fbpx
Таг: лица со попреченост

таг: лица со попреченост

Наместо да го поправи лифтот, Општина Карпош ја затвори Канцеларијата на пратениците

Иако вети, Општина Карпош не го поправи ниту лифтот, ниту ескалаторот на мостот „Влајко“, во кој е сместена Канцеларијата на пратениците за контакт со граѓаните, како што препорача Комисијата за спречување и заштита од дискриминација врз основа на истражувањето на Порталб, со цел граѓаните со посебни потреби да имаат пристап до неа. Наместо тоа, општината ја затвори канцеларијата, со образложение...

Апелација потврди: Владата и ДИК ги дискриминирале лицата со попреченост

Апелацискиот суд Скопје потврди дека Владата и ДИК направиле прекршување на правата на лицата со попреченост, соопшти Хелсиншкиот комитет за човекови права. Апелациониот суд Скопје со пресудата од 30.10.2023 година во целост ја потврдил пресудата на Основниот граѓански суд Скопје од 31.03.2023 година. Тоа фактички значи дека Владата и Државната изборна комисија (ДИК) сториле директна дискриминација врз лицата со попреченост при...

Новогодишен базар со продукти изработени од руралните жени и лица со попреченост

Во пресрет на новогодишните празници, од 16 до 31 декември ќе се одржат три последователни настани на првиот кат во Скопје Сити Мол со повеќе од 90 учесници. Разноврсната понуда на Новогодишниот базар ќе започне утре, 16 декември со еднодневен саем на македонска традиционална храна „Домашно, природно, вкусно“ на кој ќе бидат изложени домашно произведени продукти направени од македонските рурални...

План за донација на три нови сензорни соби за Специјалниот завод Демир Капија

Се планираат три нови сензорни соби наменети за потребите на корисниците кои се сместени во Специјалниот завод Демир Капија, информираат од Министерството за труд и социјална политика. Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска денеска се сретна со Сабина Грубенсон, генерален секретар на „Лоза” Фондацијата и Пер Рилов, претседател на управниот одбор на фондацијата „Лоза”. На средбата разговараа за...

Прекршочна постапка против градоначалникот на Карпош – не овозможил пристап за лицата со попреченост до канцеларијата на пратениците

Комисијата за спречување и заштита од дискриминација (КСЗД) ќе поднесе барање за покренување прекршочна постапка против градоначалникот на Општина Карпош, Стевчо Јакимовски, бидејќи не постапил по нивните препораки за спречување на дискриминацијата на лицата со попреченост во врска со пристапот до канцелариите за комуникација на граѓаните со подрачните пратеници, пишува Порталб.мк. Врз основа на истражувањето на Порталб.мк објавено на 24...

Анализа: Само на еден од 10 факултети, студентите со попреченост може да добијат литература во пристапен формат

Дури на 55 отсто од факултетите нема студенти со попреченост или факултетите не водат статистика за бројот на овие студенти. Ниту еден факултет не ги објавува своите соопштенија и документи во брајов формат, пристапен аудиоформат или стандардно писмо во зголемен формат. Само на 10 отсто од факултетите во земјава студентите со попреченост формално може да добијат литература во пристапен...

ЗОШТО (НЕ) Е ТАКА: Најчестите митови и дезинформации за лицата со попреченост

Лицата со попреченост постојано се среќаваат со стереотипи, митови и стигма во општеството, што пак претставува бариера за остварување на нивните човекови права. Бариерите со кои тие се соочуваат неретко започнуваат со ставовите и претпоставките на лицата без попреченост, кои пак најчесто се поттикнати поради дезинформации, предрасуди, недоразбирања и недоволно познавање на тоа како е да се живее со...

Завршна консултација за нацрт Стратегијата за правата на лицата со попреченост

Денеска во организација на Националното координативно тело за имплементација на конвенцијата на ООН за правата на лицата со попреченост и Министерството за труд и социјална политика се одржа завршната консултација за нацрт Стратегијата за правата на лицата со попреченост 2023-2030. На завршната консултација се обратија министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска, директорот на Германското друштво за интернационална соработка...

Прв инклузивен спортски саем „Спорт за сите”: Целосно почитување на човековите права во интерес на сите граѓани

Отстранувањето на архитектонските и други видливи и невидливи бариери, инвестирањето во опрема и посебни програми, и овозможувањето на спорт за луѓето со попреченост, не е само начин да се подобри животот и благосостојбата на оваа целна група, туку и начин како да се подобри општеството и да стане поправедно, рече денес заменичката на претседателот на Владата, Славица Грковска на...

Советниците прифатија бесплатен паркинг во Скопје за лицата со попреченост од другите градови

Советот на град Скопје на денешната седница ја усвои иницијативата со којa се овозможува лица со попреченост од други градови бесплатно да се паркираат во Скопје. Иницијативата беше поднесена на предлог на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата, а за неа гласаа сите 35 советници кои беа присутни на седницата. „На ден 16-ти март 2023-та година јавноста беше запознаена со случај каде што...

Во недела Скопје ќе биде домаќин на пливачки натпревар за млади пливачи и лица со атипичен развој

Оваа недела, на 11 декември, во Скопје ќе се одржи интернационалниот пливачки натпревар за млади женски и машки пливачи и лица со атипичен развој „Atlas Winter Cup“. Организатори на настанот се Здружението на граѓани Спортско друштво „ИТК Македонија“ и пливачкиот клуб „Атлантида“. Целта на натпреварот е да се мотивираат сите млади кон инклузивност и заедничка соработка. „Следејќи го основното право на...

Во „Шорткат“ разговараме за еколошки одржлива мода со дизајнерката Мирјана Јосифоска

Македонска дизајнерка која креира шапки и користи рециклирани материјали при нивната разработка е главна тема на најновата епизода на емисијата „Шорткат“ што ќе ја емитуваме денеска. Разговаравме со модната дизајнерка Мирјана Јосифоска и повеќе детали за нејзината работа ќе може да погледнете во најновото издание на емисијата за млади. Покрај ова, во „Шорткат“ информираме и за тоа како помина одбележувањето...

Европската вселенска агенција во новата класа го вклучи и првиот астронаут со физичка попреченост

Британскиот параолимпиец Џон Мекфол е меѓу најновите именувани астронаути регрутирани од Европската вселенска агенција (ЕСА), со што стана првиот астронаут со физичка попреченост. Мекфол е дел од новата класа на европски астронаути кои беа претставени вчера и се први регрутирани астронаути по 2009 година. Според Би-би-си, Европската вселенска агенција сака да ја прошири дефиницијата за тоа што сè е потребно...

Лицата со попреченост од утре може да поднесат барање за повластено користење на услугите на „Градски паркинг“

Почнувајќи од утре, лицата со пореченост ќе можат да поднесат барање за користење на повластен паркинг услуги за 2023 година, соопштија од ЈП „Градски паркинг“ – Скопје. Барањата може да се поднесуваат до 1 декември. Според насоките од претпријатието, граѓаните кои се жители на Град Скопје, треба да достават до „Градски паркинг“ уредно пополнето барање или пак истото да го...

Медиумите не се адаптирани за потребите на младите со посебни потреби

Учесниците на денешната панел дискусија, која се одржа на Филолошкиот факултет „Блаже Конески“ во Скопје во рамки на одбележувањето на Деновите на медиумската писменост, порачаа дека во борбата за справување со лажните вести треба да има и медиуми кои ја адаптираат објавената содржина и за младите со посебни потреби. Кристијан Лазаров, студент и активист за правата на лицата со оштетен...

Погледнете како функционира македонската банка за храна во новата епизода на „Шорткат“

Откако бевме во посета на најстарата банка за храна во Португалија, во новата епизода на „Шорткат“ ви прикажуваме и како фунцкионира нашата македонска банка за храна, која постои 12 години. Банката дава свој придонес во борбата против гладта меѓу луѓето и против фрлањето на храната. Во новите вести за млади носиме и неколку вести на тема образование и информираме за...

ХКЧП: Неодговорноста на надлежните ја минира инклузијата на децата со попреченост

Вклучувањето на децата со попреченост во образовниот систем е процес кој се запоставува, нанесувајќи огромна штета на децата и нивните родители. Иако средното образование е задолжително, и оваа учебна година започнува без образовни асистенти во средните училишта, реагира Хелсиншкиот комитет за човекови права (ХКЧП). За проблемот со необезбедување на образовните асистенти за средношколци „Мета“ пишуваше неодамна, изнесувајќи ги невољите на...

Тренчевска: Инклузијата и почитувањето на правата на лицата со попреченост е еден од нашите клучни приоритети

Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска денеска се обрати на Националната работилница за подготовка на „Националната стратегија за правата на лицата со попреченост“ на која што присуствуваше и Премиерот Димитар Ковачевски, Заменик Амбасадорот на Сојузна Република Германија Ото Граф и Директорот на ГИЗ Канцеларијата на Северна Македонија Давид Оберхаубер. Работилницата беше во организација на Владата на Република Северна...

Пописот откри колку луѓе со попреченост живеат во општините, на ред се градоначалниците да им обезбедат услови

На возраст од 0 до 14 години во државата има 1.674 деца со попреченост, 43,5 отсто се луѓе на возраст од 15 до 64 години, а 54,8 отсто се на возраст од над 65 години. На пописот, 38.499 луѓе се изјасниле дека имаат проблем со движењето, 12.371 рекле дека имаат проблеми со видот, 5.947 со слухот, 3.896 со комуникацијата,...

Вистиномер: Социјалните реформи не се доволни за децата и за лицата со посебни потреби

Иако земјата во 2019 година усвои некои нови услуги за лицата со попреченост, сепак тоа не ја намалува дискриминацијата на оваа ранлива категорија граѓани. Она што ЕК го забележа во извештајот за 2021 година е дека оваа категорија граѓани и понатаму се соочува со дискриминација, недостаток на инфраструктура, информации и услуги, пишува Порталб.мк   Пишува: Наиле Даути   Северна Македонија постигна одреден напредок...

Поради предизборни митинзи, утре и во недела изменет режим на сообраќај во Скопје

Поради одржување на митинзи од изборната кампања за претседателските избори, овој викенд ќе биде воведен изменет режим на сообраќај во Скопје, информираше попладнево Министерството за внатрешни работи (МВР). Поради партиски...