fbpx
Таг: конзулат

таг: конзулат

Амбасадата во Анкара и Конзулатот во Истанбул по силниот земјотрес во Турција достапни за информации 24 часа

По силниот земјотрес во југоисточниот дел на Турција, македонското Министерство за надворешни работи стапило во контакт со Амбасадата на Северна Македонија во Анкара и Генералниот Конзулат во Истанбул. Од таму велат дека се во постојана комуникација со надлежните институции на Турција, а за граѓаните на 24-часовно располагање за сите евентуални прашања се следниве телефонски броеви: +905394569710 во Анкара, +905456149777 во Истанбул, + СОС...

МНР воведува Е-КОНЗУЛАТ – полесен пристап до конзуларните услуги во странство

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денеска ја презентираше првата фаза на проектот Е-КОНЗУЛАТ, дигитализирана платформа на конзуларните услуги, со кој значајно се поедноставува процесот на добивање на одреден документ и се зголемува ефикасноста на дипломатско-конзуларните претставништва со странство. „Проектот се подготвува подолго време и произлегува од поплаките, коментарите и сугестиите на нашите државјани во странство и дијаспората. Преку него...

МНР предупреди да не се патува во Италија, „Виз ер“ ги откажа летовите

Министерството за надворешни работи издаде ново предупредување за патувањата во Италија, имајќи ја предвид новата состојба со корона вирусот таму. Според Агенцијата за цивилна заштита, во Италија досега починале 366 луѓе од Ковид-19 и има пораст на бројот на заразени од 25 проценти, од 5.883 на 7.375. „Согласно информациите добиени од Генералниот конзулат на Македонија во Венеција, заради сериозноста на...

Конзулатот во Венеција и амбасадата во Рим со блокирани тековни, плаќаат преку приватни сметки

Генералниот конзулат на земјава во Венеција и амбасадата во Рим не можат да отворат сметки за редовно работење поради судски спор со лице кое порано било ангажирано со договор на дело во конзулатот во Венеција, открива Државниот завод за ревизија во извештајот за работењето на Министерството за надворешни работи. Тие сега се снаоѓаат со исплати преку сметка на лично...

Најголем интересот за гласање во Берн

Најголем број пријавени македонски граѓани за гласање на референдумот во некоја од амбасадите и конзулатите на Македонија има во Берн - 170 запишани избирачи. Втора е Љубљана - во македонската амбасада таму на референдумот ќе гласаат 137 македонски државјани, објави Државната изборна комисија (ДИК). Според податоците до 12 часот денеска, преку веб апликацијата www.dijaspora.se​c.mk до ДИК стасале 1.725 пријави од...

Заев – Прека: Поддршка за отворање на конзулат во Малта

Во рамките на официјалната посета на Малта, премиерот Зоран Заев утрово се сретна со претседателката Марија Прека на која разговарале за зајакнување на економските релации, но и за можноста Македонија да овозможи конзуларни услуги во земјата. Заев на средбата истакнал дека македонското стопанство е подготвено да го зајакне присуството на Малта преку интензивирање на соработката на стопанските комори на двете земји. „Од страна на...

Евакуиран американскиот конзулат во Цирих

Канцеларијата на американскиот конзулат во швајцарскиот град Цирих денеска е евакуирана откако вработените пронашле сомнителен пакет на влезот, јавува швајцарско-германскиот весник „Блик“, повикувајќи се на вработени во конзулатот. Полицијата потврдила дека распоредила оперативци во центарот на градот, но засега не открива повеќе детали.

САД ѝ наредија на Русија да го затвори конзулатот во Сан Франциско

Американскиот Стеј департмент денеска соопшти дека генералниот руски конзулат во Сан Франциско и уште две канцеларии во Вашингтон и во Њујорк мора да бидат затворени до 2 септември. Ваквата одлука била донесена како одговор на наредбата на официјална Моксва САД да го редуцираат дипломатскиот персонал во Русија. „Во духот на еднаквоста (во дипломатските мисии) на кој се повикува Русија, бараме од...

Маскирани напаѓачи фрлија молотови коктели на турскиот конзулат во Солун

Рано утрово маскирани напаѓачи фрлија два молотови коктели на конзулатот на Турција во Солун. За среќа, нема повредени лица или сериозна материјална штета, известуваат турските медиуми. Во прашање биле неколкумина напаѓачи, кои околу 5.30 часот фрлиле две шишиња со запалива материја на полицајците што го обезбедувале конзулатот. Само еден молотов коктел се запалил, но нема повредени или штета. Досега биле извршени неколку...

Нападнат полскиот конзулат во Украина

Неидентификувани лица го нападнаа конзулатот на Полска во западниот украински град Лутск, при што се оштетени покривот и прозорците, јавуваат локалните медиуми, повикувајќи се на очевидци. Според весникот „Волин 24“, инцидентот се случил околу полноќ, а во нападот нема повредени. Сè уште не се знае дали на конзулатот е пукано или е гранатиран. Полицијата сè уште се нема огласено во врска...

Охрид – конзулски град, а конзулатите под клуч

Вчера Охрид го доби петтиот по ред почесен конзулат. Станува збор за конзулат на Република Унгарија, а инаугурацијата на почесниот конзул, ректорот на Американскиот колеџ, Марјан Бојаџиев, ја изврши државниот министер за културно-научна дипломатија при Министерството за надворешни работи на Унгарија, Иштван Иѓарто. Досега во Охрид почесни конзулати отворија Република Турција, Република Полска, Република Словенија и од минатото лето -...

Охрид утре ќе го добие петтиот почесен конзулат

Од утре напладне, Охрид ќе го има петтиот, по ред, почесен конзулат, со што ќе му се доближи на првиот конзулски град во земјава - Битола. Овојпат, ќе биде отворен конзулат на Република Унгарија, додека инаугурацијата на почесниот конзул на оваа земја во Охрид, Марјан Бојаџиев, ќе ја изврши државниот министер за културно-научна дипломатија при Министерството за надворешни работи на...

Нападнат конзулатот на Турција во Призрен

Генералниот конзулат на Турција во Призрен утринава е нападнат со камења и со молотови коктели. Објектот во кој се наоѓа конзулатот претрпел мали материјални штети. Призренскиот обвинител, Суљ Хоџа, соопшти дека непознати лица околу четири часот наутро ја нападнале зградата на конзулатот и оти одговорните органи веднаш пристигнале на местото на настанот. Тој додаде дека приведени се пет осомничени лица, кои подоцна...

Во Атина одбележана 25-годишнината од македонската независност

На свечен прием во Атина во организација на македонската канцеларија за врски, вчера се одбележа 25-годишнината од македонската независност. Со присуство на бројни странски гости, амбасадори, грчки политичари, претставници на грчкото министерство за надворешни работи и на кабинетот на премиетот Алексис Ципрас, а со дегустација на македонски вина и пива, паралелно се одбележаа и 21 година воспоставување дипломатски односи...

Франција ги затвори амбасадата и конзулатот во Турција на неопределено време

Француската амбасада во престолнината на Турција ќе биде затворена на неопределено време, соопшти амбасадата. „Амбасадата на Франција во Анкара, како и конзулатот, ќе бидат затворени од среда, 13 јули , сè додека не се добие дополнителна информација“, стои во соопштението. Претходно француските дипломати во Турција ја откажаа прославата на националниот празник 14 јули. „Информациите што ги поседуваме покажуваат дека постои сериозна закана и...

Самоубиствен напад во близина на американскиот конзулат во Џеда

Двајца припадници на безбедносните служби се ранети откако бомбаш самоубиец се разнесе во близина на американскиот конзулат во саудискиот град Џеда. Напаѓачот со автомобил стигнал до џамијата во близина на конзулатот, а откако им станал сомнителен на полицајците, го активирал експлозивот кој го носел на себе. Очевидци соопштуваат дека експлозијата одекнала на 10 метри од ѕидот на конзулатот и оти на...

Олег Николаевиќ Шчербак: Охрид е непроценлива духовна ризница на Македонија

Охрид претставува непроценлива духовна ризница на Македонија, која ги негува сеќавањата на големите христијански придвижници. Токму тука во Охрид, живееше и ја вршеше својата просветителска дејност ученик на Кирил и Методиј, Свети Климент Охридски, рече амбасадорот на Руската Федерација, Олег Николаевиќ Шчербак, на чинот на отворањето на почесниот конзулат во Охрид. За него тоа претставува значајна етапа во руско-македонските односи,...

Германија ги затвори амбасадата и конзулатот во Турција

Германската амбасада во Анкара е затворена поради индиции за можен напад, соопшти денеска министерството за надворешни работи во Берлин. Како што се наведува, затворени се и германскиот конзулат и училиштето во Истанбул. Германскиот конзулат се наоѓа во близина на плоштадот Таксим, најголемата туристичка и рекреативна област во Истанбул. Претходно, отцепената група од Работничката партија на Курдистан (ПКК), наречена Курдистански соколи на слободата (ТАК),...

Турција: Уапсен осомничен кој планирал напад на американскиот конзулат

Турските власти уапсиле припадник на Исламска држава поради сомневање дека планирал самоубиствен напад на американскиот конзулат во Истанбул. Осомничениот милитант со сириско потекло е притворен во турската покраина Кахраманмарас, во близина на границата со Сирија. Во Турција е на сила висок степен на готовност по октомвриските самоубиствени напади во Анкара, во кои загинаа повеќе од 100 лица. Во сличен самоубиствен напад во...

Закана за безбедноста на конзулатот на САД во Истанбул

Стејт департментот им препорача на американските граѓани да не го посетуваат денеска генералниот конзулат на САД во Истанбул поради информацијата дека има закана за неговата безбедност. Ова се наведува во соопштение што денеска беше објавено на веб-страницата на Советодавниот совет за меѓународна безбедност при Стејт департментот. Информацијата е објавена и на официјалната интернет-страница на конзулатот на САД во Истанбул. „Во врска со информацијата за непосредна закана...

Ги запознаваме ретките болести – Канаванова болест

Во месецот со најмалку дена во годината, во месецот кој пациентите со ретки болести го викаат „свој“, месецот кој е редок по своите ретки 28 дена и оваа година,...