејсбук напиша дека Охридскиот рамковен договор донесе мир и овозможи континуиран развој на општествената кохезија и на европскиот концепт на обединетост на различностите.

„Северна Македонија е држава пример за функционална, одржлива мултиетничка демократија, која што практикува европски вредности. Ние сме општество кое гарантира еднакви права и обврски за сите етнички заедници, за сите Македонци, Албанци, Турци, Срби, Власи, Роми, Бошњаци и сите други заедници кои оваа земја ја сметаат за свој дом. Дом кој ќе продолжиме да го градиме во духот на меѓусебна грижа и посветеност. Нашата татковина е Европа во мало, а почитувањето на различностите е нашата предност, на што сме особено горди“, објави Ковачевски.

Али Ахмети во денешната порака по повод потпишувањето на Охридскиот рамковен договор повика на единство и обединување околу европскиот фронт.

„Денес сме дел од евро-американската алијанса, во НАТО сме. Градиме автопати и со Албанија и со Косово, со регионот во кој исто така ги обединуваме границите. Ги отворивме преговорите за членство со ЕУ и го привршуваме скринингот. За да го завршиме процесот на еднаквост и интеграција, мора да го направиме последниот чекор од уставните измени. За големите одлуки е потребна храброст, а не калкулација, потребна е визија, а не кратковидост, потребна е склоност и неприкривање, не се осмелуваме да ја изгубиме шансата и да ја згаснеме надежта на граѓаните за европска држава и поредок“, гласи порака на лидерот на ДУИ.

Ахмети порача дека по потпишувањето на Охридскиот рамковен договор албанскиот јазик е службен јазик како и државното знаме заедно со три универзитети на албански јазик, додека Албанците денес можат да се најдат во сите ресори и со одговорно водење на институциите во земјата тие го покажуваат својот лидерски капацитет.

И вицепремиерот Артан Груби пораката по повод потпишувањето на Охридскиот мировен договор истакна дека пред 22 години тој отвори ново поглавје за развојот на земјата, поставувајќи ги темелите на мирот и внатрешната кохезија, еднаквост и консензуална демократија.

„Влијанието што овој мировен договор го имаше врз развојот на земјата во текот на двете децении што ги оставивме зад нас е неспорен и јасно видлив во однос на внатрешната демократска консолидација, интеграцијата во НАТО и европската перспектива на земјата“, истакна Артан Груби.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Денес и утре ќе има прашина од Сахара во воздухот на Балканот

Денес и утре може да се очекува повисоко количество на песок од пустината Сахара низ Балканот, вклучително и во Северна Македонија, известува европската Служба за следење на атмосферата -...