fbpx

Дијабетичарите не добија ленти и глукомери, спасот го бараат кај народниот правобранител

Тие потсетуваат дека рокот за одговор од Министерството за здравство истече и остануваат нејаснотиите зошто сè уште нема ни ленти ниту глукомери, согласно новиот договор за набавка на истите за 44.000 лица со дијабетес

-

Сојузот на здруженија на дијабетичари на Северна Македонија, кој ги обединува локалните здруженија на лицата со дијагноза Дијабетес тип1 и тип2, поднесе Преставка и Барање за итно постапување на Народниот правобранител на Република Македонија. И по сите ветувања од Министерството за здравство од изминатиов период, дијабетичарите не добија ленти и глукомери кои мораат сами да си ги купуваат од аптеки.

Тие потсетуваат дека рокот за одговор од Министерството за здравство истече и остануваат нејаснотиите зошто сè уште нема ни ленти ниту глукомери, согласно новиот договор за набавка на истите за 44.000 лица со дијабетес, а досега единствено се вршело делење на минимален број и на дискриминаторски начин на ленти од веќе завршениот тендер под наслов Донација.

Од Сојузот на здруженија на дијабетичари велат дека преставката до народниот правобранител денеска ќе биде поднесена електронски, а од понеделник и по писмен пат.

Претходната тендерска набавка беше со важност до 31.12.2022 година, а следната требало да биде распишана два месеци однапред, но до тоа не дошло од кои причини за кои тие не се официјално запознаени. Од Сојузот велат дека се доцнело до месец април, а поради сите тие причини пациентите со дијабетес се оставени без неопходните глукомери и ленти од 1 јануари 2023 година до денес, односно вкупно девет месеци.

„Согласно Уставот на РСМ ние сме држава во која граѓаните ги уживаат сите основни човекови права и им се гарантира правото на здрав живот. Ние силно веруваме дека државата има полн капацитет да ги заштити правата на граѓаните за здрав живот, да им го врати мирот, достоинството, спокојот и нормалниот живот без ризик“, истакнаа од Сојузот.

Во однос на состојбата во која се наоѓаат граѓаните, од Сојузот на здруженија на дијабетичари потсетуваат дека во земјава има пациенти со дијагноза дијабетес во бројка од 116.000, од кои 4.000 пациенти се тип 1, меѓу кои се и 600 деца до 18 години, потоа 40.000 се пациенти со тип 2, при што сите 44.000 се зависни од инсулин, а останатите се на таблетарна терапија.

За повредените права на пациентите и предизвикување на материјална штета кај истите, Сојузот на 29 август годинава поднел претставка до Министерството за здравство, премиерот и претседателот, но одговор по претставката немаат добиено од Министерството за здравство во предвидениот законски рок од 15 дена.

Инаку, во јули годинава дијабетичарите излегоа на протест пред Министерството за здравство оти не ја добија потребната дијабетна терапија, иако министерот Фатмир Меџити им вети.

„Сите граници на толеранција се преминати. Да не зборуваме за семејните буџети колку ни се нарушени. Ние како Сојуз кога можевме да обезбедиме 400 апарати и кутии со ленти, кои беа донација за 400 најзагрозени лица со дијабетес, ова министерство може да обезбеди многу повеќе и може да направи навреме да се дистрибуираат“, рече тогаш Димче Велев, претседателот на Сојузот, во изјава за медиумите.

Мета.мк многу пати досега пишуваше за проблемите на лицата со дијабетес во земјава пишуваше многупати досега. Пред две години, за проблемите на децата и потребата од сензори за безболно мерење гликемија говореше ученичката Миа Чичкариќ. По објавата на сторијата, тогашниот министер Венко Филипче ја повика на средба и најави набавка на сензорите, но Министерството за здравство ја поништи постапката и лицата со дијабетес до денеска ги немаат добиено сензорите.

Напишете коментар

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Објавени се резултатите за сместување во студентските домови за бруцошите

Министерството за образование и наука (МОН) денеска ги објави резултатите од Конкурсот за прием на студенти во прва година запишани на додипломски студии во државните и приватните студентски домови...