fbpx
Таг: блокада

таг: блокада

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ нема да учествува во Собрание зошто нема демократски амбиент

Христијан Мицкоски, претседателот на најголемата опозициска партија денеска пред Собранието изјави дека пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ нема да учествува во работата на законодавниот дом се додека не престане, како што, „рече политичкиот прогон на власта кон неистомислениците“ и не бидат ослободени притворените за насилствата од 27 април. - Во Македонија во моментов нема демократски амбиент за нормално функционирање на Собранието....

ВМРО-ДПМНЕ секој ден ќе блокира по еден граничен премин

Министерството за внатрешни работи денеска информираше дека добило известување од опозициската ВМРО-ДПМНЕ дека ќе ги блокира граничните премини во текот на наредните четири дена. Партијата денеска од 16 до 18 часот ќе го блокира граничниот премин Богородица, утре од 17 до 18 часот граничниот премин Ќафасан, во петок од 17 до 18 часот на граничниот премин Деве Баир и внедела,...

ВМРО-ДПМНЕ ќе блокира четири раскрсници, ќе протестира и ќе има крводарителска акција

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска ќе блокира четири раскрсниците во градот Скопје и ќе одржи протест пред Истражниот затвор во Шуто Оризари во 18 часот во знак на протест против приведените за насилствата во Собранието на 27 април. Партијата од 15 до 17 часот ќе ги блокира раскрсниците кај Соборен Храм, кај „Мавровка“, кај „Нова Македонија“ и делегацијата на ЕУ и раскрсницата...

Анкара: САД ја изгубија својата објективност

Официјална Анкара денеска изрази жалење поради ветото на САД на вчерашната седница на Советот за безбедност на Обединетите нации (ОН) на резолуцијата со која се бара повлекување на одлуката на САД за признавање на Ерусалим за главен град на Израел. „Тоа што Соединетите Американски Држави останаа сами во ова гласање е конкретен показател за незаконитоста на нивната одлука за Ерусалим“,...

ВМРО-ДПМНЕ ќе блокира четири раскрсници и ќе протестира пред затворот „Шутка“

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ за денеска најави блокада на четири раскрсници и протест пред Истражниот затвор во Шуто Оризари. Блокадата ќе има кај „Мавровка“ од 15 до 17 часот, на раскрсницата пред „Нова Македонија“ кај Делегацијата на ЕУ од 15.30 до 17.30 часот, на раскрсницата пред Црвен Крст од 15.30 до 17.30 часот и на раскрсницата кај Соборна Црква од 15.30 до...

ВМРО-ДПМНЕ нема да учествува на седницата за избор на јавен обвинител

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ нема да учествува на денешните три собраниски седници меѓу кои е и седницата за избор на нов државен јавен обвинител, изјави пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ, Ане Лашкоска. - Нема да учествуваме поради тоа што парламентарното мнозинство не создава и не сака да создаде демократски услови за работа, затоа што се врши политички прогон на политички неистомисленици, со...

ВМРО-ДПМНЕ без најава за блокирање раскрсници ќе протестира пред Министерство за правда

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ во соопштение до медиумите за денеска нема најавено дека ќе блокира раскрсници од 15 до 17 часот, а протестот против притворањето на триесетина лица поради насилствата во Собранието од 27 април е закажан во 18 часот пред Министерството за правда. Од партијата бараат „безусловно запирање на сите процеси на политичкиот прогон, итно и безусловно стопирање на малтретирањата, теророт...

ВМРО-ДПМНЕ повторно ќе блокира улици и ќе протестира

ВМРО-ДПМНЕ денеска во 18 часот повторно ќе протестира пред Основен суд Скопје 1, а од 15 до 17 часот ќе ги блокира крстосниците кај ТЦ „Мавровка“, кај Рампа во Кисела Вода и крстосницата помеѓу улиците Васил Чакаларов и Ангел Динев во Влае. „Република Македонија сега е единствена земја каде што се притвораат пратеници и невини граѓани во судски монтирани случаи....

Второ продолжение на комисиската расправа за буџетот во 11 часот

Собранието денеска во 11 часот го закажа второто продолжение на седницата на Комисијата за финансирање и буџет. Седницата на која се разгледува предлог-буџетот за 2018 година, почна на 27 ноември, и оттогаш нејзиното одржување се одложуваше една недела. Вчера се одржа првото продолжение на седницата, на која не присуствуваа пратениците на ВМРО-ДПМНЕ. Со комисијата претседава пратеникот на СДСМ, Васко Ковачевски, кој...

ВМРО-ДПМНЕ во 18 часот ќе протестира пред Министерството за правда

ВМРО-ДПМНЕ денеска во 18 часот повторно ќе протестира пред Министерството за правда, а од 15 до 17 часот ќе ги блокира крстосниците кај ТЦ „Мавровка“, кај Рампа во Кисела Вода и крстосницата помеѓу улиците Васил Чакаларов и Ангел Динев во Карпош. Од партијата велат дека судството е киднапирано и не одлучува според законите и Уставот, туку по диктат на власта. „Монтираниот прогон...

Стечајците од „Фени“ денеска повторно ќе го блокираат патот Градско – Прилеп

Ако до пладне не им биде исплатена платата за октомври, вработените во комбинатот „Фени“, кој од пред помалку од една седмица е во стечај, ќе го блокираат патот Градско - Прилеп. Во средата Основен суд Велес одлучи да биде отворена стечајна постапка за фабриката. Трите најголеми доверители, „Комерцијална банка“, „Стопанска банка“ и „Силк роуд банка“, се надеваат дека фирмата ќе биде...

ВМРО-ДПМНЕ во 18 часот ќе протестира пред Кривичен суд и ќе блокира три крстосници

ВМРО-ДПМНЕ повика на протест пред Основниот суд Скопје 1 во 18 часот, а ќе ги блокира крстосниците кај ТЦ „Мавровка“, кај Рампа во Кисела Вода и крстосницата помеѓу улиците Васил Чакаларов и Ангел Динев во Карпош од 15 до 17 часот. „Притворањето на уметници, глумци, режисери, архитекти, пратеници, припадници на безбедносните сили и луѓе кои беа дел од иницијативата „За...

ВМРО-ДПМНЕ еден месец ќе блокира крстосници

Министерството за внатрешни работи информира дека партијата ВМРО-ДПМНЕ најавила дека во наредните триесет дена, во периодот од 15 до 17 часот, ќе блокира повеќе скопски крстосници. Од МВР нагласуваат дека сообраќајната полиција ќе преземе засилени мерки за контрола и за регулирање на сообраќајот за олеснување на метежот што ќе настане за време на блокадите. За време на блокирањето на крстосницата кај ТЦ...

ВМРО-ДПМНЕ ќе протестира пред Министерство за правда во 18 часот

ВМРО-ДПМНЕ денеска ги повика своите активисти и симпатизери да излезат и да им дадат поддршка на „патриотите“ и да искажат револт кон „политичкиот прогон на власта“, во врска со вчерашните апсења на партиски функционери, осомничени за настаните во Собранието од 27 април годинава. Од опозициската партија најавуваат дека од 15 до 17 часот ќе ги блокираат крстосниците кај ТЦ „Мавровка“, Порта Влае,...

Владиниот сајт блокиран поради „технички проблеми“

Веќе трет ден интернет страницата на Владата или не се отвора или ако тоа се случи, потребни се долго чекање и повеќе обиди. Иако се појавија шпекулации за наводен хакерски напад, владиниот портпарол Миле Бошњаковски вели дека станува збор за технички проблеми, кои не се посебно сериозни. Неделава, албански хакери, кои се претставуваат како „Aнонимус Албанија“ тврдеа дека ги хакирале интернет...

Шилегов: ВМРО-ДПМНЕ го блокира носењето на законите за минимална плата и за стечајци

Два дена пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и Влатко Ѓорчев со јалови дискусии и со бесцелни меѓусебни репики, ја блокираат Комисијата за труд и социјална политика и постапката за донесување на предлог-законите за минимална плата и за стечајци, изјави денеска пратеникот на СДСМ, Петре Шилегов. - ВМРО-ДПМНЕ во суштина ја блокира можноста на вработените кои имаат најниски примања и на вработените во...

Трајанов: Македонија треба да се воздржи од реципрочни мерки кон Србија

Повлекувањето на персоналот од амбасадата на Србија во Македонија е сценарио за дестабилизација на Балканот од пошироки размери, каде се испреплетуваат геостратешките интереси на повеќе центри на моќ, сметаат од Демократскиот сојуз. Од партијата на поранешниот пратеник и министер за внатрешни работи, Павле Трајанов, велат дека со овој непромислен, избрзан и неавтентичен акт на Србија, главната цел е да се...

Само што почна, „паузирана“ седницата за разрешувањето на Зврлевски

Седницата на Собранието на Република Македонија на која треба да се расправа за разрешување на републичкиот јавен обвинител, Марко Зврлевски, продолжи денеска во 11 часот, но веднаш беше прекината откако координаторот на седмата од десетте пратенички групи на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Димитар Стевананџија, побара еден час пауза. Претседателот на Собранието, Талат Џафери, побара од Стевананџија да објасни „од која пратеничка група, од...

Џафери: 10-те пратенички групи прават дилема дали ВМРО-ДПМНЕ е единствена партија

Формално, деловникот дозволува да се формираат повеќе пратенички група од пет пратеници, но од правен аспект тоа е дискутабилно и поради тоа се создава дилема кај нивниот електорат дали тоа е единствена политичка партија или имаат внатрешни проблеми, па затоа не сакам да им го коментирам овој потег, изјави денеска претседателот на Собранието, Талат Џафери, во врска со формирањето 10...

Тунтев: Формирањето 10 пратенички групи е класична блокада на Собранието и на реформите

Координаторот на пратеничката група на СДСМ, Томислав Тунтев, на прес-конференција во Собранието изјави дека формирањето десет пратенички групи е класична блокада на законодавниот дом, како и блокада на реформите и оневозможување на граѓаните да ги добијат потребите услуги од државата. - Со ваквата блокада, ВМРО-ДПМНЕ продолжува да се однесува лицемерно, себично, неодговорно и на директна штета на граѓаните. Парламентарното мнозинство,...

Контраспин: Џафери спинува и за пцостите и за нормите од кодексот

Талат Џафери јасно кажува дека не го интересира што мисли јавноста, туку што мисли тој, а тој мисли дека не прекршил ниту една норма кога на службеници грубо им...