fbpx
Таг: млади таленти

таг: млади таленти

Продолжен рокот на Конкурсот за изработка на постер инспириран од хероите на италијанскиот стрип

Рокот за доставување на изработените постери инспирирани од хероите на италијанскиот стрип е продолжен до 5 септември, информираат од Институтот „Данте Алигиери“ од Скопје. Тие заедно со Амбасадата на Италија во Скопје и Филмскиот Фестивал за млади „Џифони Македонија“ објавија конкурс за изработка на постер во пресрет на Comics Day / Денот на италијанскиот стрип, што ќе се одржи...

Наши математичари освоија четири медали и постигнаа најдобар успех во последната деценија

Четири медали освои тимот ученици од С. Македонија на Јуниорската балканска математичка олимпијада. Ученикот Дамјан Давков освои златен медал, Леонид Тодороски – сребрен медал, а учениците Димитар Фидановски и Марко Митевски, освоија бронзени медали. На олимпијадата успешно учествуваа и учениците Марко Серафимовски и Нина Ламева. Претседателот на Сојузот на математичари, проф. д-р Ѓорѓи Марковски, за Мета.мк вели дека ова е...

Објавен конкурсот за изработка на постер инспириран од хероите на италијанскиот стрип

Во пресрет на Comics Day / Денот на италијанскиот стрип, што ќе се одржи во октомври 2022 година, Амбасадата на Италија во Скопје во соработка со Институтот „Данте Алигиери“ од Скопје и Филмскиот Фестивал за млади „Џифони Македонија“ објавува конкурс за изработка на постер инспириран од хероите на италијанскиот стрип. „Иницијативата има за цел да го поттикне интересот на младите...

„Новите деца во градот“ – денеска во „Буква“ прва поетска средба на млади поети

Во кафе-книжарницата „Буква“ денеска со почеток од 20:30 часот ќе се случи првата поетска епизода насловена како „Новите деца во градот“. Станува збор за нов концепт на поетски средби на млади, во обид да се збогати културната содржина на Скопје и да се чита убава поезија. Своја поезија ќе прочитаат поетите Павлина Атанасова, Марија Велинова, Благица Трајкоска, Ива Петреска, Софија...

Отворен повикот за пријавување на нова генерација на млади „Докуникулци“ на „МакеДокс“

Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“ е во потрага по четвртата генерација на „Докуникулци“ на возраст од 14 до 18 години, кои сакаат да бидат дел од годинешната работилница за креативен документарен филм, информираат од фестивалот. Заинтересираните млади треба да се снимат самите себе на видео не подолго од 5 минути, на кое треба да одговорат на следниве прашања: Освен...

Претседателот Пендаровски го запозна математичкиот гениј Или Морина

Претседателот Стево Пендаровски денес го запозна 13-годишниот математички гениј Или Морина чија приказна Мета.мк ја објави во 36-тата епизода на Шорткат. „Или Морина е еден од оние надарени ученици кои импресионираат со своите постигнати резултати. Математичкиот генијалец од својата четврта година решава задачи и своето знаење го споделува јавно преку едукативни видеа на интернет“, напиша Пендаровски на својот фејсбук-профил. На момчето...

Математичките гении Или и Македон на средба со министерот за образование Шаќири

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири денеска се сретна со двајцата млади генијалци за математика: 13 - годишниот Или и 7 - годишниот Македон. Денеска двајцата беа на средба со министерот за образование и наука Јетон Шаќири, кој рече дека двајцата се иднината на земјава. „Нивниот талент, желба за учење и посветеност треба да нè поттикнат да најдеме најсоодветни...

На Светското првенство по куглање, нашиот Архан во финалето го освои 8-то место

Архан Арслановски, куглар и ученик од средното училиште „Таки Даскало“ од Битола се пласираше во финалето на Светското првенство по куглање, информираат од Кугларската федерација на Македонија. Во машкото финале, Архан се пласираше на 8-то место со резултат 516 (148). И младата Стефанија Алексовска од Битола настапуваше на Светското првенство по куглање, каде со резултат 553 го освои 12-то место,...

Повик до деца и млади за изработка на концепт за видео игра на тема „Заштита на животната средина“

Унијата на македонски професионални асоцијации во креативните индустрии (УМПАКИ) во рамките на проектот „Видео игротека“, распиша повик за изработка на концепт за видео игра на тема „Заштита на животната средина“. Како што информираат од УМПАКИ, повикот е отворен за деца и млади на возраст од 7 до 18 години. Сите заинтересирани ќе треба да смислат концепт за видео игра, и...

Денеска се одржува државниот ученички натпревар по кодирање организиран од Британскиот совет

Државниот натпревар по кодирање за ученици на возраст од 10 до 15 години се одржува денеска, а на него ќе учествуваат 15 ученички тимови со проекти изработени со примена на микробит уред, информираат од Министерството за образование и наука. Министерот за образование и наука Јетон Шаќири денеска го отвори натпреварот кој го огранизира Британскиот совет во рамки на регионалната програма...

Пендаровски се сретна со студентите од ФИНКИ што ја креираа алатката „Ховитцер“ на „Редит“

Претседателот Стево Пендаровски денеска во рамки на проектот „Лице в Лице“ оствари средба со студенти на Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство – ФИНКИ, кои ја создадоа маркетинг-алатката за рекламирање „Ховитцер“ (Howitzer) на американската социјална мрежа „Редит“ (Reddit), информираат од Кабинетот на Претседателот на РСМ. Младите таленти-информатичари го запознаа претседателот Пендаровски со нивната иновација, начинот на кој дошле до...

Startup Weekend Skopje со 11-то издание што ќе се одржи од 6 до 8 мај

Од 6 до 8 мај во Инофеит ќе се одржи 11-тото издание на Startup Weekend Skopje. По 2 години онлајн издание, оваа година настанот ќе се одржи во живо, информираат организаторите на настанот. „Startup Weekend Skopje e 54-часовен настан каде младите претприемачи имаат можност да ја презентираат и разработат својата иновативна стартап идеја! Многу повеќе од настан - Startup Weekend...

Маричиќ на средба со младите дипломати од Германија: Ако работиме заедно, можеме само да победиме

„Дипломатите имаат посебна одговорност кога станува збор за зајакнување на довербата и дијалогот, како и должност да работат на воспоставување нов механизам за комуникација меѓу државите и народите, во согласност со новите глобални околности. Ако работиме заедно, не можеме да изгубиме, можеме само да победиме“, рече заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ кој вчера имаше...

Средношколци од „Joсип Броз Тито“ ќе се натпреваруваат во финале на „Европскиот квиз на пари”

Учениците од средното училиште „Joсип Броз Тито“ - Скопје, Матеја Талеска и Дино Дановиц се одбрани да бидат наши претставници на европското финале на „Европскиот квиз на пари”. Тие под менторство на професорката Емилија Величкова на националниот натпревар успеаа да ги победат останатите 439 тима, од кои 423 тима се натпреваруваа на македонски, а 16 тима на албански јазик,...

Емилија Николовска, учесничка на Европската математичка олимпијада: Сон ми е да работам истражувања

„Се сеќавам пред 5 – 6 години, на натпреварот по математика сакаше да учествува скоро целото мое одделение, а кога бев деветто, учествував само јас. Мислам дека децата се откажаа поради тежината на задачите, обемниот материјал кој не го изучувавме на училиште и немањето интерес“, вели Емилија Николовска, добитник на бронзени и сребрени медали и признанија на меѓународни, домашни...

Пендаровски се сретна со Лара Станчева, која освои трета награда на литературен натпревар во Токио

Претседателот Стево Пендаровски денеска ја прими Лара Станчева, ученичка во седмо одделение во ООУ „Лазо Трповски“ – Скопје, добитничка на трета награда на Меѓународниот литературен натпревар за млади 2021 во Токио, информираат од Кабинетот на Претседателот на РСМ. На реномираниот натпревар во организација на УНЕСКО и фондацијата ГОИ од Токио, што се одржа во рамките на одбележувањето на „Деценијата на...

Гостиварецот Анди Исмаили има 13 години и е двократен светски шампион во модерен танц

Младиот Анди Исмаили од Гостивар се закити со титулата светски шампион во соло танцување модерен балет, јуниори, на Светското првенство во модерен современ танц што се одржа во Варшава, Полска. Ова е последниот голем успех на 13-годишниот талентиран гостиварец, но и втор златен медал на ова светско натпреварување, откако прво место освои и во 2019 година. Анди е ученик во...

Сојузот на извидници ја избра Маја Јанковска за извидник на годината

Маја Јанковска поради ангажманот во својот матичен Извиднички одред Браќа Миладиновци е избрана за извидник на годината за 2021 година, соопштија од Сојузот на извидници на Македонија. Номинираната Маја Јанковска – ЧАЈЧЕ е активна, посветена и општествено одговорна личност, извидник во ИО Браќа Миладиновци повеќе од 15 години. Таа започнала како редовен развигорец, извидник која нема пропуштено акција и републички...

Ема има 13 години, потекнува од Македонија и е авторка на наградуваниот документарен филм „Живо Море“

Ема Попоска е талентирано девојче што има македонско потекло, како прв јазик на училиште го зборува англискиот и живее во Хонг Конг. Таа има 13 години и на оваа возраст го сними својот прв краток документарен филм „Живо Море“. Филмот е оценет со високи награди на престижни светски филмски фестивали и има добиено заслужни номинации и признанија. Покрај градењето...

Младата Миа Еминова Блажевска постави пет нови национални рекорди во пливање

Одлични резултати на нашата Олимпијка, Миа Еминова Блажевска на Меѓународниот пливачки натпревар "Гран при Зрењанин Куп", кој се одржа по 29-ти пат. Младата пливачка успеа да постави пет нови рекорди на Македонија, но и ја исполни Б-нормата за претстојното Светско првенство во пливање кое се одржува во Абу Даби, информираат од Пливачкиот и ватерполо клуб „Орион“ од Скопје. Во српскиот...

Почина жената од Неготино која беше претепана од својот партнер

Во текот на вчерашниот ден, на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување (КАРИЛ) починала 46-годишната жена од Неготино, која пред пет дена, на 2 август, беше претепана од...