fbpx
Таг: дигитализација

таг: дигитализација

МОН: Процесот на признавање странски дипломи и образовни квалификации отсега ќе се спроведува и електронски

Процесот на дигитализација на образованието како една од приоритетните цели во програмските определби на Владата и Министерството за образование и наука (МОН) со цел модернизација и интеграција на националниот образовен систем во европскиот образовен простор, меѓу другото подразбира и дигитализација на услугите кои им се нудат граѓаните, информираат од МОН. „Во таа насока, МОН подготви акциски план кој предвидува промена...

Николовски: Потребна е поврзаност и дигитализација во работењето на инспекциските служби

Споделувањето на документите со сите служби во државните институции кои би влегле во еден систем, е дел од процесот на поврзаност на кој се работи. Дигитализирањето на овој систем, според вицепремиерот за борба против корупцијата, Љупчо Николовски, е голем предизвик, а тоа ќе помогне во надминувањето на некои пракси од минатото, како нарачани инспекции и некоординираност. Николовски како проблем...

Порталб: Гостиварци наскоро ќе можат да плаќаат сметки и да добиваат документи преку e-киоск

Со помош на Програмата на Обединетите Нации за развој (УНДП), општина Гостивар обезбеди средства за да се пушти во функција е-киоскот, електронски систем во вид на банкомат за издавање документи, известува Порталб.мк. Од општина Гостивар, објаснуваат дека проектот чинел 12.000 долари, а киоскот ќе биде пуштен во функција наскоро. „Ние сме првата општина во Северна Македонија што ќе има е-киоск за...

„е-Општество.мк“: Новинарите ја изгубија довербата кај публиката, тоа остава простор за лажни вести

Новинарството денеска е на крстосница, ризикува да биде присилено да се повлече од местото коешто се нарекува врева и во кое не може да се размислува. Места каде што новинарите може да бидат манипулирани, да шират лажни вести, места коишто се креирани за да се шират лаги, со цел новинарите да бидат дискредитирани. Ова денеска го кажа доцентот на Факултетот...

На годинешната „е-Општество“ конференција дознајте повеќе за постоечките е-услуги во земјата и во регионот

Нема доволно познавање на Дигиталната агенда во Северна Македонија и уште помала е запознаеноста со достапните е-услуги кои ги нудат институтциите за граѓаните. Како сведоци на глобалната Ковид-19 пандемија, можеме да забележиме дека пристапување кон дигитална трансформација е повеќе од потребен чекор за подобро функционирање на едно општество и можеме да увидиме како владите низ светот, вклучително владите од...

ФИТР: Пет пилот општини ќе може електронски да плаќаат сметки кон општината и јавните претпријатија

За полесен пристап и поквалитетни услуги на локално ниво преку развој на дигитални алатки и решенија, Фондот за иновации и технолошки развој и УНДП реализираа јавен повик за дигитализација на општините, соопштија од ФИТР. Избраното решение на компанијата Ентер од Охрид - Е-платформа LUCA E-LSG PLATFORM - ќе ги опфати алатките за Воспоставување на електронски систем за наплата на давачките...

Ученици од Дебар, Струга и Карбинци победници на онлајн натпреварот по кодирање со уредот „Микро:бит“

Учениците Ермира Оручоска и Сеад Рустемоски при основното училиште „Ристо Ристески“ од с. Долно Косоврасти го изготвија проектот наречен „Правосмукалка Мирина в1.0“, под менторство на наставникот Ристо Коларовски и со истиот победија на онлајн натпреварот по кодирање со уредот „Микро:бит“. На натпреварот кој го организираше Британскиот совет во соработка со Министерството за образование и наука, второто место го освои училиштето „Ашим Агуши“ од с....

СДСМ денеска го одржува 25. Конгрес, прв во дигитален формат поради ковид-19

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија (СДСМ) денеска го одржува 25. Конгрес на владејачката партија, кој воедно е и прв што се одржува во дигитален формат на далечина во насока на заштита на јавното здравје. Претседателот Зоран Заев вели дека ова првиот дигитален Конгрес на СДСМ и првиот дигитален конгрес на која било политичка партија во земјава, целосно обезбеден со електронски...

Повик на ФИТР и УНДП за дигитализација на општините за подобрување на јавните услуги

Од денеска, па до 15 ноември ќе трае јавниот повик на Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР) и УНДП (Програма за развој на ОН) за дигитализација на општините, чија цел се развој на дигитални алатки и решенија за подобри и поквалитетни услуги. УНДП ги обезбедува средствата во висина од 4 милиони денари, а спроведувањето е на Фондот, соопштија...

Дигитални алатки во наставата се користат, ама без стручни лица и обуки за поддршка на наставниците

Педесет и пет отсто, или 137 од вкупно 250 анкетирани наставници, истакнале дека во нивното училиште не постои стручно лице кое им нуди поддршка во процесот на воведување на дигитални алатки во образованието. Ова се дел од податоците на истражувањето спроведено од специјалистот за односи со јавност, Бојан Кордалов, а во рамките на Проектот за дигитализација на образованието кој...

Преку меморандум со „Мастеркард“, граѓаните во иднина полесно ќе добиваат е-услуги

Македонија станува една од првите земји во светот, каде целото население добива можност за електронски идентитет. Во владата денес беше потпишан меморандум за разбирање со „Мастеркард“, од министерот за информатичко општество Дамјан Манчевски, министерката за финансии Нина Ангеловска и менаџерот на „Мастеркард“ за Бугарија, Северна Македонија, Албанија и Косово, Вања Манова, информираат од Министерството за финансии. - Во пракса, ова...

Пред штипјани претставена платформата „е – услуги“

Последна алка во дигитализацијата на услугите на јавната администрација – вака денеска во Штип беше претставена новата дигитална платформа „е - услуги“, на првата јавна трибина на Министерството за информатичко општество и администрација. Вкупно 127 услуги се достапни до граѓаните, кои од дома преку својот компјутер ќе може да завршат некоја административна работа. Новиот национален портал е надополнување на системот...

МИОА ќе сподели искуства за дигитализацијата со Финансиската агенција од Хрватска

Министерството за информатичко општество и администрација денеска и утре е домаќин на делегација од Финансиската агенција (ФИНА) од Република Хрватска, составена од раководители од областа на информациско-комуникациските технологии, јавните услуги и организациски и правни работи. Од МИОА соопштија дека целта на посетата е презентација на хоризонталните системи кои веќе ги имплементира ова министерство, на барање на ФИНА, од каде пројавиле...

За МРТ, МРД и АВМУ следната година 19,5 милиони евра

Од вкупниот буџет на Министерството за информатичко општество и администрација (МИОА) во износ од 1,52 милијарди денари, дури 1,2 милијарди денари (односно 19,5 милиони евра) се наменети за МРТ, МРД и АВМУ, рече министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски денеска, на прес конференцијата за буџетот на министерството за следната година. Тој најави дека фокусот следната година е дигиталната...

Преку дигитализација на институциите ќе се сузбива сивата економија

Преку мерки за дигитализација на институциите од фискалниот сектор, како Министерството за финансии и Управата за јавни приходи, може значително да се влијае врз намалувањето на сивата економија. Истовремено користејќи ја технологијата ќе се преземаат и понатамошни мерки за подобрување на фискалната транспарентност, како предуслов за фискална ефикасност. Ова се дел од темите кои беа дискустирани на средбата помеѓу министерката...

ССК за прв пат во Македонија со дигитализација на сертификат за потекло

Сојузот на стопански комори на Мaкедонија (ССК) стартува со дигитални сертификати за потекло за прв пат во нашата држава. Електонско издавање на Сертификат за потекло за компаниите ќе значи заштеда на време, средства и подобрување на сигурноста за веродостојност. До сега, сертификатот за потекло кој претставува меѓународен трговски документ што се користи за да се одреди потеклото на стоките за...

Општина Охрид ќе го дигитализира и промовира културното наследство

Охридското културно наследство ќе се дигитализира и промовира во рамките на проектот „Интер - регионално управување со културното наследство Е - Систем“ (Inter-Regional Cultural Heritage Management e - System). Општина Охрид учествува во регионалниот проект, чија главна цел е преку дигитализација на културното наследство да се развива културниот туризам и да се едуцираат младите и туристите за значењето на...

Интервју, Петар Атанасов: Сакав да бидам министер оти малку се прави во образованието

Во образованието владата прави малку, или недоволно. Оттука мојата реакција и желбата да го водам овој ресор, со целосна одговорност, вели во интервју за „Мета“ доскорешниот заменик-министер за образование, Петар Атанасов, кој со ова потврдува дека една од причините за оставката е и амбицијата да стане министер. Тоа синоќа во телевизиско интервју го кажа и премиерот Заев „тоа го направи...

Манчевски на форумот „Иностарт“: Mоторите на дигиталната трансформација се ИКТ-компаниите

Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски денеска учествува на форумот „Иностарт“ (Innostart) во Софија. На панел сесијата „Градење на иновативни екосистеми во Југоисточна Европа: политики, поддршка и претприемништво“, Манчевски се обрати заедно со бугарскиот министер за транспорт и комуникации, Росен Желиасков и министерот за иновации и технолошки развој на Србија, Ненад Поповиќ. „Ние, како Влада, сметаме дека еден од...

Истражување: Мерит – системот и дигитализација на услугите – формула за квалитетна администрација

Еден од најголемите предизвици за секое современо демократско општество, а кај нас и еден од условите за евроинтеграциските процеси – квалитетна и оптимална по број јавна администрација, ориентирана кон граѓаните – се решава на различни начини во различни  средини. Сепак, веќе постојат утврдени меѓународни стандарди и патеки по кои треба да се движат владите што сакаат да направат реформи...

Грчкиот дипломат Рокас доаѓа на местото на Дејвид Гир како амбасадор на ЕУ за С. Македонија

Жосеп Борел, високиот претставник на Европската Унија, номинираше 44 нови шефови на делегации на ЕУ, вклучително и нови амбасадори на ЕУ во Босна и Херцеговина, Црна Гора и Северна...