fbpx
Таг: дигитализација

таг: дигитализација

По бојкотот на наставата, сега се најавуваат протести низ земјава против дигиталните учебници

Од граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има“ денеска најавија организирање на протести низ земјава, како и „Мирен марш“ во Скопје откако до крајот на денешниов ден, тие не добиле официјален одговор од Министерството за образование и наука (МОН) по однос на нивните барања доставени и разговарани на работната средба одржана на 6 мај со претставници на МОН....

Порталб: МОН гарантира дека училиштата ќе обезбедат книги за учениците кои сакаат да учат од печатени книги

Во новиот предлог-закон на Министерството за образование и наука (МОН), кој е достапен на ЕНЕР, со кој се предвидува дигитализација на книгите, никаде не пишува дека учениците од четврто одделение во основното училиште имаат можност да изберат дали ќе учат со дигитални или печатени книги, и покрај фактот што тоа го најави министерката Мила Царовска. Ова предизвика забуна и...

ИКТ Комора: Дигитализацијата на образованието треба да биде инклузивен процес

фото ИКТ Комора
Информациските и комуникациските технологии, ако се користат на соодветен начин, можат да придонесат за значително подобрување на квалитетот на животот, работата и на создавање нови вредности, со што се оправдуваат напорите за имплементација на овие технологии. Ова го посочува Саша Огненовски од ИКТ Комората на Македонија, а во врска со полемиките во јавноста околу воведување на дигитализација на учебниците...

Бојкотот на наставата ставен во мирување, од МОН велат дека дигитализацијата ќе се спроведе

онлајн настава
Родителите од иницијативата и Фејсбук-група „Настава и учебници мора да има“ денеска одржаа средба со претставници на Министерството за образование и наука на која се разговарало за неколку точки. Тие на средбата побарале задолжителна употреба на хартиени учебници во основното и во средното образование, исклучување на родово-сензитивното образование, создавање соодветни услови за децата со нетипичен развој, креирање протоколи за...

МОН апелира до средношколците да не ја бојкотираат наставата, Законот за учебници не ги засегнува нив

Министерството за образование и наука (МОН) упатува апел за разумност и повторно приклучување на наставата на изолирани групи на ученици во неколку училишта во државата, кои по насоки од родителите и старателите ја бојкотираат наставата. „Дигитализацијата на материјалите за учење е дефинирана во новиот Закон за учебници и други наставни и дидактички материјали и предвидено е истата да се случува...

Истражување на Рурална коалиција: Околу 60 отсто од земјоделците преферираат издавање на услуги на шалтер

Недостаток на доверба во системот, недоволна транспарентност на софтверите за аплицирање, како и ниска дигитална и компјутерска писменост се најчестите пречки со кои се соочуваат земјоделците при дигитализирање на услугите поврзани со земјоделството. Над половината од земјоделците преферираат услуги на шалтер бидејќи немаат доверба во електронските услуги и нивната валидност. Ова го покажува истражувањето на Рурална коалиција за нивото...

МОН: Граѓаните и родителите да не подлегнуваат на политички манипулации за Законот за учебници

Министерството за образование и наука (МОН) денеска информираше дека не се откажува од носењето на целосно нов закон за учебници со кој се воведуваат современи материјали за учење и се нуди можност за дигитализација. Истиот ќе биде на дневен ред на Влада, а потоа ќе биде доставен и до Собранието, велат од министерството, од каде што уште еднаш реагираа...

Маричиќ: Целосно ќе се дигитализираат 34 судови и над 120 судници, се воведува и онлајн судење

Бојан Маричиќ
Дигитализацијата на судство и реформите во правосудниот систем беа во фокусот на денешната заедничка прес конференција на премиерот Зоран Заев, министерот за правда Бојан Маричиќ и претседателот на Основниот суд во Кавадарци, Лазар Нанев. Министерот Маричиќ, ги претстави планираните активности за дигитализација на судството. „Целосно ќе се дигитализираат 34 судови и над 120 судници. Преземаме обврска да обезбедиме средства за одржување...

МОН: Дезинформација е дека дигитализацијата има за цел да го замени учењето на училиште со онлајн учење

По денешната прес-конференција на Сојузот на средношколци во врска со дигиталните учебници, од Министерството за образование и наука излегоа со појаснување и потсетуваат дека од следната учебна година се воведува комбиниран модел на примена на материјалите за учење, кој ќе се имплементира сукцесивно во следните неколку години. Ова решение не предвидува дигиталниот учебник да биде единствена опција за учениците,...

Во новата учебна година учениците од четврто одделение освен хартиени, ќе добијат и е-учебници

Новиот Закон за учебници ќе обезбеди квалитетни материјали за учење, а воедно нуди и комбиниран модел на примена на печатени и електронски учебници, согласно потребите и можностите на учениците и семејствата. Секој од родителите којшто смета дека нема да може неговото дете да учи електронски, ќе може да си го испечати учебникот и нема да има никаков проблем. Ова...

Дигитализацијата е неопходна и се унапредува, но треба да се работи и на зголемување на свеста за неа

Дигитализацијата е важна не само сега, во услови на криза туку и во иднина, а унапредувањето на медиумската писменост и дигиталната трансформација ќе биде исклучително важна. Ова е генералниот заклучок од денешната конференција на тема „Дигитализација на услугите во областа на образованието“ во организација на Центарот за управување со промени (ЦУП). На настанот, министерката за образование и наука, Мила Царовска...

Едукативен центар за новинари, развиена дописничка мрежа и присуство на социјалните мрежи – МРТ го планира развојот до 2025

Македонската радио-телевизија (МРТ) ја објави Петгодишната стратегија за развој на јавниот сервис за периодот до 2025 година. Неколку значајни новини предвидува МРТ во нејзиното работење во наредните пет години, со кои се надеваат дека јавниот сервис ќе има многу поголема улога во општествениот развој и севкупните случувања во земјава. Планиран е натамошен развој на дописничката мрежа на МРТ од земјава,...

Прв јавен повик на ФИТР за дигитализација на земјоделството со буџет од 6 милиони денари

Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР) во соработка со Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, го објави првиот јавен повик за дигитализација на земјоделството. Буџетот за таа намена изнесува 6 милиони денари (97,5 илјади евра) за четири проекти. Овие средства се од Програмата за рурален развој од која се издвојувале досега по еден процент. Максималниот износ за секој корисник е по 1,5 милион денари или 90 проценти од висината на...

„Скопска“ да носи поволности и да се плаќаат други услуги во градот, јавниот превоз со тоа ќе привлече патници

Електронскиот систем за наплата на билети и картичката „Скопска“ во скопскиот јавен превоз беше воспоставен во 2015 година и од тогаш до денес нема никакви измени во неговото функционирање, со исклучок на променетиот дизајн на картичките. За разлика од Скопје, околните главни градови од регионов воведоа многу поволности и нови услуги со ваквите картички за граѓаните, кои допринесуваат за...

Маричиќ: Ќе се направат законски измени за да се воведе дигитализација на судството

Министерот за правда, Бојан Маричиќ во воведното обраќање на јавната расправа за предлог-измените на Законот за парнична постапка, рече дека, покрај намалувањето на висината на паричната казна за учесниците во постапките, со овие измени се отвора и законска можност за дигитализација на работењето на судовите. „Судот може да одлучи рочиштето да се одржи на далечина, односно онлајн, или пак на...

Усвоен владиниот План за борба против корупцијата, дигитализацијата на матичните книги вклучена во него

Владата на денешната седница го усвои Планот за борба против корупцијата, за чија реализација на денешната прес-конференција детално говореа премиерот Зоран Заев и вицепремиерот Љупчо Николовски. Антикорупцискиот план содржи серија на мерки и активности, за чија подготовка биле организирани консултации со Транспаренси Интернешнл, Државната комисија за спречување на корупцијата и други институции и невладини организации. Меѓу една од најважните мерки...

Царина и Пошта најавија поврзување во еден систем за дигитализација на постапките

Јани Макрадули-Горан Сугаревски, фото : Царинска Управа
Поштенскиот сообраќај има важна улога во царинското работење, бидејќи покрај пратките со писма, се врши праќање и на пакети кои се царинска стока. Оттаму е значајно зајакнувањето на соработката и активностите на АД „Пошта“ и Царинската управа на РСМ. На оваа тема разговараа не денешната средба директорот на Царинската управа, Горан Сугаревски и на А.Д. „Пошта“, Јани Макрадули, при...

Во четврток шесто издание на глобалниот настан „Ноќ на идеите“ на тема пандемијата со ковид-19

В четврток, 28 јануари, со почеток во 17 часот на платформата Зум ќе се одржи шестото издание на меѓународната манифестација „Ноќ на идеите“ на која преку онлајн дебата на тема „Дигитална ера: Толку далеку, а толку блиску - Новите навики по пандемијата“, ќе учествува и Францускиот институт во Скопје во соработка со Акцелераторот на УКИМ. „Во фокус на изданието во...

Рибарски алманах за лиценцираните охридски рибари од 1934 до 1941 година по повод Денот на рибарите

Во чест на Богојавленските празници, Историскиот архив на град Охрид и Лајонс клубот Лихнидос направија дигитална верзија на интересен архивски материјал, наречен Рибарски алманах. Станува збор за регистар на лиценцирани рибари во Охридското езеро, од периодот 1934 - 1941 година, единствен од таков вид во нашата земја. На тој начин, оваа ретка колекција на имиња и фотографии станува достапна...

НМСМ покрена иницијатива да се дигитализира процесот за пријавување во Агенцијата за вработување

Со цел да се олесни процесот на евиденција на невработените лица, како и пристапот до правата во случај на невработеност, Националниот младински совет на Македонија (НМСМ) преку иницијатива предлага да се дигитализира постапката. „Потребно е прво да се додаде услугата „Евидентирање на невработено лице“ на порталот uslugi.gov.mk. Ова ќе им овозможи на невработените лица лесно да добијат пристап до информации...

Грчкиот дипломат Рокас доаѓа на местото на Дејвид Гир како амбасадор на ЕУ за С. Македонија

Жосеп Борел, високиот претставник на Европската Унија, номинираше 44 нови шефови на делегации на ЕУ, вклучително и нови амбасадори на ЕУ во Босна и Херцеговина, Црна Гора и Северна...