fbpx
Таг: бегство

таг: бегство

Американката што го обвини Бајден за сексуален напад пребегна во Русија

Американката Тара Рид што го обвини актуелниот претседател на САД Џо Бајден, а тогашен сенатор на државата Делавер за сексуален напад, долетала во Москва и побарала руско државјанство, објави Би-би-си. Зборувајќи за државен руски медиум, Рид (59) рекла дека се чувствува безбедно во земјата и сака да остане во Русија. Таа го обвинуваше Џо Бајден за сексуален напад кога работела за...

Во бегство е осомничениот за убиството во казиното кај Млечен ресторан

Во бегство е осомничениот 44-годишен скопјанец за убиството на 31 март годинава во казино на булеварот „Митрополит Теодосиј Гологанов“ кај Млечниот ресторан, соопшти Јавното обвинителство. Од обвинителството велат дека јавниот обвинител до судијата на претходна постапка од Основниот кривичен суд Скопје доставил предлог за определување мерка притвор за осомничениот. „Бидејќи тој во моментот е недостапен на органите на прогонот, доколку биде...

[Видео] Осуммина затвореници од „Идризово“ копале тунел за бегство долг 40 метри

Група од најмалку осум осудени лица кои издржуваат казна затвор во Казнено-поправниот дом „Идризово“ подготвувале бегство од затворот со копање на тунел, соопшти Министерството за внатрешни работи (МВР). Станува збор за осудени лица за сериозни кривични дела со определени казни од 10 години до доживотен затвор. Во текот на денешниот ден МВР, Бирото за јавна безбедност, Одделот за сузбивање на...

Јовица Стојановиќ назначен за нов в.д. директор на Управата за извршување санкции

На денешната 120 владина седница, бил прифатен предлогот на министерот за правда, в.д. директор на Управата за извршување санкции, да биде Јовица Стојановиќ. Ова следува откако вчера беше разрешен директорот на Управата, Марјан Спасовски. „Владата го прифати и предлогот на Министерот за правда, да се распише јавен оглас за именување нов директор на Управата за извршување на санкции, како што...

Четворица полицајци се осомничени дека со умисла го овозможиле бегството на затвореникот

Единицата за корупција во секторот за криминалистички истраги при одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал, до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, поднесе кривична пријава против четворица затворски полицајци, командир и надзорници, вработени во КПУ Идризово и тоа: С.Д. (50), Т.А. (34) И.А. (49) и Т.П. (47) за сторено кривично дело „Противзаконито ослободување...

Со потерница се бара затвореникот што пукаше во затворски полицаец и избега на пат до болница

Издадена е наредба за распишување на централна потерница за затвореникот Б.М. (36), кој вчера при спроведување во болница поради повреда, пукал во затворски полицаец и избегал, соопштија денеска од Управата за извршување санкции. Оттаму информираат дека ќе се утврдува дали постои одговорност за организацијата на спроведувањето на осуденикот, како и за пропустите кои довеле до ваква разврска на целиот...

Го виделе во Белград, го следеле во Скопје, го нашле во Пловдив – американски екстремист лоциран од „Белингкет“

Десничарски екстремист од САД, што долго време се сокривал од правдата во својата земја, и откако бил препознаен во Белград, избегал и долго време бил недостапен, е лоциран во вториот најголем град во Бугарија, Пловдив, откри новинарската истражувачка организација „Белингкет“. Роб Рандо „се влечка“ по судови - всушност, на судењата доаѓале само неговите адвокати - откако бил обвинет и осуден...

Руски војник го раскажува искуството од инвазијата на Украина: Нѐ претворија во дивјаци

„Не гледам правдина во оваа војна. Не гледам вистина“, вели Павел Филатјев, руски војник бргу вратен од Украина во Москва поради здравствен проблем, во разговор со новинар на британскиот весник „Гардијан“. Павел Филатјев пред две седмици на својата страница на руската социјална мрежа „ВКонтакте“ објави „бомба“ - своите сеќавања и ставови за инвазијата на Украина во документ од 141 страница....

Вистиномер: Директорот на финансиската полиција Арафат Муареми не избегал од државата

Oбвинителката Вилма Русковска претходно јавно зборуваше за пријавата со која е опфатен Муареми, по што во медиумите и на социјалните мрежи се појавија информации дека тој е во бегство. Муареми во изјава за ТВ 21 ги демантираше написите кои посочуваа дека избегал и рече дека тие имаат за цел да му го нарушат угледот. И Владата за „Вистиномер“ демантираше...

Обвинителство не утврдило кривична одговорност во врска со бегството на обвинетиот Сашо Мијалков

Јавниот обвинител кој постапуваше во предистражната постапка отворена по повод недостапноста на обвинетиот С.М. при обид да му се врачи решение за куќен притвор, утврди дека нема место за јавнообвинителска одлука од причина што не е утврдено постоење на кривично дело што се гони по службена должност. „Во рамки на предистражната постапка беа преземени поголем број на истражни дејствија. Обезбедени...

Премиерот Заев за случајот Таргет-Тврдина: Испратена е пораката дека системот функционира

Премиерот Зоран Заев денеска на седницата за пратенички прашања во Собранието говореше за последните случувања со бегството и враќањето на Сашо Мијалков пред утрешното изрекување на пресудата во случајот Таргет-Тврдина. „Тоа што секој сегмент на нашето општетсво, а тоа е извршната власт, преку Министерството за внатрешни работи и тоа за правда, судската власт преку судовите и Обвинителството преку самите обвинители,...

Спасовски нема да поднесе оставка, смета дека Мијалков е сè уште во државата

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски на денешната прес-конференција изјави дека МВР активно работи на пронаоѓање на Сашо Мијалков и негово ставање пред лицето на правдата, а сите моментални анализи и проценки укажувале дека Мијалков не ја напуштил државата. „Дејствата се во тек. Не знаеме каде е, според информациите кои ги добиваме, работиме интензивно на неговото пронаоѓање“, рече Спасовски,...

Пендаровски за бегството на Мијалков: Неприфатливи случувања за земја која очекува преговори за членство во ЕУ

Претседателот Стево Пендаровски во врска со бегството на поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков ги повикува сите надлежни институции да ги преземат неопходните мерки со цел да биде спроведено судското решение за негов притвор. „Вакви случувања се неприфатливи за земја која очекува да започне преговори за членство во Европската Унија и која напорно работи на реформирање на правосудниот систем и градење доверба во правната...

За повеќе од еден месец, одложено судењето на браќата Усеини

Поради влошена здравствена состојба на осомничениот Ибро Усеини, за повеќе од еден месец е одложен главниот претрес во судскиот процес против браќата Усеини. Советникот од редовите на ДУИ Нефи Усеини и неговиот брат Ибро Усеини, се товарат за сторено дело „насилство“, сторено врз охриѓанецот Спиро Топалоски настан кој се случи кон средината на месец август. СВР Охрид до ОЈО Охрид потоа...

Спасовски не ги коментира шпекулациите за полициска помош при бегството на Игор Спасов

Неофицијалните информации дека на специјалецот Игор Спасов му помогнале поранешни колеги – полицајци при бегството преку диви гранични премини, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ги оцени како шпекулации. Шпекулациите не се основа за одлуките на органите, рече Спасoвски при денешната посета на Валандово. -Слушаме за многу настани, многу работи, има разноразни шпекулации, меѓутоа ние, полицијата, односно истражните органи, не смеат...

Спасовски: Одговорот за бегството на Игор Спасов е кај обвинителот и судијата

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска порача дека клучниот фактор за бегството на Игор Спасов, убиецот на Мартин Нешковски, е одговорот од обвинителот и судијата, врз основа на кои проценки е дозволено да му се направи прекин со судска одлука на издржувањето на казна затвор. Одговарајќи на новинарско прашање како побегнал и каде е Игор Спасов, министерот за внатрешни...

Основен суд Штип: Игор Спасов доби отпуст врз основа на медицинска документација

Специјалецот Игор Спасов, осуден за убиство на Мартин Нешковски, кој се бара по меѓународна потерница, добил условен отпуст по претходно прибавено мислење од страна на ОЈО, како и врз основа на соодветна медицинска документација во оригинал издадена од стручни медицински лица. Дополнително, и врз основа на искази на вешти лица од областа на медицината и известување од установата каде...

Притворен Митко Чавков, ОЈО се сомнева дека сакал да избега

Поранешниот министер за внатрешни работи и директор на Бирото за јавна безбедност, Митко Чавков синоќа бил приведен и однесен во истражниот затвор во Шутка. Решението за одредување на мерка притвор се базира на службена белешка од сознанија добиени од негов пријател. Според оперативните сознанија на Бирото за јавна безбедност, Чавков има вила на Халкидики каде планирал да избега пред да му...

ОЈО за бегството на Груевски утврдилo пропусти во постапувањето на институциите

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција ја извести јавноста за досега преземените дејствија во предметот за бегството на осуденото лице Никола Груевски. „Надлежниот јавен обвинител веднаш по настанот отвори предмет по допрен глас со цел да се утврди дали постои евентуална кривична одговорност  за помагање на сторител по извршено кривично дело од страна на службени и други...

Снимките од Груевски избришани, а албански сајт ги „испрати“ во нашето обвинителство

Известувајќи за барањето на македонското обвинителство за снимките од безбедносните камери за бегството на екс премиерот Груевски, албанскиот новински сајт „Балканвеб“ во текст со наслов „Албанија ги праќа во Македонија снимките од бегството на Груевски“,  вели дека снимките од бегството на Груевски веќе се симнати од системот и според барањето од македонските власти, ќе се пратат во Скопје. Во продолжение...

„Ориентациска недела“ за подобро снаоѓање на бруцошите на ФИНКИ

Факултетското студентско собрание на Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство (ФИНКИ) втора година по ред организира „Ориентациска недела“ – настан кој има за цел да ги воведе студентите...