fbpx

Би-Би-Си Верифај: Околу 60 новинари, истражувачи и експерти ќе се борат против дезинформациите

Формиран е новиот бренд со име „Би-Би-Си Верифај“ (BBC Verify), каде што ќе работат форензички новинари и експерти од целиот британски сервис, меѓу кои и уредникот за анализа Рос Аткинс и дописникот за дезинформации Маријана Спринг, заедно со нивните тимови

-

Британскиот сервис Би-Би-Си отвора ново поглавје во својата работа, во однос на проверката на факти и борбата со дезинформациите. Формиран е новиот бренд со име „Би-Би-Си Верифај“ (BBC Verify), каде што ќе работат форензички новинари и експерти од целиот британски сервис, меѓу кои и уредникот за анализа Рос Аткинс и дописникот за дезинформации Маријана Спринг, заедно со нивните тимови.

BBC Verify, како што пренесува Би-Би-Си, се состои од околу 60 новинари со „исклучителни истражувачки капацитети кои ќе проверуваат факти, видеа, ќе се спротивставуваат на дезинформациите, ќе анализираат податоци и ќе трагаат по вистината“.

„Ова е поинаков начин на работење новинарство. Изградивме простор во редакцијата во Лондон, со студио од кое ќе известуваат дописниците и експертите на BBC Verify, транспарентно споделувајќи го со публиката начинот на кој ги собирале доказите“, пишува Би-Би-Си, промовирајќи го новиот бренд. 

Експоненцијалниот раст на манипулативни и на изменети видео содржини подразбира дека „да се гледа не значи и дека треба да се верува“, пишува британскиот сервис.

Оттаму додаваат дека публиката е постојано бомбардирана со дезинформации и со лажни фотографии и видеа, вклучувајќи ги и оние кои се генерирани со помош на вештачка интелигенција. Би-Би-Си пишува дека во периодот на ваков сензационализам, ќе се трудат да ја ја задржат довербата што публиката ја дава на британскиот сервис во последните 100 години.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

ЕУ ги повика социјалните мрежи да ги означуваат содржините генерирани од вештачка интелигенција

Компаниите за социјални медиуми, вклучувајќи ги и Гугл и Фејсбук, беа повикани од ЕУ „веднаш“ да започнат со етикетирање на содржините и фотографиите генерирани од вештачка интелигенција, како дел...
Download WordPress Themes
Download Premium WordPress Themes Free
Premium WordPress Themes Download
Free Download WordPress Themes
udemy course download free
download huawei firmware
Free Download WordPress Themes
free download udemy paid course