fbpx
Таг: Светска здравствена организација

таг: Светска здравствена организација

Светската здравствена организација не убива деца во Газа

Не е вистина дека Светската здравствена организација убива деца во Газа, туку претставници на СЗО постојано носат медицинска и немедицинска помош во Газа поради очајните услови за лекување и разрушените болници од бомбардирањата. СЗО собира донации за Газа и постојано повикува за прекин на огнот. СЗО има свои луѓе на терен кои го информираат светот за ужасите на војната...

СЗО: Главната болица во Газа наликува на гробница

Состојбата во болницата Ал-Шифа, најголемата болница во Појасот Газа, продолжува да се влошува. Нема доволно медицинска опрема, струја и вода. Израелските одбранбени сили ја имаат опкружено болницата и строго контролираат влез и излез од болницата, бидејќи тврдат дека под неа се наоѓа клучна оперативна база на Хамас, известува Би-би-си. Доктор кој работи во Ал-Шифа за Би-би-си вели дека ситуацијата во...

Започна втората кампања за промовирање на вакцинацијата „од врата до врата“

Од денеска започна втората широка кампања за промовирање на имунизацијата што Министерството за здравство ја реализира заедно со Светската здравствена организација (СЗО) и со финансиска поддршка на ЕУ, информираа од ова министерство. Од таму велат дека 30 тимови од медицински лица од тимовите за имунизација во здравствените домови во државата ќе одат „од врата до врата“, односно ќе ги посетуваат...

Израел бомбардира телекомуникациски мрежи во Газа, нема интернет и можности за комуникација

Најголемиот телекомуникациски сервис во Газа, Палтел, вчера соопшти дека поради бомбардирањето на Израел на клучни точки на нивната мрежа се прекинати сите конекции со надворешниот свет, известува Гардијан. Дописникот на Би-би-си во Газа, со многу тешкотии, искомуницирал со Лондон и потврдил дека навистина нема интернет и дека Палестинците не можат да комуницираат меѓусебно преку телекомуникациските мрежи. Поради сето ова, тешко се...

СЗО не е сатанистичка организација, ниту пак, брутално се заканува барајќи покорност

Светската здравствена организација е насочена кон спасување на човековите животи преку промоција на подобри здравствени услуги, поголема покриеност со здравствени услуги за сите луѓе во светот преку стратегии и цели кои директорот на СЗО, Тедрос Аданом бара да се почитуваат и да се постигнуваат. Нема ништо сатанистичко во тоа да се насочуваат државите членки на СЗО да обезбедуваат подобра...

Над 1.000 деца вакцинирани за пропуштени рутински вакцини со кампањата „Од врата до врата“

Повеќе од 1.000 деца се вакцинирани за пропуштени рутински вакцини во рамки на заедничката кампања „Од врата до врата“ на Министерството за здравство (МЗ) и Светската здравствена организација (СЗО), информираше МЗ. Кампањата започнала на 24 април и се спроведувала вкупно четири недели, како дел од Европската недела на имунизација, со финансиска поддршка од ЕУ. Во овој период биле посетени вкупно...

Светски ден на здравјето: 30 отсто од сегашните доктори ќе се пензионираат за неколку години

За неколку години, 30 отсто од сегашните доктори ќе се пензионираат. Се соочуваме со кризна состојба во иднина, па затоа треба да ги подобриме условите за здравствените работници, да им се зголемат платите, условите за работа. Оти ако не им се допаѓаат условите, тие си заминуваат и тоа во Северна Македонија се случува. Освен тоа, 70 отсто од пациентите...

Вистиномер: Лага е дека СЗО плаќа за евидентирање на починатите од ковид-19

Семејствата на починатите не одредуваат што е причината за смртта по пат на избор, туку тоа го прават лекарите, овластените и стручни медицински власти, согласно дијагнозата и текот на хоспитализацијата, а за сето ова постои комплетна документација во здравствените установи, пишува „Вистиномер“. Текстот подолу го пренесуваме во целост: Рецензираме пост објавен на Фејсбук во кој немедицинско и непоткрепено со факти тврдење...

Примарната здравствена заштита ќе се унапредува преку обуки за медициските сестри

Поддржани од Работната група за унапредување на сестринската дејност, Министерството за здравство и Светската здравствена организација ја изготвија обуката за медицински сестри од примарната здравствена заштита (ПЗЗ), како одговор на новиот модел на примарна здравствена заштита, промовиран во земјата во почетокот на 2019 година, соопшти Министерството за здравство. „Целта на програмата за професионален развој е да се развиjат знаењето и...

СЗО не се спротивставува на воведување карантин, но вели дека тоа не е единствената мерка

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу лесно ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борба против дезинформациите во регионот, но и во светот. Грчкиот портал за...

Дезинформации дека ковид-19 е предизвикан од бактерија, а не од новиот корона вирус

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу лесно ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борба против дезинформациите во регионот, но и во светот. Српскиот сервис за...

Вистиномер: Виралниот документарец „Пландемик 2“ плете теорија на заговор со ковид-19 во главната улога

Во својата најнова проверка на фактите и борбата против дезинформациите, „Вистиномер.мк“ го анализира документарецот „Пландемик 2“, којшто се споделува на социјалните мрежи. Тврдењата дека пандемијата на ковид-19 е само контролирана ситуација, изнесени во документарецот, не се засновани на фактите, заклучува анализата, којашто ја пренесуваме подолу. Пандемијата на ковид-19 е контролирана здравствена криза во светски рамки, за полесно да се натера...

Српскиот министер за здравје погрешно ги толкува препораките од СЗО

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу лесно ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борба против дезинформациите во регионот, односно од БиХ на север, до...

СЗО ги отфрли тврдењата дека Северна Македонија има највисока стапка на смртност од ковид-19 во регионот

Изјавата дека Северна Македонија има најголема стапка на смртност во регионот не е точна. Знам дека Северна Македонија е меѓу земјите кои се најтранспарентни во споделувањето на националните бројки и статистиките, ова го изјави Џихан Тавила, претставник на Светската здравствена организација во Македонија, за емисијата КОД на „Телма ТВ“. „Треба да бидеме многу внимателни кога ги споредуваме земјите, поради можните...

На Косово продолжува делењето совети за лукот како заштита од корона вирусот

Пораки за користење на лукот како заштита од новиот корона вирус се споделуваат насекаде на Фејсбук, а иста е ситуацијата и со жителите на Косово. Еден од тие што делеле вакви пораки е и писателот, Даут Демаку, кој го искористил својот Фејсбук профил за да го пренесе овој совет во јавноста. Во видео запис објавен на неговиот Фејсбук профил тој...

Трамп привремено го прекина финансирањето на СЗО

Претседателот на САД, Доналд Трамп вчера најави дека земјата ќе престане со финансирање на Светската здравствена организација (СЗО), која ја обвини „дека потфрлила во исполнувањето на основната должност“. САД годишно придонесуваат со околу 400 милиони долари во ова тело, односно околу 15 отсто од вкупниот буџет на организацијата која функционира во рамките на Организацијата на обединетите нации (ООН). Овој потег...

Отворено писмо: Земјите од Г20 итно да обезбедат 8 милијарди долари за борбата против КОВИД19

Итно да се доделат 8 милијарди долари за справување со новиот корона вирус во целиот свет, за да се спречи крах на здравствените системи, но и на економиите. Дополнително, за земјите со послаби здравствени системи и ранливо население, да се обезбедат уште 35 милијарди долари во блиска иднина, побараа речиси стотина поранешни претседатели, премиери, министри, нобеловци, професори, експерти и...

СЗО до младите: Не сте непобедливи, Ковид-19 може да ве смести во болница, дури и да ве убие (видео)

И младите, исто така, можат да заболат па дури и да умрат од корона вирусот и затоа мора да избегнуваат мешање во групи и проширување на заразата на повозрасни и поранливи лица, објави Светската здравствена организација (СЗО). - Денеска имам порака за младите луѓе: не сте непобедливи. Овој вирус може да ве смести во болница со недели, дури и да...

Препораки за новинарите за известување за новиот корона вирус

Глобалната мрежа за истражувачко новинарство -ГМИН (Global Investigative Journalism Network) објави низа препораки за новинарите кои известуваат за состојбите со новиот корона вирус COVID-19. Вклучувајќи совети од различни новинарски организации, искусни новинари и експерти, ГМИН препорачува во мала мерка да користат „субјективните“ придавки, како „смртоносна“ болест, фотографиите и другите илустрации да се користат многу внимателно за да се спречи можноста...

Нов смртен случај од ебола во Сиера Леоне

Нов случај на починат од болеста ебола е регистриран во западно-африканската држава Сиера Леоне, официјално потврдиле официјални лица на земјата, само неколку часа откако Светската здравствена организација (СЗО) објави крај на епидемијата на ебола во Западна Африка, јавува „Би-Би-Си“. Сиера Леоне беше прогласена за слободна од вирусот на ебола на 7 ноември минатата година, а целиот регион беше прогласен за исчистен...

ЦУК: Спасен овчар и стотина негови овци, биле заглавени на остров на надојдената Црна Река

Центарот за управување со кризи соопшти дека е спасен овчар кој, заедно со неговите овци, ненадејно се нашол на речен остров, откако реката Црна надошла. „На Единствениот број за итни...