Нов случај на починат од болеста ебола е регистриран во западно-африканската држава Сиера Леоне, официјално потврдиле официјални лица на земјата, само неколку часа откако Светската здравствена организација (СЗО) објави
крај на епидемијата на ебола во Западна Африка, јавува „Би-Би-Си“.

Сиера Леоне беше прогласена за слободна од вирусот на ебола на 7 ноември минатата година, а целиот регион беше прогласен за исчистен во вторникот оваа недела, кога и официјално беше соопштено дека во Либерија е искоренета болеста.

Портпаролот на Центарот за ебола во Сиера Леоне, Сиди Јахја Тунис, во изјава за „Би-Би-Си“ рекол дека тестовите врз починатото лице покажеле дека тој бил позитивен на ебола. Тестовите биле извршени од британски експерти.

И покрај вчерашното соопштение од СЗО дека е ставен крај на епидемијата на ебола во Западна Аафрика, светската организација предупреди дека, сепак, се можни нови случаи.

Во изминатите две години, од декември 2013 година, речиси 4.000 луѓе починаа од ебола во Сиера Леона, а околу 11.000 во целиот регион.