fbpx
Таг: Државен пазарен инспекторат

таг: Државен пазарен инспекторат

Трајковски: Трговците да ги задржат цените на ниво на стандардот на граѓаните

Државните пазарни инспектори правеле контроли и вршеле надзори во сите големи синџири маркети во државата, а целта била да се види дали се почитуваат антикризните мерки за намалување на цените. Како што информира директорот Горан Трајковски, од првичните информации, имало прекршоци, но ќе се почека да завршат надзорите во целост. Трајковски кажа дека ДПИ нема надлежност да влијае врз формирањето...

Приведен вработен во Државен пазарен инспекторат поради примање поткуп во радовишко

Инспектор вработен во Државниот пазарен инспекторат (ДПИ), инаку од радовишкото село Подареш, вчера бил лишен од слобода од страна на полицијата во Радовиш. Тој е приведен поради сомнение за сторено продолжено кривично дело „примање поткуп“. Инспекторот бил вработен во ДПИ во Одделението за инспекциски надзор Струмица со градовите Гевгелија, Валандово и Радовиш. Тој вчера од двајца жители на радовишко примил 3.000...

Инспекторите затворија уште пет маркети, не ги продавале производите по намалени цени

Директорот на Државниот пазарен инспекторат, Горан Трајковски информира дека инспекторите казниле и затвориле уште пет маркети во земјава, и тоа во Кавадарци, Гостивар, Куманово и Тетово. Тој им се заблагодари на сите граѓани кои пријавуваат неправилности во Државниот пазарен инспекторат на 02/191. „Во повеќе наврати напоменав дека секој мора да ги почитува законите и Одлуките на Владата. Исто така, нема...

Пазарен инспекторат затвори ланци на супермаркети, не ги почитувале замрзнатите цени

Директорот на Државниот пазарен инспекторат, Горан Трајковски објави дека вчера инспекторите казниле и затвориле повеќе ланци на големи маркети во скопските населби Чаир, Тафталиџе, Кисела Вода и Бутел, како и во Струга. Овие супермаркети не ја почитувале владината одлука за намалување на цените на основните прехранбени производи. Државниот пазарен инспекторат уште од средата ги проверува маркетите дали ја почитуваат одлуката...

Казни од 2,6 милиони денари за непочитувачи на замрзнатите цени

Над 600 надзори извршил Државниот пазарен инспекторат (ДПИ) во текот на измината недела, при што констатирал низа неправилности, но издал и над 110 прекршочни платни налози во вредност од 2,6 милиони денари. Издадените казни биле по законите за трговија, за финансиска дисциплина, за заштита од пушење, за угостителска дејност, за туристичка дејност, за енергетика и други. Од ДПИ информираа дека...

Запленети над 200 килограми тутун од пазари, возила и од нелегални продавници

Полициски службеници од криминалистичка полиција и од економски криминал, во заедничка акција со царински службеници, претставници од УЈП и од Државниот пазарен инспекторат на повеќе локации во Скопје денеска спровеле акција против криумчарење на акцизна стока и избегнување на давачки за продажба на режан тутун и производи од тутун без акциза и платени давачки. Од Министерството за внатрешни работи (МВР)...

Казни од над 18 илјади евра за трговци кои не ги почитувале одлуките за замрзнување на цените

Државниот пазарен инспекторат (ДПИ) за две недели извршил 360 надзори кај трговците за да се увиди дали ги почитуваат одлуките донесени од Владата за замрзнување на цените. Oттаму соопштуваат дека издале 53 прекршочни платни налози во вредност од над 1.150.000 денари или над 18 илјади евра. Од инспекторатот информираат дека во периодот од 1 до 14 мај на територијата на...

Запленетото овошје и зеленчук од акцијата на Кванташки пазар донирано во болници и во училишта

По завршување на координираната акција на Кванташкиот пазар која денеска Агенцијата за управување со одземен имот и Државниот пазарен инспекторат (ДПИ) ја спроведе заедно со Управата за финансиска полиција и МВР, запленетата роба од овошје и зеленчук била донирана во болници, здруженија, училишта и во затворот Идризово, соопштија од Агенцијата за управување со одземен имот. Донации од запленетите овошје и...

Пазарните инспектори продолжуваат со казни за непочитување на замрзнатите цени

Над 500 инспекциски надзори на целата територија на државата извршил Државниот пазарен инспекторат во текот на изминатата седмица. Во периодот од 20 до 26 март пазарните инспектори издале над 180 прекршочни платни налози со вредност над 6,5 милиони денари. Најголем дел од казните биле издадени за прекршување на Законот за трговија, потоа за прекршоци според Законот за финансиска дисциплина, Законот...

Пазарниот инспекторат за непочитување на замрзнатите цени пишува казни

Државниот пазарен инспекторат (ДПИ) во текот на минатата недела извршил повеќе од 160 инспекциски надзори на целата територија на државата, при што наплатил и издал над 175 прекршочни платни налози со вкупна вредност над 6,2 милиони денари. Особено голем бил бројот на надзори во делот на почитување на владините одлуки во врска со замрзнатите цени. Инспекторатот информираше дека се извршени над...

Од утре тестенините и млечните производи со намалени цени, инспекторатот најавува контроли и казни

Одлуката на Владата за намалување на цените на тестенините и на млечните производи се донесоа пред речиси една недела, а од утре веќе и официјално стапуваат во сила. Во маркетите граѓаните ќе можат да купат за 15 отсто поевтини тестенини и за 10 отсто поевтини млечни производи. Државниот пазарен инспекторат (ДПИ) најавува дека од утре инспекторите ќе бидат на терен...

Трговци казнети со вкупно 15.000 евра оти не ја замрзнале цената на лебот

По одлуката на Владата за замрзнување на цената на лебот на 33 денари, Државниот пазарен инспекторат (ДПИ) претходната недела извршил 300 контроли и издал прекршочни платни налози на трговски објекти во вредност од 960.000 денари, или над 15 илјади евра. Ова на својот профил на Фејсбук го објави директорот на ДПИ, Горан Трајковски. „Пазарниот инспекторат е на терен и интензивно спроведува...

Од 800 до 10.000 евра казна ако не се почитува одлуката за цената на тестенините и на млечните производи

Казните за непочитување на владината одлука за намалување на цените на тестенините и на млечните производи ќе изнесуваат од 800 до 10.000 евра, во зависност од видот и големината на економскиот оператор, соопшти Државниот пазарен инспекторат. Инаку, цената на тестенините ќе се намали за 8-9 денари, односно минимум за 15 отсто, а намалување на цените од најмалку 10 отсто ќе...

ДПИ: 250 контроли и шест изречени казни за трговци што не продаваaт леб до 33 денари

Државниот пазарен инспекторат (ДПИ) на 4 март изврши повеќе од 250 надзори и контроли на територија на цела Македонија и констатира прекршувања на одлуката на Владата за цената на лебот кај шестмина трговци, кои добија прекршочни казни во вкупна висина од 960.000 денари, соопштија во Инспекторатот. „Она што е утврдено од надзорите и контролите е дека поголем број од трговците...

Рафтовите во маркетите и денеска празни, лебот бргу се троши каде што го има

И денеска во продавниците не се испорачува бел и полубел леб. Откако Владата завчера ја донесе одлуката да се замрзне цената на 33 денари, рафтовите во маркетите останаа празни поради големите производители. Од обиколката што ја направи Мета.мк претпладнево на неколку маркети во Скопје, увидовме дека може да се најде по некоја векна пченкарен или 'ржан леб. Во помалите...

Не купувајте на Интернет ако не ви издадат фискална сметка, апелираат во Пазарниот инспекторат

Кога купуваат онлајн, граѓаните најчесто се жалат на лоши искуства во поглед на квалитетот на производите, неможноста за вршење замена на производите, достава надвор од утврдениот рок, неможноста да се оствари повторен контакт со продавачот заради блокирање на страницата, велат во Државниот пазарен инспекторат (ДПИ). Оттаму апелираат граѓаните да бидат внимателни, односно пред да извршат онлајн нарачка, да ги проверат...

Државните органи со засилена контрола за спречувањето на манипулации со храна и гориво

Управата за финансиска полиција, заедно со Државниот пазарен инспекторат и Управата за јавни приходи спроведуваат засилени и сеопфатни контроли за да се спречат евентуални манипулации во снабдувањето со храна и горива, информираат од Владата на РСМ. „Инспекциски контроли на дистрибутивните центри кои вршат снабдување со прехранбени продукти и на правните субјекти кои вршат трговија на мало и големо со нафтени...

Софтверот „Е-Инспектор“ ќе ја елиминира субјективноста при инспекциските надзори и контроли

Започнува реализацијата на системот „Е-инспектор“, изјави на денешната прес-конференција заменик-претседателот на Владата задолжен за борба против корупцијата и криминалот, одржлив развој и човечки ресурси, Љупчо Николовски. Николовски посочи дека за ова дигитализирано и силно оружје во борбата против корупцијата веќе се обезбедени лаптопи, неопходни за дигитално спроведување на надзорите и контролите за трите клучни инспекторати - Државниот пазарен инспекторат, Државниот...

Порталб: Во две од четирите средни училишта е докажано дека се земале пари за издавање свидетелства

Веста на Порталб.мк во врска со училиштата кои прават „пазар“ со свидетелствата што законски се бесплатни за учениците, денеска официјално беше потврдена од Просветниот инспекторат, по завршувањето на неколкудневната инспекција во четири средни училишта. Имено, во две од четирите училишта, кои беа предмет на инспекција, беше потврдена продажбата на свидетелства. Сепак, и покрај ова, против училиштата не се преземени конкретни...

Груби и Николовски: Побарувањата за нови инспектори се одвива низ одвоена процедура врз која не влијаат овие распоредувања

Вицепремиерите Артан Груби и Љупчо Николовски вчера попладне излегоа со заедничко соопштение по најавата на премиерот Зоран Заев дека очекува предлог за разрешување на директорот на Државниот пазарен инспекторат, Стојко Пауновски. Според нив, Владата нашла решение за деценски проблем, со кое не станува збор за нови вработувања, туку обезбедување конкретни ангажмани за вработени лица кои со години не добиваа никакви...

Инспекторите засилено да проверуваат дали во градинките има невакцинирани деца против голема кашлица

Членовите на Комисијата за заразни болести препорачуваат периодов да се засили инспекцискиот надзор во градинките за да се види реалната слика со вакцинирани и невакцинирани деца со ДиТеПер вакцина...