fbpx
Таг: конзулат

таг: конзулат

Клинтон на сослушување за нападот на американскиот конзулат во Либија

Поранешната американска државна секретарка, Хилари Клинтон, сведочи во истрагата за нападот на конзулатот на САД во либискиот град Бенгази од 11 септември 2012 година. Во нападот се убиени четири американски државјани, вклучувајќи го и амбасадорот Кристофер Стивенс. Истражното тело го основаа републиканците, а Клинтон смета дека сослушувањето е политички мотивирано за да се уништи нејзината претседателска номинација. Демократите велат дека станува збор...

Пукање пред американскиот конзулат во Истанбул

Двајца вооружени напаѓачи отвориле оган пред американскиот конзулат во Истанбул, а потоа побегнале, по што полицијата возвратила на пукањето, јави турски „Си-Ен-Ен“. Според новинската агенција „Цихан“, напаѓачи биле еден маж и една жена. Според досегашните информации, во нападот нема загинати, ниту повредени. Турција од минатиот месец е во состојба на зголемена готовност, кога почна „синхронизирана војна против тероризмот“, која опфаќа воздушни...

Истанбул: Можен бомбашки напад на конзулатот на САД

Турската полиција е ставена на висок степен на готовност поради дојавите дека осомничен бомбаш-самоубиец би можел да се разнесе во близина на американскиот генерален конзулат во Истанбул, јавуваат локалните медиуми. Турската новинска агенција „Доган“ јавува дека во возилото на осомничениот се наоѓаат експлозивни направи. SON DAKİKA:ABD Başkonsolosluğu'nda bomba alarmı. Polisler şahısı ikna etmeye çalışıyor... http://t.co/jJQDFHYHwh pic.twitter.com/HrljG4B6mP — Hurriyet.com.tr (@Hurriyet) February 27, 2015 BREAKING:...

Синоќа во Скопје казнети 105 возачи оти брзо возеле

Вработени во секторот за внатрешни работи - Скопје, вчера казниле 105 возачи за возење со брзина поголема од доволената, информира Министерството за внатрешни работи. „СВР продолжи со контролите во областа...