fbpx
Таг: GenZ

таг: GenZ

Националниот младински совет со повик за кариерно советување за млади

Поддршка на млади лица кои се во дилема за изборот на кариера, факултет, професија, но и за млади кои веќе имаат успешна кариера, а сакаат промена, ќе биде обезбедена преку програмата за кариерно советување во рамки на проектот „МладиХаб – надминување на нееднаквоста на младите“ на Националниот младински совет на Македонија (НМСМ). Првата група која ќе биде опфатена преку оваа...

Телефони на преклопување – новата „винтиџ“ опсесија на Генерација Зед

По камерита за еднократна употреба и фармерките со низок струк, најновата „винтиџ“ опсесија на младите од Генерација Зед станаа телефоните на преклопување чија популарност доминираше кон средината на 1990-тите години, пишува Си-ен-ен. Денес, овие мали и лесни уреди, некои достапни и за само 20 американски долари кај продавачите на Амазон и Волмарт, се појавуваат во видеа на млади луѓе на...

2022 година за младите од земјава: Невработеност, миграција, нарушено ментално здравје и заборавени од институциите

Младите во Северна Македонија и во текот на 2022 година се соочија со низа проблеми кои директно се одразуваат на нивниот живот. Тие во вокабуларот на политичарите се врвен приоритет, но во пракса властите не прават доволно за нивната иднина. Во продолжение Порталб.мк ви нуди еден преглед на тоа што ја одбележа 2022 година во однос на младите. Висока стапка на...

ДЕБАТА: Политичарите разговараа со младите за како да се подобри нивниот стандард

Корупцијата како главна причина за иселување на младите од земјава, состојбата со студентскиот и ученичкиот стандард, мерките што државата ги презема за подобрување на состојбата на младите, беа дел од темите што се најдоа во фокус на настанот „Како до подобар младински стандард во 2023 година?“ во организација на Институтот за добро управување и евро-атлантски перспективи (ИДУЕП) и Фондацијата...

Почнува Европскиот филмски предизвик, кој го носи победникот на Берлинскиот филмски фестивал

Трета година по ред во земјава се организира Европскиот филмски предизвик (European Film Challenge) кој трае од 21 ноември до 29 јануари, и во кој најпосветениот гледач на европски филмови ќе биде награден со патување на реномираниот филмски фестивал во Берлин. Предизвикот е во тек на 10 недели да се погледнат 10 европски кинематографски остварувања на фестивали, во кино сали,...

Поделени стотици бесплатни стрипови во стрип-книжарницата „Бункер“

Вторпат од 2017 година, денеска во стрип-книжарницата „Бункер“ во Скопје, која се наоѓа во близина на поранешен „Трготекстил“ на љубителите на стрипови им беа поделени стотици стрипови бесплатно. Освен околу 500 стрипови што ги обезбеди „Бункер“ беа поделени дополнителен број изданија што се донирани од љубители на стрипови и од други издавачи, обасни Владимир Битољану, сопственик на стрип-книжарницата. Претпладнево голем број...

Бесплатно „Кино за млади“ в понеделник и вторник во Скопје

Два филма од поновата европска продукција на 28 и 29 ноември (понеделник и вторник) бесплатно ќе се прикажуваат во Кинотека на Македонија во рамки на проектот „Кино за млади“. Програмата почнува в понеделник во 12 часот со проекција на швајцарската драма „Атлас“ во режија на Николо Кастели. Утедента, исто така со почеток во 12 часот ќе, се прикажува италијанско-белгискиот трилер „Смената„...

Младите од Западен Балкан во Тирана дискутираа за младинските перспективи на регионот

Во изминатите два дена, 120 млади од Западен Балкан присуствуваа на конференцијата организирана како дел од Регионалната програма за локална демократија во Западен Балкан 2 (ReLOaD2). Станува збор за регионална иницијатива која се спроведува во Албанија, Босна и Херцеговина, Косово, Северна Македонија, Црна Гора и Србија, а која работи на зајакнување на партнерствата помеѓу локалните власти и граѓанското општество,...

МОФ: Разочарува одлуката да се стегне обрачот за тоа кој студент има право на оброк

Студентски дом Гоце Делчев
Младински образовен форум (МОФ) со разочарување реагира по повод предлог-измените на Законот за субвенциониран студентски оброк, но и општо во врска со моменталната ситуација во која се наоѓаат студентите. Во соопштението од МОФ се велидека во услови на енергетска криза, голема инфлација и пост-пандемиско опоравување, студентите се први на удар од страна на државните институции, со тоа што се преземаат...

„Social Day“: Младите имаа можност да работат на различни позиции на еден ден

Вчера по вторпат во земјава се реализираше настанот „Social Day“, ден кога младите луѓе заменуваат еден ден на училиште за работа која тие ја бираат, односно донираат дел од своето време и својата дневница за младински проекти. Организатор на настанот е Здружението на граѓани „Младите можат“. На годинешниот „Social Day“ 90 средношколци беа дел од општествената промена и активистичко движење,...

За намалување на невработеноста кај младите, може да помогне и младинското претприемништво

Над 120 учесници од граѓански организации, претставници на институциите и бизнис секторот, младинскиот сектор, млади претприемачи и успешни ученички и младински компании од Северна Македонија, Србија, Црна Гора, Албанија, Босна и Херцеговина и Турција учествуваа на регионалниот форум за градење партнерства за претприемачко учење, што се одржа во Скопје во организација на Националниот младински совет на Македонија (НМСМ). „Младинското претпиемништво...

Невработеноста е главен проблем на младите во земјава, алармира и Европската Комисија [инфографик]

Невработеноста кај младите останува проблем во чија насока Северна Македонија мора да работи напорно. Ова беше констатирано во последниот Извештај за 2022 година за напредокот на Северна Македонија на нејзиниот евроинтегративен пат. Младите и задоволувањето на нивните потреби останува предизвик кој мора да се адресира и реши. Извештајот ги истакнува недостатоците на кои земјата треба да работи, како и...

Отворен е повикот за „DiscoverEU“ – истражувајте ја Европа патувајќи бесплатно со воз

Отворен е повикот за аплицирање за иницијативата „DiscoverEU“, дел до програмата Еразмус+ која им дава можност на младите да ја откријат Европа преку учење. Преку оваа програма младите имаат можност да патуваат бесплатно, претежно со воз, и да ги откријат пејзажите и разновидните градови и места во Европа. Заинтересираните учесници можат да аплицираат во два круга, а на успешните апликанти...

Младите со идеи за социјални и зелени бизниси да се пријават на повикот на здружението АРНО

Проектот Рајс (RISE) официјално го отвори третиот повик за поддршка на млади претприемачи од регионот на Западен Балкан за развој на идеи за социјални претпријатија. Рајс програмата нуди едукативна и финансиска поддршка која им помага на младите да ги трансформираат идеите во бизниси кои им помагаат на заедниците и ја заштитуваат животната средина. Здружението за социјални иновации  АРНО, ги...

Почна изработката на новата Национална стратегија за млади

Националната стратегија за млади е повеќе од важен документ за младите во Република Северна Македонија. Таа ги поставува основните принципи и насоки за акција на сите чинители во општеството кои ќе водат кон подобрување на социо-економската положба на младите и кон создавање на средина која ќе им овозможи на младите да ги остварат своите права, потреби и интереси. Ова...

Раководењето со вработени од Генерација З е како работење со странци, постарите да бидат трпеливи

Како што сѐ повеќе и повеќе припадници на „Gen Z“ (Генерација Зед - родени во втората половина на последната деценија на 20. век и во првата половина на првата деценија на 21.век) влегуваат во работната сила, понекогаш изгледа како да се отвораат фронтови меѓу младите вработени и нивните постари колеги. Во овој генерациски судир, раководителите многу често ја нарекуваат овааа...

И по пласманот на светскиот „Турнир на шампиони“ не добивме поддршка од властите, велат ученици од Скопје

Учеството на светскиот „Турнир на шампиони“ што секоја година се одржува при Универзитетот „Јеил“ во САД е прилика што ја уживаат ученици ширум светот коишто посветено работат на повеќе научни области, дебатираат и се подготвуваат за колаборативно пишување и заедничко излагање со точно дефинирани тези. Соња, Теа и Гала од Општинското основно училиште „Братство“ - Карпош формираат еден од петте...

Ден на италијанскиот стрип на „Џифони Македонија“ со авторите на „Дилан Дог“

Алесандро Билота и Серџо Џерази, автори на „Дилан Дог“, Валтер Бујо, Меркурио Лои и други стрип-уметници денеска ќе бидат гости на 10. Филмски фестивал на млади „Џифони Македонија“. Во Младинскиот културен центар во 16 часот тие ќе одржат предавање на тема „Фокус на италијанскиот и македонскиот стрип“, а влезот е слободен. Претходно, Билота и Џерези ќе се сретнат со авторите на...

По ланскиот интерес, здружението „Гоу Грин“ по втор пат собира младински барања за зелени општини

По минатогодишниот успех кога младите од шест општини низ земјава ги избраа зелените проекти кои побараа да се реализираат од идните градоначалници, здружението „Гоу Грин“ информира дека по втор пат годинава ќе организираат собирање на младинските барања за зелени општини во земјава. „Младите не се застапени во општините и сè уште во поголемиот дел не се оформени локалните младински совети...

Младите не им се приоритет на општините – тешко оди спроведувањето на Законот за младинско учество

Истечени рокови и незаинтересирани општини – вака накратко би можело да се опише спроведувањето на Законот за младинско учество и младински политики. Само 12 отсто од општините во Северна Македонија формирале локални младински совети, и покрај тоа што законот ги обврза сите општини тоа да го сторат до јануари минатата година. Канцеларија за млади формирале 11 општини, додека најголем дел...

Безбедноста на Интернет зависи од нас, заштитете ги вашите лични податоци

Интернетот ни дава брз пристап до информации од секој агол на светот, ни овозможува да останеме информирани за глобалните настани, обезбедувајќи подобро разбирање на светот и поврзувајќи нѐ на...