fbpx

Пазарниот инспекторат за непочитување на замрзнатите цени пишува казни

Од Инспекторатот велат дека функционираат со својот полн капацитет, а покрај редовните контроли, потсетуваат дека постапуваат и по пријави доставени од граѓани

-

Државниот пазарен инспекторат (ДПИ) во текот на минатата недела извршил повеќе од 160 инспекциски надзори на целата територија на државата, при што наплатил и издал над 175 прекршочни платни налози со вкупна вредност над 6,2 милиони денари.

Особено голем бил бројот на надзори во делот на почитување на владините одлуки во врска со замрзнатите цени.

Инспекторатот информираше дека се извршени над 530 инспекциски надзори и контроли според Одлуките за посебни услови за трговија на одделни стоки, откако Владата одлучи да ги намали цените на тестенините и млечните производи, а претходно и на лебот. Во некои економски субјекти биле констатирани прекршоци за што се издадени казни во висина од над 1,75 милиони денари.

Извршени биле и надзори во делот на почитување на одлуката за замрзнување на цената на лебот до 33 денари.

„Државниот пазарен инспекторат и понатаму интензивно ќе спроведува контроли и надзори во согласност со своите надлежности. Нема да има отстапувања и ќе биде казнет секој оној кој пробал на било каков начин да изврши прекршување на законите по кои постапува пазарниот инспекторат. Како институција ќе ги ангажираме сите расположливи ресурси за тековно постапување и спроведување на законските регулативи од кои произлегуваат нашите надлежности“, велат од ДПИ.

Од Инспекторатот велат дека функционираат со својот полн капацитет, а покрај редовните контроли, потсетуваат дека постапуваат и по пријави доставени од граѓани.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

ВМРО-ДПМНЕ ги изгуби управните и надзорните одбори во битолските јавни претпријатија

Продолжуваат политичките препукувања во Советот на општина Битола. Со гласовите на советниците од СДСМ, на независната листа „Поинаку“ и на Левица, вчера доцна вечер беа разрешени членовите на управните...
Free Download WordPress Themes
Free Download WordPress Themes
Premium WordPress Themes Download
Download Best WordPress Themes Free Download
download udemy paid course for free
download redmi firmware
Download WordPress Themes Free
udemy course download free