fbpx
Таг: население

таг: население

Се намалува кредитирањето на компаниите

Кредитирањето во мај се намалило за вкупно 6,8 милиони евра на месечно ниво. Значајно намалување на кредитирањето се забележува кај компаниите и тоа за 29,6 милиони евра. За разлика од намалувањето на кредитирањето на компаниите, во мај  е забележано зголемување на кредитирањето на населението со нови 23 милиони евра. Во април, кредитирањето на населението изнесувало 2.031.983.739 евра, а во мај 2.055.056.910 евра.

Стотици евакуирани поради пожарите во близина на Лос Анџелес

Неколку стотици жители на Лос Анџелес се евакуирани поради шумските пожари што зафатија повеќе од 20 квадратни километри во близина на градот, јавуваат американските медиуми. Поради огнената стихија која беснее на околу 40 километри од Лос Анџелес, 750 жители од загрозените подрачја биле принудени да ги напуштат своите домови. Во пожарите засега нема жртви, но властите предупредуваат дека најлошото допрва доаѓа. Двата пожари,...

Пораст на кредитирање на населението, а намалување кај корпоративниот сектор

Пораст на кредитите кај населението и намалување на кредитите кај корпоративниот сектор е забележано во април и во мај, информираат од Народна банка. - Стагнацијата на кредитите во еден дел веројатно е реакција на неизвесниот амбиент и на падот на депозитната база, но во еден дел и одраз на отписот на достасани, ненаплатени побарувања, во согласност со одлуката на НБРМ...

Евакуирани два милиони луѓе во Бангладеш поради циклон

Властите во Бангладеш евакуирале речиси два милиони луѓе поради циклонот кој се очекува викендов да ја погоди земјата, јавуваат светските агенции. Како што е соопштено, циклонот се очекува да пристигне денеска вечерта, а мерките на претпализвост се подигнати и во соседните држави, Индија и Мијанмар. Оваа недела, во циклонот што ја погоди Шри Ланка животите ги загубија 150 лица, а...

Поради силен пожар, евакуиран цел град во Канада

Околу 60.000 луѓе, целата популација на Форт Мек-Муреј, се евакуирани поради огромен пожар што го зафатил овој канадски град во провинцијата Алберта, јавуваат светските медиуми. Пожарот, како што пренесува „Би-би-си“, уништил поголем број домови, а улиците на градот се покриени со пепел. Бегајќи, жителите на Форт Мек-Муреј предзвикале метеж и блокада на главниот пат од градот, на околу 380 километри северно...

Годишната стапка на пораст на вкупните кредити во март изнесува 8,4 отсто

Првичните податоци за кредитниот пазар за март 2016 година покажуваат понатамошен месечен пораст на кредитите, кој изнесува 0,9 отсто на месечна основа и е малку побрз во споредба со претходниот месец, соопштуваат од Народна банка - Најголемиот дел од кредитите се насочени кон секторот население, а умерен пораст бележат и корпоративните кредити. Годишната стапка на пораст на вкупните кредити во...

Седум експлозии за 10 минути го потресоа Дијарбекир

Најмалку седум експлозии во рок од 10 минути одекнале вчера во предградие во Дијарбекир, еден најголемите градови во југоисточниот дел на Турција, населен претежно со курдско население, јавуваат светските агенции. Експлозиите го потресле предградието Сур, а засега нема информации за загинати и за повредени лица, како и за тоа кој стои зад нападите. Дијарбекир, инаку, важи за неофицијален главен град на...

Половина од населението се соочува со ризик да стане сиромашно

Речиси половина од македонските граѓани (43,2 проценти) се соочуваат со ризик да станат сиромашни, покажува најновиот извештај на статистичкото биро на Европската унија, Евростат. Со удел од 43,2 проценти, ризикот од сиромаштија и од социјална ексклузија во Македонија е поголем од сите други држави во Европа. Во Европа, 24,4 проценти од популацијата, односно 122,3 милиони луѓе, во 2014 година биле соочени...

Банките лани дале кредити во вредност од 400 милиони евра

Македонските банки лани одобриле кредити во износ од 400 милиони евра, покажуваат најновите податоци на Народна банка. Според податоците за декември, кредитната поддршка во голем дел била насочена кон корпоративниот сектор, а во помал дел и кон секторот население. По преземените мерки од Народната банка, банките годинава ќе го стегнат ременот за издавање потрошувачки кредити. Целта е, како што истакна гувернерот Димитар...

Банките давале повеќе кредити за фирмите, а помалку за граѓаните

Првичните податоци за декември покажуваат силно месечно зголемување на вкупните кредити на приватниот сектор, при што кредитната поддршка во голем дел била насочена кон корпоративниот сектор, а во помал дел и кон секторот население, пишува во најновиот извештај на Народна банка. - Со тоа, кредитите на приватниот сектор го продолжија порастот со солидна годишна стапка, која е повисока од очекуваната...

Се зголемуваат кредитите за компаниите и за граѓаните

Податоците за ноември покажуваат зголемување на вкупните кредити на приватниот сектор, при што кредитната поддршка била насочена и кон секторот население, и кон корпоративниот сектор, се вели во последниот извештај на Народна банка. - Кредитите на приватниот сектор и понатаму се зголемуваат со солидна годишна стапка на пораст, при што сегашните оцени не упатуваат на поголеми отстапувања од проекциите - се вели...

Демографијата на Балканот, тема на конференција во Охрид

Петтата меѓународна тематска конференција за демографија, „Населението на Балканот на прагот на 21 век“, ќе почне утре и ќе трае до 24 октомври во хотел „Метропол“, во организација на Економски институт од Скопје и на асоцијацијата „Демобалк“. Оваа конференција има цел да ја процени демографската ситуација на Балканот на почетокот на 21 век и да привлече внимание на главните демографски...

Јужна Кореја евакуира население по размена на оган со Северна Кореја

Јужна Кореја наредила евакуација на нејзиното население долж западниот пограничен регион, откако денеска наутро дошло до размена на оган со Северна Кореја, јавуваат светските агенции. Според информациите, Северна Кореја испукала граната кон единица на јужнокорејската војска, по што од југот возвратиле со повеќе истрели од артилериско оружје, соопштило министерство за одбрана на Јужна Кореја, јавува „Би-Би-Си“. Во враска со инцидентот, за...

Македонскиот јазик ќе можат да го изучуваат сите студенти на Истанбулскиот универзитет

Меѓународниот семинар за македонски јазик, литература и култура при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје (МСМЈЛК при УКИМ) соопшти дека од следната академска година, македонскиот јазик ќе можат...