fbpx
Таг: дигитализација

таг: дигитализација

Регионот ќе се дигитализира и ќе се намалуваат цените во роаминг

Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски е домаќин на еврокомесарката за дигитална економија и општество Мариа Габриел, министрите и високите владини претставници од земјите од Западен Балкан и министерот за дигитални политики, телекомуникации и медиуми на Грција, Никос Папас. „На министерскиот ручек што се одржа денеска, се разговараше на повеќе теми, со посебен осврт на идејата за отворање...

Дигитализирана настава бара инфраструктура, брз Интернет и план за одржување

Опремата од проектот „Компјутер за секое дете“ од пред 11 години е речиси надвор од употреба. Во ера на дигитализација, нашите основци и средношколци на часовите се принудени да ги користат своите смартфони кои делумно „вршат“ работа, а наставниците неретко носат лаптопи од дома за да можат да ја усвојат материјата предвидена со програмата. Некои основци користат учебници по...

Новиот систем за обработка на царински декларации ќе стартува кон средината на 2019

Царинската управа го прифати новиот систем за обработка на царински декларации и акцизни документи (СОЦДАД) кој ќе ја замени досегашната (АСИКУДА). На овој начин, како што информираат од Царинската управа, започнува дигиталната ера во оваа институција, за која се подготвувале пет години. „Новиот систем има за цел да ги замени царинските постапки што се базираат на хартија со електронски постапки. На...

Дигитализацијата една од темите на „Старт-ап самит 2018“ во Софија

Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски и директорот на фондот за иновации, Јован Деспотовски, денеска оствариле работна средба со еврокомесарката за дигитална економија и општество Мариа Габриел во рамки на „Старт-ап самит 2018“ (Startup Summit 2018), што денеска се одржува во Софија. На средбата разговарале за повеќе теми од областа на дигитализацијата на Македонија и за соработката помеѓу...

Дигитализацијата и новите технологии во фокусот на третиот ден од „Македонија 2025“

Денеска на последниот ден и затворање на самитот „Македонија 2025“, врвни експерти зборуваа на теми поврзани со дигитална трансформација, примена на новите технологии во медицината, претприемништво, одговорно лидерство и други. Кристијан Руп, портпарол на платформата „дигитална Австрија“ и координатор на иницијативата „СМЕ диџитал“ (SME DIGITAL) во Стопанската федерална комора на Австрија, истакна дека дигитализацијата мора да биде засебен стратегиски план...

Манчевски: Централниот електронски регистар на население и порталот е-услуги се при крај

Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски, зборуваше на првата конференција за е-трговија што денеска се одржува во Скопје, осврнувајќи се на важноста од обезбедувањето на е-услуги, како основа за дигитализација на Македонија. - Во тек се завршните активности за лансирање на нов национален портал е-услуги, како и централен електронски регистар на население. Порталот ќе обезбеди побрзи и поедноставни...

Тевдовски: Буџетот и трезорот ќе бидат поставени на интернет платформи

До крајот на годината само неколку клика ќе ги делат граѓаните до клучните информации во буџетот и исплатите од трезорот. Напоредно во Министерството за финансии се подготвуваат платформата „Отворени финансии„ (Open Finance) и веб-апликацијата за граѓански буџет. Ова денеска го најави денеска министерот за финансии Драган Тевдовски на конференцијата „Водење бизнис во општеството управувано од податоци“, која се одржува денеска...

Анѓушев и Манчевски учествуваат на Самитот за Западен Балкан во Виена

Вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев и министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски учествуваат на работен состанок на министри за економски ресори, што се одржува во Виена, како активност во рамки на Петтиот самит за Западен Балкан, информираат од Влада. Анѓушев ќе се обрати на сесија на која ќе се дискутира за регионалната економска област, а обраќање на...

НБРМ: Успешно заврши конференцијата за плаќања и пазарна инфраструктура

Денеска, успешно заврши 11. конференција за плаќања и пазарна инфраструктура, насловена како „Време е за дигитализација“, организирана од Народната банка во соработка со Централната банка на Холандија, информираат од таму. „Изминативе три дена, во Охрид, претставници од 21 централна банка од регионот на Западна, Централна и Источна Европа, Заедницата на независни држави, Блискиот Исток и Северна Африка, како и претставници...

ФООМ ќе поддржува реформи кои се за подобро образование, судство и борба против корупција

Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски на завршниот настан по повод 25 години од формирањето на Фондацијата Отворено општество - Македонија порача дека дигитализацијата е најкусот пат до транспарентноста и до отчетноста кон граѓаните. – Транспарентноста е инструмент во рацете на граѓаните кој им овозможува да ја оценат релевантноста на процесите и одлуките донесени од институциите – рече...

Дигиталното поврзување на Западен Балкан ќе биде финансирано со 200 милиони евра од ЕУ

Заклучоците од првиот Дигитален Самит, што пред еден месец се одржа во Скопје, веќе се дел од агендата на Европската Унија, информираат од министерството за информатичко општество и администрација. „Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, од самитот на ЕУ и Западен Балкан, информираше дека иницијативите за дигитална агенда и поголема поврзаност во регионот ќе бидат финансирани со повеќе од 200 милиони...

Поевтиниот роаминг и дигиталното поврзување во фокусот на Дигиталниот самит

Очекувам намалување на цените на роамингот помеѓу земјите од Западен Балкан и ЕУ, заедно да настапиме за подобар пристап до широкопојасен интернет, да има меѓусебно признавање на дигиталните печати како и земјите од Западен Балкан дигитално побрзо да влезат во ЕУ отколку политички. Ова го истакна министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, на отворањето на Дигиталниот самит на...

Започнува со работа првата Асоцијација за е-трговија на Македонија

Асоцијацијата за е-трговија на Македонија денеска и официјално почна да работи, а во ЕУ-инфо центарот ги претстави мисијата, целите и годишната програма. Гувернерот на Народна банка, Димитар Богов изјави дека формирањето на оваа Асоцијација е значајно бидејки може да одигра голема улога во унапредувањето на е-трговијата, а воедно да придонесе кон други позитивни аспекти за македонската економија. „Народната банка се стреми...

Манчевски: Дигитализацијата во ИКТ-сферата е еден од приоритетите на ЕK

Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, на настанот „Самит на малите земји - нови трендови во бизнисот“, ја отвори панел сесијата „Што ќе донесе дигиталната трансформација во секојдневието на бизнисот“. Манчевски се осврна на дигиталната трансформација, на која што работи МИОА, со поддршка од бизнис-заедницата, регионот и Европската комисија. - Дигитализацијата и реформите во ИКТ-сферата во Западен Балкан во...

МИОА следната година ќе ја реформира администрацијата преку електронски проекти

Очекувам новата стратегија за реформа на јавната администрација да биде испратена до Владата пред крајот на оваа година, рече министерот Дамјан Манчевски на денешната презентација на буџетот за 2018 година на Министерството за информатичко општество и администрација (МИОА). Тој  вели дека реформата на администрацијата следната година ќе се насочи главно кон дигитализацијата на администрацијата, преку неколку проекти, на кои ќе...

„Самит 100“: Скопје ќе биде промовиран како „е-град“

Скопје вечерва ќе биде промовиран како „е-град“ во рамките на проектот „Едисон“, кој подразбира електрификација на регионот. Ова беше најавено на„Самит 100“ за бизнис-лидери на Југоисточна Европа, на кој една од главните теми е токму овој проект. Претседателот на управниот одбор на „Самит 100“ и генерален директор на „Алкалоид“, Живко Мукаетов, нагласи дека е важно што во регионот почнува проектот за електрификација „Едисон“ и информира...

Европски грант за дигитализација на културното наследство во Охрид

Охрид е еден од четирите града на Балканот под патронат на УНЕСКО, кој доби нов европски грант од првиот повик на програмата на Европската Унија, „Интеррег Балкан - Медитеран“ 2014-2020 (Interreg Balkan- Mediterranean), во висина од 169.000 евра за европскиот партнерски проект „Е-систем за управување со интер-регионалното културно наследство“ (Inter Regional Cultural Heritage Management e-System - IRC- HERMES). Со овој проект...

Дигитализацијата во радиодифузијата: достигнувања, предизвици и перспективи

Првата јавна консултација „Дигитализацијата во радиодифузијата: достигнувања, предизвици и перспективи“, која е дел од проектот „Мапирање на дигитализацијата во радиодифузијата во РМ“, спроведен од Фондацијата „Метаморфозис“, се одржа денеска во хотелот „Холидеј ин“ во Скопје. Целта на консултацијата беше да се утврдат ефектите, последиците и предизвиците со кои се соочуват сите чинители од македонската медиумска сфера по завршувањето на процесот...

Владата одлучи професионалните возачи побрзо да добијат пасоши

Министерот за транспорт и врски денеска по владината седница се пофали дека владата донесе одлука за воспоставување на брза лента за издавање на патни документи за сите професионални возачи. Како...