fbpx
Таг: Филип Стојановски

таг: Филип Стојановски

Заврши Школата на политики 2023, Фондација Метаморфозис со предавања за дезинформациите и говорот на омраза

Со одржување на петтиот модул насловен „Градење општествена отпорност кон штетните влијанија на дезинформациите“ викендов во Охрид беше заокружена Школата за политики за 2023 година при Претседателскиот центар за политичко образование. Фондацијата Метаморфозис беше дел од петтиот модул со низа предавања за справувањето со дезинформации, проверката на факти и говорот на омраза, споделувајќи и повеќегодишни искуства и свежи сознанија од...

Геополитичка анализа: Дезинформациите од странство го дестабилизираат Западен Балкан

Дезинформациите и лажните вести не се само медиумски проблем, туку се и безбедносен. Тие ги дестабилизираат земјите од Западен Балкан, попречувајќи ја реализацијата на најважните стратешки цели на државите, вклучувајќи ја и Северна Македонија. Ова е генерален заклучок од новата анализа „Геополитичка перспектива на дезинформациските текови во Западен Балкан“ објавена од Фондацијата „Метаморфозис“, која укажува на поврзаноста меѓу странските штетни...

Стојановски: Индустријата на дезинформации има различни извори, дел од нив се поврзани со странски влијанија од Русија

Војната во Украина ги активираше странските влијанија, особено оние од Русија и дезинформациите кои доаѓаат оттаму, изјави Филип Стојановски од Фондацијата Метаморфозис во вчерашното издание на дебатната емисија „Клик плус“ на ТВ21. Како дел од дезинформациите, Стојановски ги посочи вестите со наводно постоење биолошки лаборатории, како и со „нацистите“ кои ја воделе Украина. „Оваа војна што се случува сега во Украина...

Вечерва дебата на тема „Инфодемија – Како да останеме на вистинската страна?“ на ТВ 21

Директорот за партнерство и развој на ресурси на Фондацијата Метаморфозис, Филип Стојановски, претседателот на ЗНМ, Младен Чадиковски и комуникологот Бојан Кордалов ќе гостуваат во вечерашната емисија „Клик плус“ на ТВ 21 посветена на темата „Инфодемија - Како да останеме на вистинската страна?“. Тие ќе разговараат како да се остане на страната на вистината откако заврши пандемијата на ковид-19, но остана...

Со отворање на изложба, започна иницијативата „Проѕирниот човек“ на Гете-институтот и Фондацијата „Метаморфозис“

Со отворање на интерактивната изложба „What the future wants“ во Јавна соба во Скопје денеска беше означен почетокот на иницијативата „Проѕирниот човек“ која ја спроведува Гете-институтот Скопје во соработка со Фондацијата „Метаморфозис“, со цел промовирање на медиумските и информативните вештини на помладата генерација и нивната околина - родители, наставниците и сите други заинтересирани луѓе. Настанот го отвори амбасадорката на С.Р....

Започна Меѓународната конференција за отворени податоци на Фондацијата Метаморфозис

Меѓународната конференција за отворени податоци на тема „Податоците и културата на отвореност“ на Фондацијата Метаморфозис денеска беше отворена во хотелот „Холидеј Ин“ и беа одржани две сесии од тридневната програма на Конференцијата, која што се одржува во рамките на Проектот на УСАИД за граѓанско учество. Директорот за развој на Фондацијата Метаморфозис, Филип Стојановски на отворањето на Конференцијата, во својот говор...

Стојановски: 83 отсто од граѓаните сметаат дека дезинформациите се општествен проблем

Филип Стојановски од Фондацијата Метаморфозис во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ 21 вчеравечер зборуваше за кревањето на свеста во јавноста за негативните ефекти од дезинформациите. Тој посочи дека според новите сондажи на јавното мислење, огромен дел од граѓаните сметаат дека дезинформациите се сериозен проблем на општеството, и бараат мерки од страна на државата за справување со него, односно...

ДЕБАТА: Проруските наративи во медиумите служат да се создаде сомнеж за евроатлантската ориентација на земјава

„Имаме индикации дека дел од партиските структури се создадени и со руско учество, особено во периодот кога режимот на Груевски почна да се ниша, односно кога беше јасно дека не може да се одржи. Почнувајќи од 2015, по бомбите и после ситуацијата со Кумановските настани коишто коинцидираат со посета на тогашниот претседател на нашата држава на Кремљ, на настан...

„POINT Talks“: Ковид пандемијата имаше различно влијание на ланските изборни процеси на Балканот

Првата панел дискусија „POINT Talks“ од овогодинешната регионална конференција за политичка одговорност и нови технологии – ПОИНТ“ ги пренесе искуствата од изборните процеси од регионот, коишто се одржаа лани за време на ковид-19 пандемијата. Изборите што се случија во Северна Македонија, Србија, Босна и Херцеговина, Хрватска и Црна Гора беа во фокусот на денешната дебата што се разви меѓу...

Утре започнува ПОИНТ Конференцијата, со дискусија за изборите на Балканот во време на пандемијата

Поради ковид-19 пандемијата, водечката регионална годишна конференција за политичка одговорност и нови технологии - ПОИНТ се враќа во нов, онлајн, формат: POINT Talks. Утре (5 февруари), со почеток од 15 часот, ќе се одржи првиот од серијата настани, односно онлајн панел-дискусија на тема „Изборите за време на пандемија на Балканот“. Настанот ќе биде посветен на изборните процеси што се одржаа...

Стојановски: Повикувањето на насилство и говорот на омраза се кривични дела и офлајн и онлајн

Јасно е дека ако има кршење на закони, мора да се спроведат мерки и во и вон интернет. Ако некој крши закон онлајн, тоа мора да се истретира исто како да се случило офлајн. И компаниите што управуваат со социјалните мрежи се свесни за тоа и затоа преземаат низа мерки, за да се заштитат себеси од последици, односно, да...

Полскиот удел во балканското културно наследство: Северна Македонија – онлајн дискусија

Два полски универзитети организираат јавна дебата на интернет за заедничкото културно наследството на Полска и Северна Македонија, како и за културните и идентитетски димензии на тековниот контекст на проширување на ЕУ кон Западниот Балкан и улогата на Полска во процесот. Настанот ќе се одржи на 18. декември во 16:00 часот во живо на Фејсбук, при што ќе биде презентиран извештајот...

Дискусија на „Истиномер“: Борбата за вистината е тешка, но мора да се истрае

Пандемијата на ковид-19, освен што донесе нови големи проблеми за човештвото, донесе нов огромен предизвик за проверувачите на факти, со изобилството дезинформации за новиот корона вирус и болеста што ја предизвикува: ковид-19. Потребата на граѓаните, посебно во некои балкански земји, да ги добијат вистинските информации, беше занемарена од страна на оние кои беа должни да ги изнесат, односно властите. Сепак,...

„Епидемија на лаги на Балканот“ – онлајн панел дискусија на српски „Истиномер“ на 14 декември

По повод 11-иот роденден на српскиот сервис за проверка на фактите - „Истиномер“, на 14 декември (понеделник) со почеток од 16:00 часот ќе се одржи онлајн панел дискусија насловена како „Епидемија на лаги на Балканот“. „Истиномер“, со седиште во Белград, Србија, е еден од основачите на Балканската мрежа за борба против дезинформации (АДН-Балкан). На претстојниот настан ќе учествуваат претставници на организации...

Презентиран повикот од проектот „КриTинк“ за грантови за медиумска писменост

Проектот „Со критичко мислење до граѓани со медиумска умешност – КриТинк“, што го спроведува Фондацијата „Метаморфозис“ во партнерство со „Евротинк“ денеска пред претставници на граѓански организации од Скопскиот плански регион ги презентираше можностите за доделување грантови на организации за нивни проекти за развој на медиумската писменост. Повикот за добивање грантови е распишан на 31 мај, а заинтересираните организации ќе може...

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства заедно

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства во државата заедно, пренесува Гардијан. Според Државниот завод за статистика на Ирска, податочните центри искористиле 21 отсто од електричната енергија...