fbpx
Таг: Деве Баир

таг: Деве Баир

Двајца цариници ќе бидат суспендирани од работа, а нивниот раководител санкциониран

Двајцата цариници кои биле на смена кога кобниот автобус на „Беса транс“ излегол од државата ќе бидат суспендирани од работа бидејќи излезот на возилото не го евидентирале електроснки. Нивниот раководител ќе биде санкциониран. Ова сноншти го најавија преку соопштение од кабинетот на директорот на Царината. „Првичните наоди од внатрешната контрола покажуваат дека на 18.11.2021 година, од страна на царинските службеници електронски...

Царина истражува како автобусот на „Беса транс“ без извод од лиценца го минал преминот „Деве Баир“

Царинската управа на РСМ од рано утрово започнала контрола за тоа како автобусот што учествуваше во несреќата на автопатот „Струма“ во Бугарија успеал да го мине граничниот премин „Деве Баир“. Детали за контролата нема, но од Царина велат дека за наодите од контролата јавноста навремено ќе биде информирана. „Од рано утрово Секторот за професионална одговорност на Царинска управа е на...

МВР пронајде 30 фалсификувани ПЦР тестови во туристички автобус на Деве Баир

Денеска на граничниот премин Деве Баир, при контрола во автобус на туристичка агенција од Скопје, полициски службеници од Одделот за гранични работи и миграции откриле 30 ПЦР тестови за ковид-19, за кои постои основано сомнение дека не се валидни. Односно дека не се извадени од овластена медицинска установа. Тестовите биле приложени од патниците, и по направени дополнителни проверки, биле...

Годинава ќе се инвестираат над 31,7 милиони евра во железничката инфраструктура

Почеток на изградбата на пругата Бељаковце - Крива Паланка, завршување на изведбата на железничката делница Куманово - Бељаковце и почеток на реконструкцијата на железничките станици на Коридорот 8 се трите главни проекти што планира да ги реализира Јавното претпријатие за железничка инфраструктура Железници на РСМ во 2020 година. Во изградба, реконструкција и надградба на железничката инфраструктура за годинава се...

Бертолини: Ризикувате да ги изгубите парите од ЕУ за пругата кон Бугарија

Изградбата на пругата кон Бугарија не напредува како што треба, а земјава ризикува да ги изгуби дадените средства од ЕУ доколку не постои никаков напредок во реализацијата на железничкото поврзување. Никола Бертолини, раководител на Секторот за соработка во Делегацијата на ЕУ во Скопје, во изјава за „24ТВ“ тврди дека Македонија недоволно ги користи ЕУ-фондовите. - Ние дадовме 70 милиони евра...

Хронологија на еден неславен рекорд: 25 години тргни – застани на пругата кон Бугарија

Изградбата на железничкото поврзување меѓу Македонија и Бугарија е своевиден рекордер по нереализираните ветувања кај капиталните проекти од инфраструктурата. Со своја историја на неуспешни обиди за изведба, оваа пруга влече неславна историја уште од крајот на деветнаесеттиот век. „Мета.мк“ се обиде да ја прикаже хронологијата на неуспехот на изградбата на пругата меѓу Куманово и Деве Баир единствено во годините од...

Распишан тендерот за реконструкција на патот Куманово – Страцин на Коридорот 8

Јавното претпријатие за државни патишта догодина планира да ја комплетира реконструкцијата на магистралниот пат Куманово - Ранковце, како еден сегмент од проектот за модерно патно поврзување меѓу Македонија и Бугарија. Распишан е тендерот за реализација на втората фаза од санацијата на делницата меѓу Куманово и Страцин долга 16,6 километри, која што е дел патот Куманово - Ранковце долг 31,8...

Бугарија сака да гради автопат од Софија до бугарско – македонската граница

Бугарија би сакала Софија и Скопје во иднина да се поврзани со автопат и со брза железница. Забрзаната изградба на паневропскиот Коридор 8 е од особено значење за Бугарија, изјави денеска бугарската министерка за регионален развој и урбанизам Петја Аврамова. Таа денеска беше во посета на Скопје, каде со министерот за локална самоуправа Горан Милевски го потпишаа Меморандумот за...

До 2021 година ќе се модернизира патната врска кон Бугарија

Со подобрувањето на билатералните односи меѓу Македонија и Бугарија, македонските власти активно работат и на подобрување на патната врска меѓу двете земји. Јавното претпријатие за државни патишта во моментов го реконструира патот од Ранковце до Крива Паланка, чија должина е 21 километар. Оваа делница од патниот Коридор 8 ќе биде целосно санирана до крајот на годинава, за што се...

Заев – Борисов: Наредниов период решение за тунелот кај Ѓуешево на пругата од Коридорот 8

Премиерите на Северна Македонија и Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов на денешната средба го разгледале степенот на реализација на проектите во рамките на Коридорот 8. Премиерот Зоран Заев нагласи дека нашата влада обезбедила 580 милиони евра за изградба на пругата кон Бугарија, напоменувајќи дека во следниот период министрите за транспорт и врски треба да го изнајдат решението за...

На Деве Баир се чека два часа за влез во Бугарија

На граничниот премин Деве Баир за излез од Македонија се чека од 30 минути до еден час, додека на другите гранични премини нема подолги задржувања, соопшти Автомото-сојузот на Македонија. Граѓани од Скопје, пак, кои се на пат за бугарскиот скијачки центар Банско, за „Мета“ велат дека на граничниот премин Деве Баир од страната на Крива Паланка формирана е колона во...

Спасовски: Граничната полиција ја чека макотрпна работа и во наредниот период

Одделот за гранични работи при МВР, во текот на годината што е зад нас имаше прилично обемни активности, пред сè, причинети од огромниот наплив на мигранти од земјите на Блискиот и на Среден Исток и од Северна Африка, истакна министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, по денешната средба со полициските службеници на граничниот премин Деве Баир. Министерот Спасовски нагласи дека ваквиот...

Сајбер насилство кај младите: Иако се појавува во виртуелниот свет, се катализира во оној во кој живееме

Сајбер вознемирувањето сѐ уште е "во сенка", бидејќи е дигитално и често невоочливо. Не знаејќи како да го адресираме, истото многу често и лесно прераснува во сајбер насилство и...