fbpx
Таг: лажни вести

таг: лажни вести

Рамадани: НАТО ја држи Македонија безбедна, сите имаме одговорност за демократизација на земјата

Зачленувањето на Северна Македонија во НАТО, стапувајќи во сојуз со најмоќните земји на светот, на земјата и гарантира безбедност и стабилност и ова создава услови за развојот на демократијата. Ова го изјави во интервју за Порталб.мк, претседателот на Евроатлантскиот Совет на Северна Македонија, Исмет Рамадани. Меѓу другото, тој зборуваше за улогата на НАТО во соочувањето со предизвиците кои ги...

Чипа: Пандемијата силно ги погоди албанските медиуми, над 40 новинари ги загубија работните места

Пандемијата на ковид -19 има големо влијание врз стабилноста на медиумите во Албанија, вели Александар Чипа, претседател на Унијата на албанските новинари. Во интервју за Portalb.mk, Чипа потенцира дека медиумите претрпеле силен удар од пандемијата и финансиските ефекти ќе се почувствуваат уште повеќе во наредниот период од годината. Тој посочува дека над 40 новинари ги загубиле работните места, додека...

Дезинформации за ковид-19: Кина и Русија соголени во италијанскиот извештај

Речиси сите во овој момент се согласуваме со фактот дека пандемијата драматично ги промени нашите животи засекогаш, и тоа, во многу случаи кон полошо. Меѓутоа изолацијата и фактот дека сè уште не можеме да уживаме и да се вратиме на најчестите навики што претходно ги земавме здраво за готово, нè натера длабоко да размислуваме за нашата позиција и за...

Кина со Бела книга се пофали себеси за справувањето со ковид-19, но фактите говорат друго

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што многу лесно ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борба против дезинформациите во регионот и во светот. Познатиот сервис за проверка на фактите polygraph.info анализираше тврдења изнесени од кинеската...

Кој прв почна да шири дезинформации за „5Г“?

Скорешните анкети укажуваат дека значителен дел од граѓаните на Северна Македонија веруваат во неточни тврдења поврзани со Ковид-19 и 5Г. 37% од луѓето во нашата држава сметаат дека #корона #вирусот е излезен намерно од лабораторија, 10% сметаат дека не постои, а 5% сметаат дека е поврзан со воведувањето на #5Г мрежата. pic.twitter.com/kBLGBZ7JEJ — Рефлектор (@reflektor_mk) June 7, 2020 Создавањето хистерија за 5Г...

Сериозна дезинформација дека демонстранти бараат пари од Сорос затоа што протестирале

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу лесно ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борба против дезинформациите во регионот, односно од БиХ на север, до...

Поттикнување етнички и верски тензии со манипулативната лажна вест за Грција

Дезинформацијата дека жителите на одредени општини од Северна Македонија добиваат забрана за влез во Грција која ја демаскираше КриТинк, едновремено служи и за поттикнување меѓуетнички тензии и нетрпеливост на верска основа. Таквите текстови првобитно беа објавени на 3 јуни од „Вечер“ и „ТВ Сител“ под наслов „Грција забрани влез за општините од Македонија со најмногу заразени – меѓу нив Тетово...

Твитер ќе означува и отстранува објави со лажни тврдења за Ковид-19

Од социјалната мрежа Твитер во понеделникот изјавија дека ја прошируваат нивната полиса во врска со содржината која се спротиставува на препораките во борбата со пандемијата од Ковид-19. Оваа промена ќе се спроведе врз основа на три категории, врз коишто ќе се реши дали на таа објава ќе се стави ознака, предупредување или пак отстранување на содржината од платформата. Овие...

Украинско девојче на фотографија од 1986 година лажно претставена како Бил Гејтс во фустанче

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу лесно ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борба против дезинформациите во регионот, односно од БиХ на север, до...

Српски таблоиди измислија пофалба од „БиБиСи“ за справувањето на Србија со корона вирусот

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу лесно ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борба против дезинформациите во регионот, односно од БиХ на север, до...

5Г повеќе не е „ин“ дезинформација, сега и 3Г и 4Г „убиваат“

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу лесно ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борбата против дезинформациите во регионот, односно од Хрватска на север, до...

Дезинформациите се дополнителен предизвик за новинарите и слободата на медиумите во Косово

Во овој период на пандемија и борба со инфодемијата, потребни ни се професионални новинари, слободно новинарство, новинарство во служба на јавноста и што е можно поблиско до неа, за таа да биде информирана и да не биде оставена самата да се соочува со мноштвото дезинформации - било да се тоа погрешни и невистинити медицински совети или шпекулации што завршуваат...

Не е докажано дека израелскиот лек е 100 отсто ефикасен против Ковид-19

Израелска компанија откри лек кој се покажа 100 отсто ефикасен против Ковид-19... Ова е уште една од неточните информации што кружат последниве денови - терапијата со  клетки PLX навистина е тестирана кај пациенти со Ковид-19, но сè уште не е одобрена како 100 отсто ефикасен третман против болеста, пишува Порталб.мк. Веста беше објавена од неколку албански медиуми, а информацијата исто...

Србите за корона вирусот најмногу им веруваат на лекарите

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу лесно ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борбата против дезинформациите во регионот, односно од Хрватска на север, до...

ЗНМ: Слободата на изразување да биде загарантирана и во вонредна состојба

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) смета дека владините институции и здравствените центри мора да најдат начин за подобра комуникација и транспарентност во насока на гарантирање на слободата на изразување и правото на информирање во време на вонредна состојба. „Укажуваме дека ние како организација, a и голем дел од нашите членови, сме незадоволни од недостигот на двонасочната комуникација за вклучување...

На Косово продолжува делењето совети за лукот како заштита од корона вирусот

Пораки за користење на лукот како заштита од новиот корона вирус се споделуваат насекаде на Фејсбук, а иста е ситуацијата и со жителите на Косово. Еден од тие што делеле вакви пораки е и писателот, Даут Демаку, кој го искористил својот Фејсбук профил за да го пренесе овој совет во јавноста. Во видео запис објавен на неговиот Фејсбук профил тој...

5Г технологијата е погрешно обвинета за ширење на корона вирусот

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу лесно ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борбата против дезинформациите во регионот, односно од Хрватска на север, до...

Не се пронајдени лекови што лекуваат од Ковид-19 за 48 часа или за 72 часа

Намалена цената на лекови кои се купуваат во апетка, како и лековите за болничка употреба
Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу лесно ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борбата против дезинформациите во регионот, односно од Хрватска на север, до...

Рускиот агитпроп за Ковид-19 пустоши во ЕУ и балканските земји

На почетокот на април, Европската Унија објави Специјален извештај во врска со присуството на дезинформации во светските медиуми и на социјалните мрежи во врска со пандемијата на корона-вирусот. Извештајот треба да ги помогне напорите на ЕУ да се спротивстави на дезинформациите, вклучително и преку откривање, анализа и изложување на кампањи за дезинформации. Според извештајот, постои јасна тенденција на зголемување...

Избрани дигитални алатки за справување со последиците од Ковид-19, една е за лажни вести

На јавниот повик КРЕАТОН наменет за креирање на дигитални алатки и решенија за справување со последиците од Ковид-19 избрани се 16 решенија. Повикот е спроведен во соработка со партнерите - Амбасадата на Швајцарија во земјава, УСАИД, УНДП, УНИЦЕФ, МАСИТ и ФИТР чии претставници беа членови на Комисијата за евалуација и избор, информираат од Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР). -...

Минчев, поради злоупотреби, најави укинување на балансерот

Министерот за јавна администрација Горан Минчев најави укинување на балансерот. Како причина за ова, тој рече дека балансерот во минатото бил предмет на злоупотреби. „Имавме случаи каде етнички Македонци се...