fbpx

Франција ги затвори амбасадата и конзулатот во Турција на неопределено време

-

Француската амбасада во престолнината на Турција ќе биде затворена на неопределено време, соопшти амбасадата.

„Амбасадата на Франција во Анкара, како и конзулатот, ќе бидат затворени од среда, 13 јули , сè додека не се добие дополнителна информација“, стои во соопштението.

Претходно француските дипломати во Турција ја откажаа прославата на националниот празник 14 јули.

„Информациите што ги поседуваме покажуваат дека постои сериозна закана и за прославата на 14 јули. Како превентивна мерка, во координација со турските претставници, одлучивме да ја откажеме прославата“, стои во соопштението.

Во Турција на сила е висок степен на тревога по неодамнешниот терористички напад во Истанбул, во кој загинаа најмалку 45, а повредени беа повеќе од 230 лица.

Premium WordPress Themes Download
Download Best WordPress Themes Free Download
Download Best WordPress Themes Free Download
Download WordPress Themes Free
free online course
download karbonn firmware
Download WordPress Themes Free
ZG93bmxvYWQgbHluZGEgY291cnNlIGZyZWU=