fbpx

На Косово продолжува делењето совети за лукот како заштита од корона вирусот

-

Пораки за користење на лукот како заштита од новиот корона вирус се споделуваат насекаде на Фејсбук, а иста е ситуацијата и со жителите на Косово.

Еден од тие што делеле вакви пораки е и писателот, Даут Демаку, кој го искористил својот Фејсбук профил за да го пренесе овој совет во јавноста. Во видео запис објавен на неговиот Фејсбук профил тој напишал дека „лукот од Ораховац го чисти корона вирусот како со рака“.

Неговото видео било гледано 500.000 пати, а било споделено над 2.000 пати.

По големиот број написи во кои се препорачува употребата на лукот за спречување на корона вирусот, Светската здравствена организација претходно објави соопштение дека нема ниту еден доказ дека употребата на лукот може да ги заштити луѓето од новиот корона вирус.

Дрен Гргури

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

НСЗР најавува штрајк доколку нема линеарно зголемување на платите

Правилно и законски да се исплати платата, согласно Законот за минимална плата, побара Независниот синдикат на здравствени работници на денешната прес-конференција. Независниот синдикат при КСОМ најави протести за време на...