fbpx
Таг: дискриминација

таг: дискриминација

Номинирана посебна јавна обвинителка која ќе следи предмети за омраза и дискриминација

Врз основа на заклучоците од средбата одржана на 20 мај, со претставници од невладиниот сектор, Основниот јавен обвинител на Основното јавно обвинителство Скопје, Гаврил Бубевски, донесе одлука да номинира еден јавен обвинител од ОЈО Скопје задолжен да го следи постапувањето во предметите за кривични дела од омраза и дискриминација, информира ОЈО. „Номинирањето на јавната обвинителка Емилија Мизо Димков е на...

Двојно зголемен бројот на претставки до Комисијата за антидискриминација

Во 2023 година двојно се зголемил обемот на работа на Комисијата за спречување и заштита од дискриминација (КСЗД) во споредба со 2022, покажува Годишниот извештај на комисијата. Сексуалната ориентација, националната или етничка припадност, родовиот идентитет, но и политичкото уверување сѐ уште се најчеста основа за дискриминација. „Во споредба со 2022 година, бележиме тренд на намалување на дискриминација врз национална и...

Вештачката интелигенција може да дискриминира: Зошто сè уште не е ефективна во донесувањето одлуки?

Успехот на ChatGPT и другите интелигентни апликации создаде впечаток во јавноста дека сега човечките обврски ќе бидат значително олеснети и во иднина сè ќе биде автоматски, без да се свесни за проблемите што ги имаат овие програми и колку лесно можат да донесат погрешни одлуки. Со оглед на тоа што вештачката интелигенција несомнено ќе остане дел од нашето секојдневие,...

Контраспин: „Некаквите т.н. родови политики“ се меѓународни стандарди за основни човекови права

Врз основа на Истанбулската конвенција потпишана од Р. Македонија во 2011 година, а ратификувана во 2018 година, како и врз основа на Уставот и еден куп други закони, меѓу кои и оние за спречување на дискриминација, до ден денешен се носат измени на законодавството и државата ги усогласува своите правни рамки и практики со современиот демократски свет и со...

Примањето само на вакцинирани деца во градинките не е дискриминација, туку заштита на здравјето

Објавата што е предмет на оваа рецензија тврди дека забраната за носење на невакцинирани или нецелосно вакцинирани деца во градинки, всушност е дискриминација, угнетување и понижување на децата и родителите. Но ова не е точно. Вакви мерки се носат за заштита на индивидуалното здравје како на невакцинираните деца така и на останатите деца кои се згрижуваат во детските градинки....

Мрежа за заштита од дискриминација: Советот на јавни обвинители да се извини за навредите кон КСЗД

Мрежата за заштита од дискриминација бара од членовите на Советот за јавни обвинители да се извинат за навреди кон Комисијата за спречување и заштита од дискриминација, а во исто време бара да преземе мерки за заштита од родова дискриминација во институцијата. „На 95-та седница на Советот на јавни обвинители, одржана на 11 јануари, се дискутираше за мислењето на Комисијата за...

Советот на јавни обвинители не ѝ се извини на Ленче Ристоска за утврдената дискриминација

Иако Комисијата за спречување и заштита од дискриминација (КСЗД) препорача поранешниот претседател на Советот на јавни обвинители, а сега член, Антонио Јолевски да ѝ се извини на обвинителката Ленче Ристоска за дискриминација, тоа не било сторено на вчерашната седница на Советот, иако се дискутирало за таа точка. За случајот извести Коалицијата „Сите за правично судење“, од каде изразија сериозна загриженост,...

Мрежа за заштита од дискриминација: Членовите на КСЗД да се бираат непристрасно

Претставниците на Мрежата за заштита од дискриминација, денеска (сабота 23.12.23) одржаа прес конференција и упатија апел до пратениците кога ќе гласаат за членови на Комисијата за спречување и заштита од дискриминација (КСЗД) тоа да биде непристрасно и во корист на граѓаните заради кои и постои оваа институција. Од таму најавуваат дека ќе поднесат претставка до Уставниот суд. Тие велат оти...

КСЗД: Обвинителката Ристоска е дискриминирана, Советот на јавни обвинители да ѝ се извини

Поранешниот претседател на Советот на јавни обвинители, а сега член, Антонио Јолевски треба писмено да ѝ се извини на обвинителката Ленче Ристоска за дискриминација, во рок од 30 дена од приемот на мислењето на Комисијата за спречување и заштита од дискриминација. Ова е препораката на Комисијата за спречување и заштита од дискриминација (КСЗД) која утврди дека обвинителката била дискриминирана при...

ЛГБТ активизмот во Русија прогласен за екстремистички – одлука на Врховниот суд

Рускиот Врховен суд вчера пресуди дека ЛГБТ активистите треба да бидат означени како „екстремисти“, потег за кој ЛГБТ заедницата стравува дека може да доведе до апсења и до гонења, пренесува Ројтерс. Судијата претседавач објави дека го одобрил барањето на Министерството за правда да го забрани, како што го нарече, „меѓународното социјално движење ЛГБТ“. Овој чекор, како што пишува Ројтерс, е дел...

Студија: Евидентен расизам и дискриминација на луѓето од црната раса во ЕУ

Во студија спроведена за расизмот врз црната раса низ 13 земји на ЕУ, Европската агенција за фундаментални права (FRA) во средата соопшти дека Германија се рангира најлошо во многу области, пренесува новинската агенција ДПА. Приближно 77 проценти од испитаниците во Германија изјавиле дека биле дискриминирани во последните пет години поради бојата на кожата, нивното потекло или нивната религија, се вели...

Дискриминираните студенти уште ги чекаат покачените стипендии, но на МОН не му се брза

Молк од Министерството за образование и наука (МОН) во однос на ветувањето, но и обврската да им ги доисплати разликите во висината на стипендиите на студентите што беа дискриминирани. Иако поминаа две години откако државата изврши индиректна дискриминација врз нив, оштетените студенти сè уште не ги добиле зголемените износи. Првата исплата на разликата требаше да се случи месецов, но и...

Европскиот суд за човекови права утврди повреда на права и дискриминација на лица од ромска припадност

Донесена е пресуда од Европскиот суд за човекови права (ЕСЧП) во случајот „Мемедова и другите против Северна Македонија“, каде на четири лица од ромската етничка заедница им било повредено правото на слобода на движење и забраната за дискриминација од страна на граничните служби. Лицата биле жртви на незаконската пракса која ја применувале од МВР, во периодот од 2011 до 2016...

Денот на ОН одбележан со дијалог за дезинформации, дискриминација и лажни вести

Дезинформациите, лажните вести и говорот на омраза беа дел од темите на Годишната конференција на Обединетите нации која денеска се одржа во Скопје под името „Слобода, еднаквост и правда за сите“. Конференцијата има за цел да промовира дијалог за да се изнајдат подобри начини за справување со дискриминацијата, погрешните информации, дезинформациите, лажните вести и говорот на омраза помеѓу претставници од...

Светски ден на ментално здравје: „Има денови кога најголем напор ми е да ја измијам косата“

Да се има анксиозност и депресија е како да се биде исплашен и изморен во исто време. Да ти е страв од неуспех, но да го немаш нагонот да бидеш продуктивен. Да сакаш пријатели, ама да не сакаш да се социјализираш. Да сакаш да си сам, а да не сакаш да си осамен. Да се грижиш за сè, а...

Да се биде хомосексуалец сè уште е табу во голем дел од германското општество

Да се биде хомосексуалец и понатаму е табу во голем дел од германското општество, вели поранешниот градоначалник на Берлин, Клаус Воверајт, пренесува германската новинска агенција ДПА.  Воверајт, познат по тоа што на времето ја даде изјавата „јас сум геј и тоа е добра работа“, наведе во средата за радиото Рбб 88.8 дека некои работи последниве години се промениле. Може да се...

Дијабетичарите не добија ленти и глукомери, спасот го бараат кај народниот правобранител

Сојузот на здруженија на дијабетичари на Северна Македонија, кој ги обединува локалните здруженија на лицата со дијагноза Дијабетес тип1 и тип2, поднесе Преставка и Барање за итно постапување на Народниот правобранител на Република Македонија. И по сите ветувања од Министерството за здравство од изминатиов период, дијабетичарите не добија ленти и глукомери кои мораат сами да си ги купуваат од...

Кај Ромка откриен карцином на грло на матка, по години поминати во срам и во беспарица за да посети гинеколог

Околу 30 отсто од Ромките немаат матичен гинеколог, а 38,5 отсто никогаш не го контактирале својот матичен лекар по телефон. Половина од Ромките не прават ПАП-тест редовно, најмногу поради тоа што немаат матичен гинеколог, а дваесет отсто никогаш не направиле ПАП-тест. На стоматолог, без да имаат некој проблем, не одат 72 отсто од Ромките. Овие поразителни сознанија ги покажува истражувањето...

Тужба за МОН бидејќи не обезбеди учебници за сите ученици

Комисијата за спречување и заштита од дискриминација (КСЗД) на денешната седница донела одлука да поднесе тужба за заштита од дискриминација од јавен интерес против Министерството за образование и наука (МОН) поради тоа што недостасуваат учебници во основното образование. „МОН го повреди правото на еднаков пристап до квалитетно образование на поголема група ученици од основното образование, извршена со необезбедување учебници по...

Тивка е борбата за правата на жените кои живеат во вонбрачни заедници

Иако унапредувањето на правата на жените и концептот за еднакви можности на жените и мажите во Северна Македонија често се спомнувааат како државен приоритет, сè уште постои тивка борба на жените кои живеат во вонбрачни заедници и се наоѓаат заробени во мрежата на правни и општествени предизвици. На оваа тема, со цел да се фрли светлина врз дискриминаторските практики...

Камерите кои треба да ловат сообраќајни прекршоци не се во функција

Камерите кои се поставуваат на скопските сообраќајници, а кои се дел од проектот „Безбеден град“ сè уште не се во функција. Објавата што ја анализираме манипулира и непотребно крева...