fbpx
Таг: бугарско вето

таг: бугарско вето

Османи чека од Франција да даде конечен предлог, три прашања се клучни дали владата ќе го прифати

Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска рече дека францускиот предлог за отстранување на бугарското вето не е конечен, а Франција треба да ги види позициите на двете земји и да достави конечен предлог. „Нашиот став е кажан јавно и формално на француското претседателство, останува наредните денови дали француското претседателство ќе има конечен свој предлог во однос на прашањето. Досега...

Ковачевски: Хистеријата за францускиот предлог во земјава ја предизвикаа луѓе што се нарекуваат експерти

Премиерот Димитар Ковачевски на денешната прес-конференција во Брисел рече дека е изненаден од тоа што во земјава хистеријата во врска со предлозите за надминување на спорот со Бугарија ја креираат луѓе кои се нарекуваат експерти и велат дека се познавачи на европската интеграција, пренесува „360 степени“. „Се создаде голема хистерија во Северна Македонија. Јас посебно сум многу изненаден од тоа...

Премиерот Ковачевски го отфрли францускиот предлог

Премиерот Димитар Ковачевски, по завршувањето на Самитот ЕУ - Западен Балкан во Брисел, го отфрли францускиот предлог за кревање на бугарското вето и почеток на пристапните преговори на Република Северна Македонија со ЕУ. Тој нагласи дека предлогот во ваква форма е неприфатлив за него, за претседателот на државата, за Владата, за коалициските партнери, за институциите како и за граѓаните. „Да...

Ковачевски: Историските прашања не можат да бидат критериуми во преговарачката рамка

Премиерот Димитар Ковачевски попладнево преку Фејсбук се огласи во врска со францускиот предлог за тргање на блокадата на Бугарија за почеток на преговорите со ЕУ. Тој уште еднаш потврдува дека Владата на Република Северна Македонија формално нема добиено предлог кој е усогласен на ниво на сите 27 земји-членки. Каков и да биде конечниот усогласен текст на францускиот предлог, Ковачевски посочува...

Мицкоски го одби францускиот предлог за симнување на бугарското вето, најави блокади на институции и патишта

Поистоветување на 8 септември 1991 година со денешниот опозициски протест, жестоко спротивставување на францускиот предлог за деблокада на почетокот на преговори со ЕУ на земјава и најави за блокади на институции и патишта по претстојново лето беа дел од пораките на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски што ги испрати пред неколку илјади симпатизери на протестот што вечерва го организираше...

Францускиот предлог пристигнал во Бугарија, бугарските политичари засега одбиваат да го кренат ветото

Предлогот на Француското претседателство со ЕУ за надминување на бугарското вето за почетокот на преговорите на Северна Македонија за членство во ЕУ стасал до Комисијата за надворешна политика на бугарскиот парламент и вчера се дискутирало за него во парламентарната Група за пријателство со Франција, јави Бугарското национално радио (БНР), повикувајќи се на два независни извора од парламентот. БНР поседува примероци...

Петков: За кревањето на ветото од Бугарија ќе треба согласност во владината коалиција и парламентот

Бугарскиот премиер Кирил Петков | Фото: Влада на Република Бугарија
Бугарскиот премиер Кирил Петков како лажно го нарече обвинувањето на бугарската опозиција дека самиот преземал ангажман за да се крене блокадата од Бугарија за почетокот на преговорите на Северна Македонија со ЕУ, пренесува Бугарското национално радио. Во однос на очекувањето на еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји, за потребата од кревање на бугарското вето во рок од три недели од страна...

Советот на Амбасадори смета дека блокадата на Бугарија е една од повеќето неправди на патот кон ЕУ

Советот на Амбасадори со големо разочарување ја прими одлуката на Советот за општи работи на Европската Унија да не препорача одржување на првата меѓувлaдина конференција меѓу Република Северна Македонија и ЕУ поради натамошното силно и неразбирливо спротивставување на само една земја членка на Унијата, соседна Република Бугарија, соопштуваат од таму. Советот смета дека ова е една од повеќето неправди што...

Македонскиот национален идентитет едноставно е невозможно да биде предмет на преговори, вели Заев

Европските интеграции не смеат да бидат заложник на билатерални прашања, напиша премиерот Зоран Заев на неговиот фејсбук-профил. „Преговорите со ЕУ не смеат да се претворат во преговори со Бугарија. Нашиот напредок во ЕУ интеграциите првенствено треба да зависи од домашните реформи врзани со поглавјата, законодавството на ЕУ и постигнување на европските стандарди. Европските лидери мора сериозно да земат предвид дека...

По вчерашното бугарско вето, Заев и Рама на средба во Скопје: ЕУ потфрли да донесе вистинска одлука

Премиерот Зоран Заев и неговиот албански колега Еди Рама денеска, на маргините на Првиот Економски Форум во Скопје, имаа заедничка изјава на која го презентираа заедничкиот став за одлуката на Советот за општи работи на ЕУ да не одобри преговарачката рамка за Северна Македонија и Албанија. „Денес Европа има проблем. Големата, визионерска идеја за обединета Европа денес има проблем, а...

Реакции на разочарување откако ЕУ повторно не ја усвои преговарачката рамка

По вчерашната одлука на Министерскиот совет на ЕУ да не ги отпочне преговорите за зачленување на Северна Македонија и Албанија, пристигнуваат првите реакции на бугарското вето коешто вчера беше потврдено за земјава. Американската амбасадорка во Скопје, Кејт Мери Брнз денеска ја сподели разочараноста на САД што земјите-членки на ЕУ не успеаја да ја усвојат преговарачката рамка. Амбасадорката Брнз рече дека...

Бугарија денеска останала на ставот дека Северна Македонија не треба да ги почне преговорите со ЕУ

Како што веќе најави бугарската техничка влада и претседателот Румен Радев, Бугарија останува на ветото за Северна Македонија за отпочнување на преговорите со ЕУ. Бугарската блокада за одржување на првата Меѓувладина конференција со нашата земја доаѓа и покрај тоа што останатите земји-членки на ЕУ сметаат дека Северна Македонија и Албанија треба да ги отпочнат преговорите со ЕУ. Бугарија на...

Европратенички и Никола Димитров со разочарување за бугарските блокади, Александар Јорданов среќен од „убавиот“ ден

По вкрстувањето на копјата меѓу поддржувачите на Северна Македонија и поддржувачите на тезите на Бугарија за историјата на вчерашната пленарна седница на Европскиот парламент (ЕП), кога се гласаше за Извештајот за Северна Македонија од известувачот - европратеникот Илхан Ќучук, од ЕП вчера попладне повторно разочарување од бугарската блокада на евроинтеграциите на земјава, заедно со изрази на солидарност и поддршка. Европратеничките...

Пендаровски: Не смееме да дозволиме негативни кампањи и теории на заговор против вакцинација од ковид-19

Пред почетокот на денешното, годишно обраќање на претседателот Стево Пендаровски во Собранието на РСМ, сите присутни во салата со едноминутен молк им оддадоа почит на 2.169 граѓани кои ја загубија битката со корона вирусот. Пендаровски им се заблагодари и на лекарите, на медицинскиот персонал и на сите граѓани кои беа и сѐ уште се на првата линија на фронтот...

Опозицијата и власта на различен колосек по бугарското вето за почеток на преговорите со ЕУ

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ со различни ставови по бугарското вето за почеток на преговорите со ЕУ. Лидерот на најголемата опозициска партија Христијан Мицкоски во интервју за „Студио 10“ на „24 ТВ“ денеска побара Собранието да усвои Меморандум во однос на идентитетските прашања, а покрај овој чекор, тој побара и формирање на експертска влада и организирање на нови предвремени парламентарни избори...

Заев обвини дека бугарското вето е неевропско однесување, за Захариева „вето“ е погрешен збор

Ветото на Бугарија, иако досега потврдуваше дека ги исполнуваме критериумите, е неевропски начин, неевропско однесување, а нејзиниот став е целосно ирационален и навредлив за Македонците и за целиот наш народ, порача премиерот Зоран Заев во денешното обраќање до нацијата, откако вчерашниот состанок на министрите за надворешни работи на ЕУ не го донесе посакуваното одобрување на преговарачката рамка за Северна...

Медлин Олбрајт: Бугарските барања за Северна Македонија се целосна трагедија

Мислам дека е целосна трагедија тоа што по долгото време потрошено на решавање на прашањето за името со Грците, Бугарите, заради поени на домашната политичка сцена, истакнаа такви барања за Северна Македонија, порача поранешниот Државен секретар на САД, Медлин Олбрајт, на седница на Комисијата за надворешна политика на Претставничкиот дом (Долниот дом на Конгресот на САД). Таа одговараше на прашањето...

Амбасада на Холандија: Целосно неосновани и лажни се тврдењата дека Холандија го поддржа бугарското вето

Известувањата во некои медиуми дека Холандија ѝ дала поддршка на Бугарија во блокирањето на преговарачката рамка за почеток на пристапните преговори на Северна Македонија со ЕУ се целосно неосновани и лажни вести, реагираше Амбасадата на Кралството Холандија во Скопје. „На 30 октомври 2020 година, владата на Холандија го информира холандскиот парламент за својата одлука дека првата меѓувладина конференција за Северна...

Пендаровски: Ако од бугарска страна пак се спори идентитетот, да се повлечеме од преговорите

По денешната средба со членовите од Советот за безбедност, кажав дека откако францускиот предлог ќе влезе во Владата, очекувам во заклучоците на Влада, да стои дека од денот кога...