fbpx
Таг: лажни вести

таг: лажни вести

Спасовски: Инцидентот во Охрид е дел од хибридна војна, тепачите и тепаниот се од иста групација

Дел од хибрдната војна против Северна Македонија е и последниот случај во Охрид, со претепувањето на Христијан Пендиков, секретар на бугарскиот културен клуб поради кој овие денови се нарушија кревките македонско бугарски односи, вели министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски во емисијата „Утрински печат“. „Луѓе од иста групација и се оние коишто тепаат и оние коишто се тепани. Тоа ја...

Вечерва дебата на тема „Инфодемија – Како да останеме на вистинската страна?“ на ТВ 21

Директорот за партнерство и развој на ресурси на Фондацијата Метаморфозис, Филип Стојановски, претседателот на ЗНМ, Младен Чадиковски и комуникологот Бојан Кордалов ќе гостуваат во вечерашната емисија „Клик плус“ на ТВ 21 посветена на темата „Инфодемија - Како да останеме на вистинската страна?“. Тие ќе разговараат како да се остане на страната на вистината откако заврши пандемијата на ковид-19, но остана...

Спасовски: Најдобрата одбрана од лажните вести е навременото пласирање на точни информации

Најдобрата одбрана од лажните вести е навременото пласирање на точните информации, како начин навремено да се одговори на сите прашања кои постојат на одредена тема, истакна утрово министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски во интервју за МРТВ. Тој рече дека во последните неколку години јавноста во државата речиси секојдневно се соочува со лажни вести, при што во фокусот не се...

Зилбеари: Според едно истражување, 90% од населението изјавиле дека политичарите се најголемите дистрибутери на дезинформации

Според едно истражување и анкета спроведена од „Метаморфозис“, за перцепцијата околу дезинформациите, 90 отсто од испитаниците се изјасниле дека најголеми дистрибутери на дезинформации се политичарите, потоа медиумите и новинарите, а потоа социјалните мрежи. Ова се само дел од податоците што ги откри главната уредничка на Порталб.мк, Елида Зилбеари во емисијата „Клик плус“ на ТВ21 каде се зборуваше за лажните вести,...

Продолжува акцијата против дезинформациите: „Лажговците со кратки нозе фатени среде Скопје“ [Фото]

Герила акцијата против дезинформации продолжува во центарот на Скопје. Денес се појави макета со лажговци кои држат транспаренти со лажни вести. „АСНОМ е избришан од Уставот – Отвори си ги очите, ако мижиш, ќе те лажат!“, „Со договорот од Преспа станавме Северномакедонци – на лагата и се куси нозете, а долги опашките“, „Путин ја ослободува Украина од фашизмот – отвори...

Герила акција: Народната мудрост посилна од лажните вести [Галерија]

Денеска на повеќе локации низ Скопје анонимни активисти поставија макети од мобилни телефони на чии екрани се претставени некои од најчесто употребуваните и најштетните дезинформации во Македонија. Покрај секоја од лажните вести напишана е по една народна поговорка или адаптација на народна мудрост која укажува на штетноста, неморланоста и опасноста од манипулациите врз населението. Авторите на инсталациите поставија пет најзлонамерни дезинформации...

Филипче: Со ширењето лажни вести се загрозува јавното здравје

Со ширењето лажни вести се загрозува јавното здравје, а тоа е сериозна работа, ние имаме сериозен проблем, рече министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција на која заедно со премиерот Зоран Заев ја промовираа кампањата „Вакцинирај Се“ насочена против дезинформациите за вакцинацијата и за зголемување на имунизацијата. - Ги слушаме сите ставови на протестите, но досега не сме чуле...

МОН: Лажни вести и фотографии се шират за сексуалното образование, граѓаните да следат официјални известувања од МОН и БРО

Министерството за образование и наука демантира каква било поврзаност на фотографиите и содржините кои деновиве кружат на социјалните мрежи, со сеопфатното сексуално образование. „Лажните вести и монтажи по социјалните мрежи се интензивираат со цел заплашување и лажење на граѓаните. Граѓаните да бидат спокојни, образованието се унапредува и реформира. Сите информации кои деновиве се шират поврзани со сексуалното образование, како оваа,...

МВР со демант: Пратеникот Апасиев упорно шири дезинформации

Министерството за внатрешни работи ги демантира лажните вести кои упорно ги шири пратеникот Димитар Апасиев. „По минатонеделниот обид со лаги и подметнувања да ја оцрни полицијата, за што доби соодветна лекција и од стручната јавност, Апасиев сега повторно се обидува со лаги да ја манипулира јавноста“, се вели во соопштението од МВР. Оттаму посочуваат дека Апасиев на социјалните мрежи објавува фотографија...

Вистиномер: Штрковите не биле убиени во Прилеп, туку во Турција

Фотографијата со угинати штркови, којашто се споделува на социјалните мрежи, не е направена во Прилеп, туку во Турција. Корисници на Твитер од Турција пишуваат дека штрковите се убиени додека мигрирале во областа Чал во Денизли. Истата фотографија од штрковите е објавена и во неколку турски медиуми. Пост на Фејсбук, преку манипулативна фотографија, шири лажна вест дека штркови биле убиени во...

Онлајн анкета: Младите велат дека можат да препознаат лажна вест, но често веруваат во дезинформациите за ковид-19

Околу три четвртини (74%) од испитаниците кои одговорија на прашањата на онлајн анкетата за млади велат дека знаат да препознаат лажни вести. Дваесет и еден процент (21%) не размислувале дали одредена вест е лажна, додека пак останатите 5 отсто одговориле дека не можат да препознаат лажна вест. Онлајн анкетата за млади беше спроведена преку инстаграм профилите на „Мета.мк“ и „Студентарија“...

Заев: „Стоп за дезинформациите“ еден од 10-те приоритети на кои ќе се работи во 2021 година

Премиерот Зоран Заев денеска информираше дека меѓу десетте приоритети од владината „Акција 21 – за европски стандарди дома”, на кои владата ќе работи следната година е спротивставувањето на дезинформациите и спречување на штетите кои ги нанесуваат лажните вести. Во рамките на приоритетот „Стоп на дезинформациите“, Заев најави засилени активности во периодот што следи, вклучувајќи широки консултации со медиумските работници и...

Доктори и научници преку креативни видеа на ТикТок зборуваат за ковид-19 и вакцините

На социјалните мрежи ТикТок и Инстаграм под хаштагот #teamhalo може да се најдат видеа на група здравствени работници и научници од светот, коишто преку видеа го објаснуваат својот удел во напорите за изнаоѓање на вакцината против ковид-19. Освен ова, преку видеата тие ги одговараат и најчесто поставуваните прашања како: кои се нус појавите од вакцините, како ќе знаеме дека една...

Нема докази дека вакцината против Ковид-19 предизвикува стерилитет, хомосексуалност и дека ќе ја погуби популацијата

Помина една година откако светот почна да се бори со пандемијата на КОВИД-19, а истовремено и со „инфодемијата“, која понекогаш се чини дека се шири побрзо од вирусот. Дезинформациите и непроверените информации, во текот на целата оваа криза, се развиваат во зависност од тоа како се одвиваат настаните со пандемијата. Додека фармацевтските компании „Фајзер“ и „Модерна“ гарантираат ефикасност на...

Фејсбук ќе ги известува корисниците за отстранети објави со дезинформации за ковид-19

Фејсбук и натаму ја продолжува борбата против дезинформациите. Отсега социјалната мрежа ќе им испраќа известувања на корисниците на кои им се допаѓаат, споделуваат или коментираат на отстранети објави со дезинформации за ковид-19. Ако Фејсбук корисникот коментирал, ја споделил или му се допаднала објава што подоцна е отстранета, Фејсбук ќе испраќа известување до корисникот со кое ќе му укаже дека објавата...

Заев: Лажните вести шират омраза, очекувам похрабри чекори од ЗНМ

Премиерот Зоран Заев очекува похрабри чекори од Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) во борбата против лажните вести и нивното пласирање во медиумите, бидејќи тие не само што шират омраза, уништуваат чест и достоинство на поединци, туку им штетат и на интересите на државата, уривајќи ги и попречувајќи ги нејзините стратегии. „Од она што го добивам како анализи и од...

Проверка на информации (Видео)

„Бидејќи вирусот е прилично нова појава за која сеуште не знаеме многу, лесно е да се поверува на различни информации кои не секогаш се точни. Често луѓето ќе видат некоја информација на некој веб сајт или на Фејсбук и мислат дека тоа е корисна информација која може да им помогне на нивните пријатели и ја споделуваат таа информација без...

Вистиномер: Комичарите Џим Кери и Маја Рудолф лажно претставени како Бајден и неговата сопруга

Скеч од комичното шоу „Saturday Night Live“, во кој Џим Кери и Маја Рудолф се во улоги на Џо Бјаден и Камала Харис, е злоупотребен за ширење невистини за новиот американски претседателски пар, пишува Вистиномер. Манипулативна објава на Фејсбук дезинформира дека демократот Џо Бајден заедно со неговата сопруга Џил, наводно во сатанистички дух и обележја ја прославувале победата на претседателските...

Агресивни рестрикции на социјалните мрежи додека се бројат гласовите од изборите во САД

социјални мрежи
Броењето на гласовите од изборите во САД сè уште трае и истото се одвива во благo тензична атмосфера поради демонстрантите кои излегуваат на улица и поради ширењето дезинформации. Самите избори значеа и поголема одговорност за социјалните мрежи, поради ширењето на лажните вести кое имаше големо влијание на исходот од изборите во 2016 година. Фејсбук, Инстаграм, Твитер и ТикТок, уште...

ЕУ бара конкретни чекори за подобрување на слободата на медиумите

Северна Македонија е умерено подготвена во областа на слободата на изразувањето и оствари ограничен напредок во текот на извештајниот период. Вака Европската комисија ја оценува состојбата со слободата на изразувањето во земјава во последниот извештај, кој беше објавен минатата недела. Иако Комисијата смета дека општата клима за работата на медиумите е погодна и овозможува критичко известување, сепак, потсетува на тензијата...

Повредени цивили во руски ракетни напади врз Харков

Два руски проектила го погодија центарот на Харков во североисточниот дел на Украина, при што еден од проектилите погодил станбена зграда, а друг високообразовна институција, јави Укринформ. Гувернерот на Харков,...