fbpx
Таг: Алексеј Навални

таг: Алексеј Навални

Руската полиција уапси стотина демонстранти во Москва

Руската полиција притворила најмалку 600 учесници на денешните протести во центарот на Москва, каде што околу илјада граѓани се собрале за да протестираат против корупцијата на политичарите, јавуваат светските медиуми. На протестите во Санкт Петерсбург, организирани од рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, биле притворени најмалку 300 демонстранти. Навални бил приведен пред почетокот на протестите, соопштила неговата сопруга на нејзиниот твитер-профил. Полицијата преку мегафон...

Навални повика на антикорупциски протести во 147 градови во Русија

Рускиот опозициски лидер Алексеј Навални се врати во земјата по операцијата во Шпанија која, како што вели, му го вратила видот на повреденото око и повика на протести. „Се вратив“, напиша Навални на „Твитер“, барајќи поддршка за антикорупциските протести. Тие би требало да се одржат идниот месец во 147 градови во Русија. Навални вели дека претседателскиот декрет, кој беше издаден додека активистот...

На антивладин протест во Москва, уапсен опозиционерот Навални

Рускиот опозиционер Алексеј Навални е уапсен во Москва на антикорупциски протест кој тој го организирал. Во повеќе градови низ Русија се одржуваат протести против корупција на владини службеници, а десетина демонстранти се уапсени откако опозицијата ги повика луѓето да излезат на улица во знак на протест поради корупцијата и да побараат оставка од премиерот Димитри Медведев. https://twitter.com/davidfilipov/status/845961540230623233 Во фокусот на протестите се...

Средба Ковачевски – Лосон: Поддршка од Обединетото Кралство за реализација на стратешките цели

Премиерот Димитар Ковачевски се сретна со Метју Лосон, новиот амбасадор на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска во нашата држава, информираат од владината прес-служба. На состанокот е потврдено...