fbpx
Таг: Мета факт

таг: Мета факт

Мета факт: И по повеќе од две години, нема абер од проширувањето на булевар Борис Трајковски кон Драчево

Градот Скопје и по повеќе од 26 месеци од почетокот на градежните работи на терен, нема абер да го заврши проширувањето на булеварот Борис Трајковски меѓу населбите Пинтија и Драчево. Првиот рок зададен од претходниот градоначалник Петре Шилегов и Град Скопје, дека изградбата на оваа сообраќајница ќе трае неполни две години, не успеа да ја доврши во зададениот рок...

Мета факт: Го нема специјалниот закон за заштита на Водно ветен од Данела Арсовска

Не е изготвен специјален закон за заштита на Водно, а парк шумата и понатаму останува Заштитен предел во категорија V, врз основа на одлуката на Министерството за животна средина. Градоначалничката Данела Арсовска во декември 2021 година на средба со граѓанските организации „Го сакам Водно“ и „О2“ вети дека Градот Скопје ќе иницира изработка на закон за да се подигне...

Мета факт: Невистинита е изјавата од Владата во 2018 дека граѓаните нема да имаат дополнителни трошоци за лични документи

Чекање за термини за нови лични документи, рок од само шест месеци да се извадат нови и неможност граѓаните да најдат термин за нова лична карта, возачка дозвола и пасош, се само дел од проблемите со кои се соочуваат македонските граѓани откако МВР предупреди дека сите валидни лични документи на кои стои старото име „Република Македонија“ нема да важат...

Мета факт: Дневниот центар за деца со аутизам во Кочани остана само предизборно ветување

Не е изграден Дневниот центар за деца со аутизам со Кочани што во својата предизборна програма го најави актуелниот кочански градоначалник. Ова ветување на градоначалникот Љупчо Папазов, и покрај тоа што рокот истекува, е неисполнето. Во својата предизборна програма за Локалните избори во 2021 година, тогашниот кандидат од редовите на партијата ВМРО-ДПМНЕ и актуелен градоначалник на Општина Кочани, Љупчо Папазов,...

Мета факт: Зелениот спортски кеј од Ѓорче до Долно Лисиче на Данела Арсовска го нема на терен

Скопската градоначалничка Данела Арсовска во предизборната „Програма за модерно Скопје“ им вети на граѓаните на Скопје дека во нејзиниот мандат ќе биде реализиран проектот за изградба на Зелен спортски кеј од Ѓорче Петров до Долно Лисиче. Станува збор за еден од 15+1 приоритетни проекти за Скопје, кои се наведени во предизборната кампања. Сепак, прогрес во реализацијата на терен на овој...

Мета факт: Долгонајавуваниот старечки дом во Кочани никако да се изгради

И покрај најавите и ветувањата во предизборната кампања на актуелниот градоначалник на Кочани Љупчо Папазов дека овој град на истокот од државата ќе добие старечки дом, ваков објект сè уште не е изграден, ниту пак се знае точната локација каде истиот би се градел. Реализацијата на проектот за изградба на старечки дом во Кочани, претставена од страна на градоначалникот...

Мета факт: ТЕЦ „Неготино“ не проработе на природен гас, од Владата прстот го вперуваат во енергетската криза

Владиното ветување за трансформација и прилагодување на термоелектрана „Неготино“ за производство на електрична енергија од природен гас не е исполнето до денешен ден. Овој енергетски капацитет и понатаму го користи нееколошкиот мазут за да произведува струја, за што реагираа и екологистите од CEE Bankwatch Network. Од Владата признаваат дека роковите се пробиени, но додаваат дека виновник за тоа е...

Мета факт: „Васко Карангелески“ – најкраткиот булевар со пробиени рокови и заборавени багери

Пред повеќе од две години, на 21 јули 2021 година, поранешниот градоначалник на Скопје, Петре Шилегов, одржа прес-конференција на улицата „Васко Карангелески“, за да ги најави градежните работи за негова реконструкција и изградба на потегот од булеварот Јане Сандански до булеварот Трета македонска бригада во скопската општина Аеродром. Вкупната вредност на проектот, како што рече Шилегов, е 71,6 милиони денари...

Мета факт: Бавно се одвива изградбата на велосипедски парк околу Велес и обновата на Градскиот парк со тартан патека

Во периодот на предизборието пред локалните избори во октомври 2021 година, кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ во Велес, Марко Колев вети дека ако ги добие изборите, тој ќе го реконструира Градскиот парк во Велес со поставување тартан патека во должина од 800 метри, како и дека ќе направи велосипедски парк околу Велес. Овие посочени проекти се во почетна фаза...

Мета факт: Наместо подобри услови и аквариум, скопската Зоолошка доби салмонела и смени на директори

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска, во својата програма а во однос на работата на Зоолошката градина, вети дека „нехуманите живеалишта ќе заминат во историјата“, но и дека ќе воведе нови содржини, како што е изградбата на аквариум. Сепак, и покрај ветувањата, скопската Зоолошка градина засега нема добиено нов аквариум, а воедно и го изгуби кандидатскиот статус за членство во...

Мета факт: Владата не воведе платена работа за студентите во студентските домови

Во Програмата за работата на Владата за периодот 2022 - 2024 година, на која како мандатар е потпишан актуелниот премиер Димитар Ковачевски, во делот „Младите во фокусот“, ветил, меѓудругото, дека ќе се воведе платена работа за студентите во студентските домови. Сепак, до овој момент овој проект не е реализиран, поради што  ветувањето го оценуваме како неисполнето. Во владината програма, на...

Мета факт: Нема трага од изградбата на нов парк во центарот на Охрид, ветен од градоначалникот

Охридскиот градоначалник Кирил Пецаков во предизборната кампања пред локалните избори во 2021 година на граѓаните на Охрид им вети изградба на нов парк на потегот од споменикот на А. Ден Долард до Студенчишкиот канал, којшто до денешен ден не е реализиран. Ова ветување не е исполнето, а екипата на Мета.мк на терен забележа дури и уништување на споменикот на...

Мета факт: Фондот за енергетска ефикасност допрва ќе се формира, иако одамна се ветува

Формирање на Фонд за енергетска ефикасност веќе неколку години наназад се ветува од страна на Владата, но активностите за неговото основање до денешен ден не се завршени. Во Програмата на Владата за периодот 2022-2024 година е ветено дека овој фонд ќе се формира со грант средства на Светска банка, но активностите за исполнување на ова ветување сè уште се...

Мета факт: Не е изградена катна гаража за решавање на проблемот со паркирање во Автокоманда

Градоначалникот на скопската општина Гази Баба, Бобан Стефковски пред одржувањето на локалните избори во 2021 година на жителите од населбата Автокоманда им вети изградба на катна гаража, со која ќе се реши проблемот со недостаток на паркинг места. Сепак, ваквото предизборно ветување на градоначалникот до ден денес не е исполнето, а општинските власти не сакаат да одговорат на прашањата...

Мета факт: За уредување на речното корито на Серава во Бутел засега има само основен проект

Предизборното ветување на градоначалникот на скопската општина Бутел, Дарко Костовски за уредување на коритото на реката Серава е започнато со реализација преку изработениот основен проект и определување на идниот изглед, но овој проект на терен не е започнат да се гради. Реализацијата на проектот за уредување на речното корито на Серава е во тек. Актуелниот градоначалник на Бутел Костовски во...

Мета факт: Општина Ѓорче Петров не ги отвори вратите за практична работа на младите во аминистрацијата

Градоначалникот на општината Ѓорче Петров, Александар Стојкоски, во својата предизборна програма насловена како „За Ѓорче Петров гарантираме, создади нова иднина!“, на 53 страница дал ветување дека ќе реализира проект наменет за младите насловен како „Практика во општината“. Согласно овој проект, треба да им се овозможи на младите да работат во општинската администрација. Сепак, до овој момент, проектот не е...

Мета факт: Втората половина од 2023 пристигна, ни трага ни глас од бесплатен јавен превоз во Скопје

Втората половина од 2023 година пристигна, а нема ниту трага ниту глас од изјавите на скопската градоначалничка Данела Арсовска дека токму во овој временски период граѓаните на Скопје ќе имаат бесплатен јавен превоз. Оваа изјава на градоначалничката е невистинита. Скопската градоначалничка Данела Арсовска ветувањето за бесплатниот јавен превоз го вметна како еден од клучните проекти во предизборната „Програма за...

Мета факт: Нема градска лабораторија за контрола на загадувањето во Скопје, едно од предизборните ветувања на Арсовска

Едно од ветувањата во изборната програма на градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска, беше отворање на лабораторија која ќе го следи загадувањето во главниот град и заедно со градскиот Инспекторат за животна средина ќе се бори против загадувачите. Скопје е еден од најзагадените градови во земјава, а многу често се наоѓа и на светските листи на градови со најлош квалитет на...

Мета факт: Исполнето е ветувањето за зголемен субвенциониран студентски оброк, но системското решение ќе почека

Ветувањето на министерот за образование и наука Јетон Шаќири дека износот на субвенциониран студентски оброк ќе се зголеми на најмалку 140 денари дневно е исполнето, откако студентите од април почнаа да ја добиваат повисоката сума. Истовремено, најавата дека од март ќе почне да се применува системското решение со кое студентите ќе купуваат субвенциониран оброк директно од давателите на услугата, не...

Мета факт: Ветениот систем за изнајмување велосипеди од Данела Арсовска чека евалуација

Скопската градоначалничка Данела Арсовска во предизборната „Програма за модерно Скопје“ на граѓаните им вети воспоставување на систем за изнајмување велосипеди во главниот град. И покрај тоа што самата Арсовска во програмата наведува дека на Скопје итно му е потребна модернизација на системот за изнајмување велосипеди, реализацијата на ваквото ветување засега е во тек. Арсовска во „Програма за модерно Скопје“, со која...

На свадба пукал со автоматска пушка, го пренесувале на Фејсбук

СВР Велес - Отсек за недозволена трговија со дрога и оружје поднел кривична пријава против Б.Д.(24) од селото Долно Јаболчиште во општина Чашка, поради постоење основи на сомнение за...