fbpx

Вечерва дебата на тема „Инфодемија – Како да останеме на вистинската страна?“ на ТВ 21

-

Директорот за партнерство и развој на ресурси на Фондацијата Метаморфозис, Филип Стојановски, претседателот на ЗНМ, Младен Чадиковски и комуникологот Бојан Кордалов ќе гостуваат во вечерашната емисија „Клик плус“ на ТВ 21 посветена на темата „Инфодемија – Како да останеме на вистинската страна?“.

Тие ќе разговараат како да се остане на страната на вистината откако заврши пандемијата на ковид-19, но остана инфодемијата.

Исто така, гледачите ќе имаат можност да ги видат мислењата на соговорниците за тоа како вистината во војна прва умира – колку Војната во Украина дополнително ги зголеми лажните вести.

На дебатата ќе се дискутира и на тема како на младите да им кажеме дека интернетот треба да се користи за добро.

Емисијата „Клик Плус“  ќе биде емитувана во живо, со почеток во 21:30 часот, и на Фејсбук страницата на ТВ 21.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Метаморфозис се приклучува на осудите на физичкиот напад над новинарката на хрватски Фактограф

Фондацијата Метаморфозис, како членка на Европската мрежа за стандарди при проверката на факти (EFCSN), и на Меѓународната мрежа за проверка на факти (IFCN) се приклучува на осудите на нападот на новинарката...