fbpx
Таг: казни

таг: казни

Во Скопје сообраќајците санционирале 149 возачи

Секторот за внатрешни работи (СВР) Скопје во текот на вчерашниот ден вршел сообраќајни контроли, при што на територијата на главниот град изречени се вкупно 149 мерки. Меѓу нив, за возење повеќе од дозволената брзина 44 санкции, 14 мерки за возење без возачка дозвола, 15 санкции за некористење сигурносен појас... „Сообраќајните контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги...

Сообраќајната полиција вчера изрекла 815 казни за брзо возење

Министерството за внатрешни работи соопшти дека вчера (18 февруари 2024 г.) санкционирала дури 815 возачи кои со своите возила се движеле со брзина поголема од дозволената. „Од нив 52 возила се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а 13 возила се движеле со дури над 70 километри на час повеќе од дозволената брзина. Притоа, 397...

Ганиу, Касами и Меџити на листата на Антикорупциска поради недоставување документи

Градоначалникот на Општина Чаир, Висар Ганиу, градоначалникот на Општина Тетово, Билал Касами, министерот за здравство Фатмир Меџити, првиот човек на Државниот завод за ревизија, Максим Ацевски, се дел од функционерите кои ги платиле казните од Државната комисија за спречување на корупцијата изречени поради недоставување на документацијата за предметите што ги отворила оваа институција. Тие и по плаќањето на казните...

Полицијата изрекла 190 сообраќајни казни во Скопје вчера

Министерството за внатрешни работи (МВР) соопшти дека во текот на вчерашниот ден на територијата на град Скопје изречени се вкупно 190 мерки. Меѓу нив, 13 санкции за непочитување на брзината на движење, 15 мерки за возење без возачка дозвола, осум санкции за поминување на црвено светло на затворен семафор, 12 мерки за користење на мобилен телефон... Сообраќајните контроли продолжуваат и во...

Во Скопје вчера сообраќајците регистрирале 95 сообраќајни прекршоци

Секторот за внатрешни работи Скопје (СВР Скопје) вчера продолжил со сообраќајните контроли, при што се изречени дури 95 мерки за прекршоци во сообраќајот. На територијата на градот Скопје изречени се вкупно 95 мерки, меѓу кои по четири мерки за непочитување на брзината на движење и управување возило под дејство на алкохол, девет санкции за возење без возачка дозвола, 16 мерки...

Фатени тројца возачи што возеле над 50 км/ч повеќе од ограничувањето

Во текот на вчерашната засилена акциска контрола, спроведена на територијата на целата земја, припадниците на Министерството за внатрешни работи (МВР) изрекле 179 санкции за пречекорување на максимално дозволената брзина. Тројца од казнетите возачи го надминале ограничувањето на максимално дозволената брзина со над 50 км/ч. Во населени места биле фатени 90 возачи што возеле пребрзо, а надвор од населено место се регистрирани...

Во Скопје се возело на црвено, без возачка и со мобилен в рака

Сообраќајците од секторот за внатрешни работи Скопје во текот на вчерашниот ден изрекле вкупно 144 казни за различни прекршоци, соопштува Министерството за внатрешни работи (МВР). „Меѓу казнетите има за возење повеќе од дозволената брзина (47 санкции), потоа изречени се и седум мерки за возење без возачка дозвола, три санкции за минување на затворен сигнал (црвено светло), седум мерки за користење...

Во Косово од утре српските регистерски таблички нелегални

Од утре повеќе нема да може да се вози на северот на Косово со српски регистерски таблички и сите возила што немаат косовски таблички со кратенката РКС ќе бидат исклучувани од сообраќај, а возачите ќе добиваат казни од 150 евра. Како што вели Ветон Ељшани, заменик-директор на Косовската полиција за регионот Север, на полноќ истекува дополнителниот рок за пререгистрација...

Обвинителство: Осуммина обвинети од предметот „Багер“ признаа вина

На првото одржано рочиште за предметот под кодно име „Багер“, осуммина обвинети кои извршувале недозволено истражување и ископување на движни добра под привремена заштита, односно културно наследство, ​ги признале делата за кои Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во јуни годинава поднело oбвинителен акт. Како што соопштија од Јавното обвинителство, сите обвинети сториле кривично дело Злосторничко...

Инспекторите затворија уште пет маркети, не ги продавале производите по намалени цени

Директорот на Државниот пазарен инспекторат, Горан Трајковски информира дека инспекторите казниле и затвориле уште пет маркети во земјава, и тоа во Кавадарци, Гостивар, Куманово и Тетово. Тој им се заблагодари на сите граѓани кои пријавуваат неправилности во Државниот пазарен инспекторат на 02/191. „Во повеќе наврати напоменав дека секој мора да ги почитува законите и Одлуките на Владата. Исто така, нема...

Пазарен инспекторат затвори ланци на супермаркети, не ги почитувале замрзнатите цени

Директорот на Државниот пазарен инспекторат, Горан Трајковски објави дека вчера инспекторите казниле и затвориле повеќе ланци на големи маркети во скопските населби Чаир, Тафталиџе, Кисела Вода и Бутел, како и во Струга. Овие супермаркети не ја почитувале владината одлука за намалување на цените на основните прехранбени производи. Државниот пазарен инспекторат уште од средата ги проверува маркетите дали ја почитуваат одлуката...

Со измените на Кривичниот законик Груевски не се враќа во Македонија, тврди Пендаровски

Со последните измени на Кривичниот законик, Никола Груевски нема да се врати во Македонија. Досега не се вратил, поради овие измени нема ни да се врати, тоа е сигурно, вели претседателот Стево Пендаровски во интервјуто за „Гласот на Америка“, дадено по неговото обраќање во ООН. „Тврдам, досега не се вратил, заради овие измени нема ни да се врати, тоа е...

Не е точно дека во САД не се казнува кражба до 1.000 долари

Кражбите во продавница кои не надминуваат 1.000 долари, Предлогот 47 (Proposition 47) донесен во 2014 година во Калифорнија и кој не важи во сите држави на САД, ги прекласифицира овие дела од кривични во прекршочни. Тоа не значи дека за ваква кражба не се одговара. За вакво дело крадците може да се соочат со парична казна до 1.000 долари,...

Грчките власти десеткратно ги зголемуваат казните за подметнување пожари

Грчките власти планираат да воведат построги казни за подметнување пожари кои се планира да бидат и до десет пати повисоки од актуелните. Одлуката доаѓа по серијата големи пожари во земјата, кои веќе предизвикаа преголеми штети. Министерот за цивилна заштита Василис Кикилијас рече дека деталите за мерките ќе бидат објавени следниот месец, но додаде дека казните за намерно предизвикување пожари или за...

Полицијата ќе казни родители на 13 малолетници оти после полноќ биле затекнати во казина, обложувалници и угостителски објекти

Доцна синоќа, од извршени контроли во 22 спортски обложувалници, 10 казина и еден угостителски објект, како и контрола на парковите во централното градско подрачје на Прилеп, Битола и Скопје, затекнати биле 13 малолетници без надзор на родител после 24 часот, информира денеска Министерството за внатрешни работи. „Малолетниците биле предадени на нивните родители, по што ќе следат соодветни поднесоци“, велат оттаму. Оваа...

Казни од 1.500 до 2.000 евра за движење во шуми за време на топлотниот бран

Казни од 1.500 до 2.000 евра ќе биде изречена на лицата кои нема да ја почитуваат делумната забрана за движење во шуми и шумско земјиште, поради високите температури, информираат од Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство. Министерството по барање на ЈП „Национални шуми“, даде согласност за воведување на делумна забрана за движење во шумите и шумското земјиште. Ваквата согласност се...

Не е точно дека во Австралија има забрана за протести на јавни места

Во Австралија не се забранети јавните протести, како што тврди постот, туку доуредени се начините за тоа како тие може да се спроведуваат, за да не се предизвикува уништување на јавните добра, да не се блокираат итните функции на општествениот живот (итна помош, болници, застој во сообраќајот) и казните се однесуваат само за екстремни случаи на попречување на јавниот...

Казни од 2,6 милиони денари за непочитувачи на замрзнатите цени

Над 600 надзори извршил Државниот пазарен инспекторат (ДПИ) во текот на измината недела, при што констатирал низа неправилности, но издал и над 110 прекршочни платни налози во вредност од 2,6 милиони денари. Издадените казни биле по законите за трговија, за финансиска дисциплина, за заштита од пушење, за угостителска дејност, за туристичка дејност, за енергетика и други. Од ДПИ информираа дека...

Казни од над 18 илјади евра за трговци кои не ги почитувале одлуките за замрзнување на цените

Државниот пазарен инспекторат (ДПИ) за две недели извршил 360 надзори кај трговците за да се увиди дали ги почитуваат одлуките донесени од Владата за замрзнување на цените. Oттаму соопштуваат дека издале 53 прекршочни платни налози во вредност од над 1.150.000 денари или над 18 илјади евра. Од инспекторатот информираат дека во периодот од 1 до 14 мај на територијата на...

Контраспин: Два спин наратива околу европското знаменце на законите за Договорот со Бехтел и Енка

Два наратива се градат во моментов околу измените на законските решенија поврзани со договорот со Бехтел и Енка за изградба на автопатите од Коридорите 8 и 10-д. Првиот е дека е нужно усвојувањето на предложените законски измени за да се изграделе пократко за две години, т.е побрзо и поевтино за 150 милиони евра и тој го форсираат СДСМ и...

Светските лидери со осуда за нападот врз Трамп

Лидерите ширум светот го осудија обидот за атентат врз поранешниот американски претседател Доналд Трамп и изразија загриженост за него. Претседателскиот кандидат на Републиканската партија беше на митинг во Пенсилванија...