fbpx

Пазарните инспектори продолжуваат со казни за непочитување на замрзнатите цени

Најголем дел од казните биле издадени за прекршување на Законот за трговија, потоа за прекршоци според Законот за финансиска дисциплина

-

Над 500 инспекциски надзори на целата територија на државата извршил Државниот пазарен инспекторат во текот на изминатата седмица. Во периодот од 20 до 26 март пазарните инспектори издале над 180 прекршочни платни налози со вредност над 6,5 милиони денари.

Најголем дел од казните биле издадени за прекршување на Законот за трговија, потоа за прекршоци според Законот за финансиска дисциплина, Законот за угостителска дејност, Законот за заштита од пушењето и Законот за енергетика.

Државниот пазарен инспекторат информираше дека минатата седмица биле извршени и над 130 инспекциски надзори по одлуките на Владата за замрзнување на цените на одредени производи.

„Во некои економски субјекти констатирани се 6 прекршоци за што се издадени прекршочни платни налози во висина од над 754.000 денари“, информираат од пазарниот Инспекторат, од каде додаваат дека законите ќе важат исто за сите и секој што нема да ги почитува ќе биде санкциониран.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Издавањето учебници е комплексно, велат од МОН за учебникот кој стаса пред крајот на училишната година

Министерството за образование и наука (МОН) се огласи по повод последните случувања кои предизвикаа реакции во јавноста, кога на две недели пред крајот на учебната година, стаса новиот учебник...
Free Download WordPress Themes
Download Nulled WordPress Themes
Download WordPress Themes
Download WordPress Themes Free
online free course
download samsung firmware
Download Premium WordPress Themes Free
udemy course download free