fbpx
Таг: Астра зенека

таг: Астра зенека

Финансиската директорка на „Астра Зенека“ не изјавила дека вакцините се смртоносни

„Вистиномер“ го пронајде оригиналното интервју (дадено е од доктор Арадана Сарин, главна финансиска директорка на Астра Зенека) и од него е евидентно дека коментарите кои ги дава сајтот pronews.gr и кои ги атрибуира на Сарин, се неточни, односно таа воопшто не ги изговара во интервјуто. Медиумот очигледно ѝ додава зборови на говорничката, кога го пренесува нејзиното интервју дадено за...

Проф. Грозданова: Вакцина против ковид треба да се прими еден месец по прележување

До каде сме со процесот на имунизација против ковид-19 во државата, што се презема за да се зголеми опфатот на населението со вакцина, што треба да се направи за да се надмине постојниот скептицизам на граѓаните кон вакцините, дали треба да се проверуваат антитела пред да се прими бустер доза, кога да се прими вакцина против ковид по прележувањето...

Вистиномер: Вакцинираните со кинески вакцини и руската Спутник „заглавени“ на патот кон европските земји

Во продолжение ја пренесуваме анализата на „Вистиномер“ за процентите на вакцинирани граѓани со различните вакцини и информации каде во европските земји може да патуваат граѓаните што примиле една од двете кинески вакцини или руската „Спутник В“: Македонските здравствени власти неодамна објавија дека секој граѓанин, без разлика на возраста, може да се пријави да прими трета доза од вакцината против ковид,...

Данска донира 250.000 дози од вакцината „Астра Зенека“ за Македонија

Данската влада намени еден милион дози вакцина од производителот „Астра Зенека“ како донација за земјите од Западен Балкан. Македонија, Албанија, Босна и Херцеговина и Косово ќе добијат по 250.000 дози од вакцината „Астра Зенека“. Воедно, Данска ќе додели уште еден милион вакцини „Астра Зенека“ за меѓународниот механизам за дистрибуција на вакцини КОВАКС, информираат од Амбасадата на Данска во Белград. „Во...

Вчера пристигнаа 12.870 дози на „Фајзер“, а денеска се очекуваат 20.000 вакцини „АстраЗенека“

Министерството за здравство информира дека вчера пристигна нова пратка од вкупно 12.870 дози вакцини „Фајзер“. Станува збор за редовната пратка која ја добиваме секој понеделник од кои 8.190 дози се од билатералниот договор со производителот „Фајзер“, а 4.680 во рамките на програмата „Тим Европа“ (Team Europe). Во текот на денешниот ден се очекува да пристигнат 20.000 вакцини на „АстраЗенека“. „Оваа донација...

Околу 180.000 граѓани чекаат да примат прва доза вакцина, ќе се покријат со „Фајзер“, „Синовак“ и „Астра Зенека“

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција изјави дека околу 180.000 македонски граѓани во моментов се наоѓаат на список и чекаат за да примат прва доза вакцина против ковид-19. На новинарското прашање дека нема доволно вакцини за аплицирање на прва доза за пријавените граѓани, тој рече дека веќе ги уфрлиле во системот 10.000-те вакцини од „Фајзер/Бионтек“ коишто пристигнаа...

Филипче: Ако растат бројките на новозаболени од ковид-19, подолго ќе трае полицискиот час

Ако сегашните мерки не дадат резултат, тогаш во смисла на дополнителни рестрикции, следни чекори би биле зголемување на времетраењето на полицискиот час и скратување на работното време на угостителските објекти, изјави пред малку министерот за здравство Венко Филипче. Тој информираше за состојбата со болничките капацитети во државата и повторно кажа дека би се вакцинирал со вакцината на „Астра Зенека“. На...

Вакцината на Астра Зенека е безбедна, соопшти Европската медицинска агенција

Европската медицинска агенција (ЕМА) соопшти дека вакцината на „Астра Зенека“ е безбедна и нејзините бенефити ги надминуваат можните ризици, откако се појавија ретки случаи на лица кои развиле или починале од тромбоза по вакцинирање со оваа вакцина. „Јасниот научен заклучок е дека ова е безбедна и ефикасна вакцина каде бенефитите се поголеми од ризиците“, изјави извршната директорка на ЕМА, Имер...

За користењето на вакцината на „АстраЗенека“, нашата земја ќе ги следи препораките на ЕМА и СЗО

Откако неколку земји-членки на ЕУ изминативе денови ја суспендираа имунизацијата на населението со вакцината против ковид-19 на „АстраЗенека“, македонското Министерство за здравство вели дека нашата земја ќе ги следи препораките на Европската медицинска агенција (ЕМА) и Светската здравствена организација (СЗО), пишува „Порталб.мк“. Околу тоа кога се очекува да пристигне оваа вакцина во нашата земја, од Министерството за здравство за „Порталб.мк“...

Филипче: Ако имаше манипулации со вакцините ќе имаше и финансиска штета

Владата и Министерството за здравство од почеток на овој процес на набавка на вакцини, комуницира со голем број на компании со цел таа набавка да биде што поскора. Имаме два принципи кои ги следиме, тоа се принципите на внимателност и на регуларност. Ги отфрлам сите обвинувања на опозицијата дека станува збор за некакви незаконски постапки и за некакви провизии,...

Преку КОВАКС системот ќе пристигнат до 175.200 дози на вакцини на „АстраЗенека“ во земјава

Министерството за здравство информира дека КОВАКС системот преку допис соопштил дека првата испорака на вакцината против ковид-19 преку нивниот механизам ќе пристигне во земјава во март. Станува збор за вакцината AstraZeneca, која се произведува од фармацевтската компанија „АстраЗенека“ во соработка со Универзитетот во Оксфорд. „Од КОВАКС информираат дека за Северна Македонија се предвидени помеѓу 103.200 и 175.200 дози од оваа...

Индија подари над 5,5 милиони дози на вакцини против ковид-19 и почна извоз во странство

Од 20 јануари до сега, Индија донирала над 5,5 милиони дози од нивните две вакцини против ковид-19 „Ковишилд“ и „Коваксин“, информираат од Амбасадата на Индија со надлежност за нашата земја со седиште во Софија. Двете вакцини против ковид-19 се донирани на Бутан (150.000 дози), Малдиви (100.000 дози), Непал (1 милион дози), Бангладеш (2 милиони дози), Мјанмар (1,5 милиони дози),...

Големата надеж на Пекинг во „престижните“ кинески вакцини „испарува“ по реакциите во светот

Двете кинески вакцини против корона вирусот, за кои Пекинг, а и одреден број влади и луѓе низ светот сметаа или сметаат дека ќе станат симбол на престиж за Кина и за нејзината научна платформа, се соочуваат со низа негативни реакции и неповолни бројки. Властите во Турција и во Бразил, но и во други земји во светот, претежно од групата...

Вакцината на Оксфорд и АстраЗенека доби дозвола за употреба во Обединетото Кралство

Британските здравствени власти ја одобрија за користење вакцината против ковид-19 на Универзитетот во Оксфорд, која се произведува во соработка со фармацевтската компанија АстраЗенека. Британската агенција за лекови даде зелено светло, соопшти Министерството за здравство во Лондон. Британскиот министер за надворешни работи Доминик Раб во својата изјава рече дека глобалната пандемија бара глобални решенија. „Обединетото Кралство и неговата научна експертиза се...

Охрабрувачки резултати од вакцината на Оксфорд, создава силен имунолошки одговор и кај постарите лица

„АстраЗенека“, која е партнер во истражувањето на вакцината против ковид-19 на Универзитетот Оксфорд, објави дека оваа вакцина создава имунолошки одговор и кај млади и кај стари лица, а несаканите реакции се помали кај постарите. „Охрабрувачки е што имунолошките одговори се слични и кај постарите и кај помладите лица. Несаканите реакции се помали кај постарите, кај кои постои поголема опасност од...

Вакцината против ковид-19 ќе биде бесплатна, најави Филипче

Во интервју за „Слободен печат“, министерот за здравство Венко Филипче информира дека ќе се набави оксфордската вакцина „Астра зенека” против корона вирусот која се користи во Европската Унија. „Сè уште не знаеме која ќе биде цената за вакцината, но дефинитивно државата ќе издвои буџет и вакцинирањето ќе биде бесплатно. Имаме два механизми во овој момент за набавка. Едниот е Ковакс...

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства заедно

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства во државата заедно, пренесува Гардијан. Според Државниот завод за статистика на Ирска, податочните центри искористиле 21 отсто од електричната енергија...