fbpx
Таг: лажни вести

таг: лажни вести

Вистиномер: Штрковите не биле убиени во Прилеп, туку во Турција

Фотографијата со угинати штркови, којашто се споделува на социјалните мрежи, не е направена во Прилеп, туку во Турција. Корисници на Твитер од Турција пишуваат дека штрковите се убиени додека мигрирале во областа Чал во Денизли. Истата фотографија од штрковите е објавена и во неколку турски медиуми. Пост на Фејсбук, преку манипулативна фотографија, шири лажна вест дека штркови биле убиени во...

Онлајн анкета: Младите велат дека можат да препознаат лажна вест, но често веруваат во дезинформациите за ковид-19

Околу три четвртини (74%) од испитаниците кои одговорија на прашањата на онлајн анкетата за млади велат дека знаат да препознаат лажни вести. Дваесет и еден процент (21%) не размислувале дали одредена вест е лажна, додека пак останатите 5 отсто одговориле дека не можат да препознаат лажна вест. Онлајн анкетата за млади беше спроведена преку инстаграм профилите на „Мета.мк“ и „Студентарија“...

Заев: „Стоп за дезинформациите“ еден од 10-те приоритети на кои ќе се работи во 2021 година

Премиерот Зоран Заев денеска информираше дека меѓу десетте приоритети од владината „Акција 21 – за европски стандарди дома”, на кои владата ќе работи следната година е спротивставувањето на дезинформациите и спречување на штетите кои ги нанесуваат лажните вести. Во рамките на приоритетот „Стоп на дезинформациите“, Заев најави засилени активности во периодот што следи, вклучувајќи широки консултации со медиумските работници и...

Доктори и научници преку креативни видеа на ТикТок зборуваат за ковид-19 и вакцините

На социјалните мрежи ТикТок и Инстаграм под хаштагот #teamhalo може да се најдат видеа на група здравствени работници и научници од светот, коишто преку видеа го објаснуваат својот удел во напорите за изнаоѓање на вакцината против ковид-19. Освен ова, преку видеата тие ги одговараат и најчесто поставуваните прашања како: кои се нус појавите од вакцините, како ќе знаеме дека една...

Нема докази дека вакцината против Ковид-19 предизвикува стерилитет, хомосексуалност и дека ќе ја погуби популацијата

Помина една година откако светот почна да се бори со пандемијата на КОВИД-19, а истовремено и со „инфодемијата“, која понекогаш се чини дека се шири побрзо од вирусот. Дезинформациите и непроверените информации, во текот на целата оваа криза, се развиваат во зависност од тоа како се одвиваат настаните со пандемијата. Додека фармацевтските компании „Фајзер“ и „Модерна“ гарантираат ефикасност на...

Фејсбук ќе ги известува корисниците за отстранети објави со дезинформации за ковид-19

Фејсбук и натаму ја продолжува борбата против дезинформациите. Отсега социјалната мрежа ќе им испраќа известувања на корисниците на кои им се допаѓаат, споделуваат или коментираат на отстранети објави со дезинформации за ковид-19. Ако Фејсбук корисникот коментирал, ја споделил или му се допаднала објава што подоцна е отстранета, Фејсбук ќе испраќа известување до корисникот со кое ќе му укаже дека објавата...

Заев: Лажните вести шират омраза, очекувам похрабри чекори од ЗНМ

Премиерот Зоран Заев очекува похрабри чекори од Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) во борбата против лажните вести и нивното пласирање во медиумите, бидејќи тие не само што шират омраза, уништуваат чест и достоинство на поединци, туку им штетат и на интересите на државата, уривајќи ги и попречувајќи ги нејзините стратегии. „Од она што го добивам како анализи и од...

Проверка на информации (Видео)

„Бидејќи вирусот е прилично нова појава за која сеуште не знаеме многу, лесно е да се поверува на различни информации кои не секогаш се точни. Често луѓето ќе видат некоја информација на некој веб сајт или на Фејсбук и мислат дека тоа е корисна информација која може да им помогне на нивните пријатели и ја споделуваат таа информација без...

Вистиномер: Комичарите Џим Кери и Маја Рудолф лажно претставени како Бајден и неговата сопруга

Скеч од комичното шоу „Saturday Night Live“, во кој Џим Кери и Маја Рудолф се во улоги на Џо Бјаден и Камала Харис, е злоупотребен за ширење невистини за новиот американски претседателски пар, пишува Вистиномер. Манипулативна објава на Фејсбук дезинформира дека демократот Џо Бајден заедно со неговата сопруга Џил, наводно во сатанистички дух и обележја ја прославувале победата на претседателските...

Агресивни рестрикции на социјалните мрежи додека се бројат гласовите од изборите во САД

социјални мрежи
Броењето на гласовите од изборите во САД сè уште трае и истото се одвива во благo тензична атмосфера поради демонстрантите кои излегуваат на улица и поради ширењето дезинформации. Самите избори значеа и поголема одговорност за социјалните мрежи, поради ширењето на лажните вести кое имаше големо влијание на исходот од изборите во 2016 година. Фејсбук, Инстаграм, Твитер и ТикТок, уште...

ЕУ бара конкретни чекори за подобрување на слободата на медиумите

Северна Македонија е умерено подготвена во областа на слободата на изразувањето и оствари ограничен напредок во текот на извештајниот период. Вака Европската комисија ја оценува состојбата со слободата на изразувањето во земјава во последниот извештај, кој беше објавен минатата недела. Иако Комисијата смета дека општата клима за работата на медиумите е погодна и овозможува критичко известување, сепак, потсетува на тензијата...

Јанша: Лажните вести и заблудите се одговорни за ширењето на корона вирусот и заострувањето на мерките

Лажните вести со кои се негира опасноста од коронавирусот, кои во Европа се шират главно преку социјалните мрежи, а во Словенија, за жал, и преку традиционални медиуми, ја принудуваат Европа и одделни земји да преземат поостри мерки отколку што е потребно, изјави денеска во Брисел словенечкиот премиер Јанез Јанша. Пред вториот ден од Самитот на ЕУ, Јанша рече дека вчера...

Хрватска ќе добие музеј на лажните вести

Деновиве во Хрватска би требало да профункционира тн. Музеј на лажните вести. Всушност, станува збор за веб-сајт, кој во првата фаза ќе објавува сведоштва на новинари и научници, база на податоци за лажни вести, алатки за развој на медиумска писменост и критичко размислување и препознавање и борба против „лажните вести“ (фејк њуз), јавија хрватските медиуми. Иницијаторот на проектот на хрватскиот...

Телевизијата не умира, туку еволвира

Подемот на стриминг платформите како Јутјуб и Нетфликс, но и социјалните медиуми – Фејсбук, Инстаграм, Снепчет, каде можат да се најдат најразлични содржини и информации достапни во секое време, неколку години наназад ја доведуваат во прашање иднината на телевизијата и нејзината релевантност како медиум во современиот свет. Бројките покажуваат намалување на популарноста на телевизијата помеѓу конзументите. Според податоците на агенцијата...

Скопје догодина ќе биде домаќин на најголемата НАТО конференција за односи со јавност и борба со дезинформации

Околу 500 експерти за комуникации од сите земји-членки на НАТО ќе учествуваат на најголемата досега сојузничка конференција за односи со јавност што следната година треба да се одржи во Скопје, најави денеска министерката за одбрана Радмила Шекеринска Јанковска. - Тука ќе се градат плановите за комуникацијата на НАТО со јавноста, за борбата со лажните вести и напади, нагласи Шекеринска. Доколку тоа...

НАТО центарот за односи со јавност прераснува во центар за борба против дезинформации

Министерството за одбрана ќе го развие својот Регионалниот центар за односи со јавноста (РЦОЈ) во регионален НАТО-центар за борба против лажни вести и дезинформации. РЦОЈ, попознат под неговиот англиски акроним ПАРК (PARC-Public Affairs Regional Centre), од 2013 година е акредитиран од НАТО како партнерски центар за образование и обука. „Ќе се специјализираме, во духот на концептот на „паметна одбрана“. Информациите...

Вистиномер: Ниту е точно дека вакцината против полио е на Бил Гејтс, ниту е точно дека ОН признале оти е штетна

Глобалната имунизација која се смета за успешна во справување со полио вирусот, поради спорадични случаи во Африка на појава на парализа кај деца по примањето на двовалентната вакцина по орален пат, е искористена за пренесување лажни вести што содржат манипулација за вакцините, проследени со соодветни теории на заговор, пишува Вистиномер. Пост со фотографија од деца и наслов кој упатува дека...

МБА: Не верувајте нa невистини и искривени толкувања на социјалните мрежи, банкарскиот систем е стабилен

Македонската банкарска асоцијација (МБА) се огласи со предупредување по објавите во социјалните мрежи „со неточни информации за состојбите во банкарскиот систем и за поединечни банки, коишто можат да предизвикаат неоснован немир кај граѓаните“. МБА вели дека треба особено да се внимава кога се читаат информациите поврзани со работењето на банките, односно да се прифаќаат за точни и веродостојни само информациите...

Девет од десет читатели изложени на лажни вести – НАТО со правила за проверка на вестите

Illustration: Fakenews.rs
Осумдесет и шест отсто од луѓето биле изложени на лажни вести, а девет од десет испитаници на прв поглед поверувале дека веста е точна, покажала анкета во 25 земји спроведена од меѓународната агенција Ипсос. Како дел од подготовките пред можен втор бран на пандемијата на КОВИД-19 на есен, НАТО објави пет совети за откривање лажни вести и дезинформации: - Проверете...

Лажните вести и (само)регулацијата во фокусот на програмите на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ во делот за медиумите

Медиумите и нивната (само)регулација, заканите и тужбите со кои се соочуваат новинарите, лажните вести, медиумската писменост и финансиската поддршка на медиумите се наоѓаат во предизборните програми на двете најголеми политички партии што ќе се натпреваруваат на парламентарните избори на 15 јули. Во програмата на ВМРО-ДПМНЕ, „Обнова на Македонија“, пишува дека партијата доколку дојде на власт ќе иницира „формирање на професионално...

Минчев, поради злоупотреби, најави укинување на балансерот

Министерот за јавна администрација Горан Минчев најави укинување на балансерот. Како причина за ова, тој рече дека балансерот во минатото бил предмет на злоупотреби. „Имавме случаи каде етнички Македонци се...