fbpx
Таг: население

таг: население

Попис 2021: Во земјава има 60 празни населени места повеќе во споредба со пред 20 години

Со последниот попис, преброени се 207 празни населени места во Северна Македонија, што е за 60 повеќе ако се спореди бројката во 2002 година, кога имало 147 вакви испразнети населени места. Статистичарот Дончо Герасимовски овој пат очекувал оваа бројка и да е поголема. „Тогаш имаше 160 населени места кои имаа население до 10 жители. Имавме села со по еден или...

Попис 2021: Речиси 35 отсто од населението е на возраст до 29 години [инфографик]

Во С. Македонија има вкупно 638.080 лица на возраст до 29 години, што е 34,7 отсто од вкупното резидентно население во државата, кое според последниот попис изнесува 1.836.713 лица. Од друга страна, пак, на возраст од 60 до над 85 години, се вкупно 419.125 лица во државата, што е 22,8 отсто од вкупниот број на население. !function(){"use strict";window.addEventListener("message",(function(e){if(void 0!==e.data){var t=document.querySelectorAll("iframe");for(var...

Пет часовен прекин на нападите во Мариупол и Волноваха за да се евакуира цивилното население

Утрово, властите на Русија и Украина се договорија за привремен прекин на огнот во два града во јужниот дел на Украина, Мариупол и Волноваха, пренесува Би-би-си. Прекинот е со цел да се евакуира населението од овие градови и истиот започна денес во 09:00 часот. Додека ова се добри вести за жителите кои сакаат да си го напуштат живеалиштето, двата града...

[Инфографик] Во двете пандемиски години починале 16.000 лица повеќе од просекот

Вкупниот број на починати во текот на 2021 година во земјава изнесува 28.816 лица, објави Државниот завод за статистика. Тоа е најголем број на починати на годишно ниво од осамостојувањето на земјата. Во 2021 г. починале за околу 9.500 повеќе лица во споредба со просекот во изминатите 18 години, од 2002 до 2019 г. Ако ја пресметаме и 2020 година...

Резултатите од пописот ќе бидат објавени во законскиот рок, уверува Селами

попис прифатен центар визбегово фото: МТСП
Иако во Државниот завод за статистика (ДЗС) најавија дека резултатите од пописот ќе бидат објавени на крајот на 2021 година, тие сè уште не се објавени. Како што за Порталб.мк изјави заменик-директорот на ДЗС, Илми Селами, резултатите секако ќе бидат објавени во законскиот рок, но не може да се предвиди конкретен датум или период кога тоа ќе се случи,...

Уште осум дена до крајот на пописот, од ДЗС се децидни дека никој нема пристап до личните податоци

Уште осум дена до крајот на пописот кој во земјава не е направен две децении. Од Државниот завод за статистика велеат дека попишувачите работат со максимален капацитет за никој да не биде изоставен и непопишан. Тие апелираат граѓаните да бидат трпеливи, но и да не примаат лажни попишувачи, односно да проверат дали се овластени од ДЗС. „Исто така, би сакале да...

МЗ: Вчера се аплицирани 13.493 вакцини

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата, а во тек е и теренска вакцинација. На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 763.965 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 2.057 граѓани, а вчера вкупно се вакцинирале 13.493 граѓани. Во државата вкупно се аплицирани 1.411.735 дози вакцини, а ревакцинирани се 647.769 граѓани. „Со...

Државниот завод за статистика објави нов повик за реонски попишувачи за претстојниот Попис 2021

Државниот завод за статистика повторно објавува конкурс за избор на реонски попишувачи за Пописот на населението, домаќинствата и становите 2021, информираат од Владата. Повикот се однесува само за реоните каде недостасуваат попишувачи, а со цел да се запази принципот дека секое населено место ќе има локален попишувач кој го познава местото и населението што живее таму, како и да има...

Анализа на Порталб на планираниот буџет за следната година: повеќе пари од даноци, планирани и локалните избори [инфографик]

Догодина ќе се троши најголемиот буџет во износ од 4 милијарди и 25 милиони евра, пишува порталот на албански јазиј, Порталб.мк. Приходите се планирани на ниво од 3 милијарди и 457 милиони евра, со буџетски дефицит од 568 милиони евра. Контурите на новиот буџет се поставени како рамка на оптмистичко сценарио – стивнување на здравствената криза во првиот квартал...

Центарот за демократска транзиција предлага при пописот во Црна Гора да не се прибираат податоци за нација, религија и јазик

Центарот за демократска транзиција ја започна иницијативата во црногорскиот попис да се отфрли старата пракса на прибирање податоци за етничка (национална) и религиска (не)припадност, како и јазикот на кој граѓанинот зборува. Целта на овој предлог е да се прекине досегашната праска и застарениот начин на којшто се сфаќа суштината на пописот. „Претходниот начин на спроведување на попис не е нелегитимен,...

Народна банка: Продолжува растот и на депозитите и на кредитирањето

Народна банка информира дека во јуни, вкупните депозити продолжија да растат на месечна основа, што се должи на растот на депозитите на домаќинствата со малку поизразен придонес на корпоративниот сектор. На годишна основа, депозитите на корпоративниот сектор и на секторот домаќинства се зголемени за 11,2 и 8,7 проценти, соодветно. „Вкупните кредити продолжија да растат на месечна основа, со нешто поизразено...

Филипче најави скрининг на населението по возрасни групи кон средината на годинава

Министерот за здравство Венко Филипче најави скрининг на населението по возрасни групи, за да се процени имунитетот на децата, работоспособните граѓани, возрасните лица над 65 години, врз основа на што би се креирале понатамошните мерки за заштита од корона вирусот. Тој додаде дека вирусот нема да исчезне со прекинување на рестриктивните мерки. На денешниот состанок на Светската здравствена организација на...

Конкуренцијата ги тера банките да ги намалуваат каматите на кредитите

Олеснување на кредитните услови за граѓаните има во третото тримесечје од 2019 година, кое е поизразенo во споредба со претходните три месеци, покажуваат податоците од најновата анкета за кредитната активност на Народната банка. Од факторите коишто предизвикуваат промена на условите за одобрување кредити, конкуренцијата од другите банки и натаму е фактор со најизразено влијание врз олеснувањето на условите за одобрување...

МИОА го пушти во употреба Централниот регистар на население

Министерството за информатичко општество и администација (МИОА), денеска го пушти во употреба Централниот регистар на население. Регистарот на население овозможува собирање на податоци за физички лица и нивно користење од страна на надлежните институции за потребите на нивните управни постапки. Регистарот им овозможува на институциите кои работат со личните податоци на граѓаните, тука да ги најдат најновите и најпрецизни податоци...

Опозицијата бара пописот да биде усогласен со стандардите на ЕУ

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски денеска на прес-конференција во Собранието побара попис кој што би се одржувал по примерот на пописите кои што се одржуваат во сите членки на Европската унија. „Тој попис ќе биде усогласен и ефективен за Република Македонија и ќе даде податоци кој што ќе бидат од полза за планирањето на идниот развој на државата. За жал...

Отровниот рид во Велес чека струја од ЕВН за да почне да се чисти

Бавноста на македонската администрација и незаинтересираноста на институциите за брзо решавање на еколошките проблеми се главните причини што отровниот рид остатоци од работењето на топилницата за олово и цинк се уште ги труе граѓаните на Велес. Иако Владата на 86. седница одржана во септември минатата година дозволи компанијата „Кепс монт груп“ да ја презеде концесијата за експлоатација на троската...

Жителите од струшкото село Лабуништа се гушат во прашината на осумте каменоломи

Жителите од струшкото село Лабуништа се гушат во прашината на осумте каменоломи. Осум илјади жители на ова село секојдневно мака мачат со загадувањето од каменоломите кои се лоцирани во непосредна близина на самото село. Уште пред повеќе од три години, беше формирана и локална комисија составена од советници во претходниот состав на Советот на Општина Струга и општински инспектори, која...

Пробниот попис завршува в недела, законот фаќа прашина во Собранието

ulica Makedonija Stara Zheleznichka stanica lugje toplo minuvachi
На 30 јуни треба да заврши пробниот попис во државата кој Државниот завод за статистика почна да го спроведува во 13 општини на 10 јуни годинава иако Законот за попис на населението, кој е со европско знаменце се уште не е усвоен во Собранието. Главна причина за одлагањето на собраниската дебата и усвојувањето на овој закон се несогласувањата меѓу власта...

Скопје, трамвај ти ќе видиш – можеби (видео + инфографик)

video
Доколку не се вложи во побрз јавен превоз во најскоро време, македонскиот главен град во наредната деценија ќе прерасне во неподносливо место за живеење со уште поголемо загадување на воздухот и сообраќаен метеж на улиците, хроничен недостиг на паркинг места и уништено зеленило од непрописно паркираните возила. Експертите предупредуваат дека веднаш на Скопје му е потребен јавен превоз што...

ДЗС: Невработени се 198.569 лица од активното население

Стапката на невработеност во 2018 година изнесувала 20,7 проценти и е намалена во однос на 2017 година кога изнесувала 22,4 проценти, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. Активното население во 2018 година изнесувало 957.623 лица, од кои вработени се 759. 054, а 198.569 лица се невработени. Стапката на активност во овој период е 56,9, а стапката на вработеност 45,1 проценти.

Во првиот Фаб Лаб на Технолошко-металуршкиот факултет младите иноватори ќе може да развиваат свои продукти

Млади иноватори на возраст од 15 до 29 години ќе можат да развиваат и тестираат иновативни идеи до создавање продукт-прототип во првата лабораторијата за производство и прототипирање Ино Фаб...