fbpx
Таг: блокада

таг: блокада

Изборот на седмиот член на ДИК заглавен во Собранието

Изборот на седмиот член на Државната изборна комисија (ДИК) ќе се усвои по новогодишните празници. Претседателот на Собранието на РСМ, Талат Џафери вели дека штом стигне до него предлогот за назначување на седмиот член на ДИК ќе го стави на собраниска седница, но потсети дека за неговиот избор треба да се обезбеди двотретинско мнозинство. Изминатиов период изборот на членот на...

Орбан блокираше 50 милијарди евра од ЕУ за Украина

Унгарија, односно нејзиниот премиер Виктор Орбан, вчера ја блокираа помошта од ЕУ за Украина во износ од 50 милијарди евра, кратко откако европскиот блок донесе одлука за почнување пристапни преговори со Украина и Молдавија. „Резиме на ноќната смена: вето за дополнителни пари за Украина“, изјави Орбан по разговорите на самитот во Брисел. Унгарскиот премиер го напушти состанокот, а потоа останатите 26...

ВМРО-ДПМНЕ со 4.000 амандмани ќе го блокира идниот буџет на Општина Карпош

Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За обнова на Македонија“ поднесе 4.000 амандмани со кои времено ќе биде спречено носењето на Буџетот на општина Карпош. Ова денеска го најави Роберт Вељановски, советник на ВМРО-ДПМНЕ во Советот на општина Карпош. Од партијата сметаат дека на овој начин ќе ги спречат сите обиди за носење на криминални детални урбанистички планови, кои...

ВМРО, Левица и Зелен хуман град против изградбата на автобуско метро во Скопје

Тоталната блокада на главниот град продолжува и во однос на реализацијата на проектот за воведување алтернативен и висококапацитетен јавен превоз во Скопје. Градоначалничката Данела Арсовска со месеци претходно ја одложуваше реализацијата на автобуското метро - Бас рапид транзит, за пред неколку дена од Град Скопје да соопштат дека ги коригирале пречките на проектот предизвикани од претходното градско раководство. Но, реализацијата...

Полска престанува со испораки на оружје за Украина, поради спорот за извозот на жито

Еден од најблиските сојузници на Украина, Полска, објави дека повеќе нема да испорачува оружје на својата сосед, поради ескалацијата на спор околу извозот на жито од Украина, пишува Би-Би-Си. Полскиот премиер Матеуш Моравјецки порача дека фокусот треба да се премести на одбрана со помодерни оружја. Полска досега на Украина ѝ подари 320 тенка од советската ера и 14 воени авиони-ловци...

ВМРО-ДПМНЕ ќе блокира, од Министерство за правда бараат разум за предлог-законот за амнестија

Откако претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вчера најави блокада на предложениот Закон за амнестија во Собранието на РСМ, од опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ и денеска порачуваат дека ќе ги искористат сите средства за да ја блокираат намерата на СДСМ и ДУИ да ослободат криминалци блиски до нив од затвор. „Бројни криминалци кои се поврзуваат со власта, а кои се јавувале како...

Гардијан го блокира ChatGPT да не ги презема нивните содржини

Британскиот весник Гардијан ја блокираше компанијата OpenAI да ја користи неговата содржина за употреба на нивната содржина на производите со вештачка интелигенција како што е ChatGPT, пишува Гардијан.  Загриженоста дека OpenAI користи нелиценцирана содржина за да ги создаде своите алатки за вештачка интелигенција доведе до тоа писателите да поднесат тужби против компанијата и креативните индустрии, повикувајќи на заштитни мерки за...

Бугарското ВМРО го блокираше патот кон граничниот премин Ѓуешево, бараат ново вето

Бугарската националистичка партија ВМРО денеска го блокираше патниот правец кон граничниот премин Ѓуешево на бугарско-македонската граница, јавува mediapool.bg. Група од околу 100 политички активисти предводени од почесниот претседател на ВМРО Красимир Каракачанов денеска околу половина час го блокираа патот поради несогласувањето со политиката на бугарското владејачко мнозинство во однос на Македонија. Поранешниот министер за одбрана Каракачанов рече дека „акцијата е...

Фајон по втор пат ја предупредува Подгорица: Можно е ЕУ да ги прекине преговорите со Црна Гора

Словенечката министерка за надворешни работи Тања Фајон вчера по втор пат ги предупреди властите во Подгорица дека постои голема опасност ЕУ да ги прекине пристапните преговори со Црна Гора, доколку не успее и шестиот обид за деблокада на Уставниот суд на оваа земја, пренесува Радио Слободна Европа. „Уставниот суд е приоритет пред сите приоритети. Денеска разговаравме за тоа какви се...

Приватните превозници со блокади пред Град Скопје, сообраќајниот метеж се префрли во Карпош

Сообраќајниот метеж во Скопје, утрово се префрли на територијата на Општина Карпош, поради протестот на приватните превозници пред бараките на Град Скопје. Булеварот „Илинден“ остана и денеска блокиран на потегот од кај Зоолошката градина до раскрсницата кај фонтаната во Градски парк. Утрово колони возила се појавија на улицата „Франклин Рузвелт“, на булеварот „Илинден“ и на улиците низ Дебар Маало. Приватните...

Продолжуваат блокадите во Скопје, сообраќајот и денеска се одвива отежнато

Приватните автобуски превозници „Слобода превоз“ и „Макекспрес“ втор ден по ред протестираат со блокади на повеќе важни сообраќајни точки во Скопје. Нивните автобуси останаа на улица и во текот на ноќта. Како што најавија, таму ќе останат сè додека не почне подмирувањето на долгот што Град Скопје и Јавното сообраќајно претпријатие (ЈСП) го имаат кон нив. Поради блокадите, сообраќајот во...

Ковачевски: Хаосот што му се случува на Скопје е поради неспособноста и бизнис-интересите на ВМРО-ДПМНЕ

Премиерот Димитар Ковачевски на денешната прес-конференција одговарајќи на новинарско прашање дали Владата ќе помогне во решавањето на хаосот со протестите на приватните превозници рече дека хаосот што во овој период му се случува на Скопје е поради неспособноста и бизнис-интересите на ВМРО-ДПМНЕ и нивниот лидер Христијан Мицкоски. „Граѓаните мора да знаат дека ВМРО-ДПМНЕ ја има градската власт во Скопје. Кадри...

Расправијата меѓу Ленин и Данела го оневозможи сообраќајот во главниот град

Приватните превозници од „Слобода превоз“ и „Макекспрес“ утринава речиси целосно го блокираа сообраќајот во Скопје паркирајќи ги своите автобуси на крстосниците кај Црвен крст, ТЦ „Мавровка“ и Булеварот Илинден. Поради протестот овие улици се затворени и движењето во главниот град стана мачење за сите останати учесници во сообраќајот. Доцнат и автобусите од јавниот превоз. На некои автобуски линии се чека...

Приватните превозници на протест, сообраќајот во главниот град речиси оневозможен

Работната недела во главниот град започна и завршува со сообраќаен хаос. Превозниците од приватните „Слобода превоз“ и „Макекспрес“ утрово повторно го блокираа сообраќајот во Скопје, овој пат на булеварот „Илинден“, што создаде колони од возила на повеќе улици. Приватните превозници од 6 часот наутро ги блокираа двете крајни десни сообраќајни ленти во двете насоки на движење, на потегот од крстосницата...

Приватниците до петок ќе чекаат исплата на долгот од ЈСП, во спротивно цело Скопје под блокада

Посетата на германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмаер на Скопје доведе до тоа приватните превозници од „Слобода превоз“ и „Макекспрес“ да им остават дополнителен рок од два дена на ЈСП-Скопје и градските власти за да го исплатат наводниот долг што го имаат кон нив. Доколку од денеска до четврток не се постигне договор за исплата со Град Скопје и ЈСП, тогаш...

Приватните превозници утре со 30 автобуси ќе блокираат дел од Скопје

Приватните автобуски превозници најавија дека утре ќе го блокираат сообраќајот со повеќе од 30 автобуси и повеќе од 300 лица на крстосницата кај „Мавровка“, на булеварите „Гоце Делчев“ и „Крсте Петков Мисирков“. Протестот и блокадата, како што најавуваат од автобускиот превозник „Слобода превоз“, ќе траат до исполнување на барањата кои превозниците ги имаат до Градот Скопје. Посочуваат дека доколку не...

Приватните автобуски превозници најавија блокада на скопските улици и тужби

Приватните автобуски превозници, кои вчера повторно беа критикувани од скопската градоначалничка Данела Арсовска, денеска повторно побараа средба со неа за да ѝ ги презентираат нивните аргументи. Порачаа дека ако не дојде до разбирање, ќе преземат поригорозни чекори, како блокирање на скопските улици. Директорот на „Слобода превоз“ – Ленин Јовановски порача дека околу милион евра, колку што им се должи за...

Мнозинството во Собранието има опција за блокираните закони за анти-кризна помош

СДСМ можеби со право реагира за блокадата на собраниска комисија што е раководена од опозицијата и без чија расправа не можат да поминат владините мерки за помош на загрозени делови од населението во услови на криза. Но, решение постои и ако навистина не може да се постигне меѓупартиски договор, владејачкото мнозинство секогаш има на располагање можеби непопуларно, но, сепак,...

Во декември истекува мандатот на уште еден судија, работaта на Уставниот суд ќе биде блокирана

Алармантната состојба со неизбрани судии во Уставниот суд продолжува, при што државата ќе се најде во уставна криза што ќе има за последица од декември да нема услови за одржување на седници и Уставниот суд ќе биде оневозможен да врши контрола на законите и прописите и да ги штити правата и слободите на граѓаните. Вакво предупредување денеска испрати претседателката на...

Кина почна огромна воена вежба околу островот Тајван

Во 4 часот по Гриничко време, Кина ја почна огромната воена вежба во водите околу Тајван, во некои случаи и преминувајќи ја водената граница меѓу двете држави. Со маневрите што ќе траат до недела и предупредувањата од Кина да не се врши воден и воздушен транспорт во зоните каде се одвива вежбата практично значи дека островската земја е речиси...

Поради предизборни митинзи, утре и во недела изменет режим на сообраќај во Скопје

Поради одржување на митинзи од изборната кампања за претседателските избори, овој викенд ќе биде воведен изменет режим на сообраќај во Скопје, информираше попладнево Министерството за внатрешни работи (МВР). Поради партиски...